Skip to main content

Oblast Saalbach-Hinterglemm jsem měla vždy spojenou s extrémním bajkingem. Představte si nadšené cyklisty s hlavou ve tvaru marťana, kteří si to z kopce sviští téměř rychlostí světla. To dělá helma. Ten tvar hlavy, ne tu rychlost. Sjezdařů je tady fakt nejvíc. Tohle údolí se nabízí i marketingově jako nej.. bajková oblast Rakouska. O to více vás překvapí, že je to zároveň údolí jako stvořené pro rodinnou dovolenou. Ale takovou tu dovolenou, u které budou děti škemrat, že sem chtějí znovu.. sem a už nikdy nikam jinam.

Zamířit cíleně sem nebylo vůbec v plánu. Po několika nezdařilých pokusech rezervovat si ubytování postupně na Stubai, v Zillertalu, na Hochkönigu a já nevím kde ještě, jsem ale tady konečně uspěla dva dny před plánovaným odjezdem. Což mělo výhodu v celkem jisté předpovědi počasí.

Nakonec jsme bydleli zde (apartmány Vorderlengau): v komfortním 2+1, kde byla i dost dobře vybavená dětská herna a venkovní hřiště. V klidné části údolí, kde dávají lišky dobrou noc. Ale taky když dojde mlíko, tak si musíte do obchodu dojet autem. Neměnili bychom a příště sem jeli zas. Nebo sem s klidným srdcem poslali kamarády.

Jak bývá v řadě turistických oblastí v Rakousku už téměř standardem, dostali jsme k ubytování tzv. Joker card (v každé oblasti se podobná slevová kartička jmenuje jinak). Znamenalo to pro nás, že jsme měli zdarma:

  • neomezené využívání 6 lanovek přímo v tomto údolí (někdy jsme si vysloveně zajeli na dětské horské hřiště a sjeli dolů)
  • 1x denně možnost použít lanovky ve vedlejším údolí (na turistický výlet to stačilo)
  • neomezené vstupné do venkovního vodního světa Kapitána Hooka (takže jsme tam někdy byli i jediní, když venku bylo 17 stupňů)
  • neomezené hraní minigolfu v Hinterglemmu i Saalbachu (taková sympatická rodinná zábava na volné odpoledne po výletě)
  • slevy na některých placených parkovištích u lanovek, některá parkoviště byla s kartou zcela zdarma
  • jízdu dětským turistickým vláčkem na konec údolí Taalend, kde bez problémů strávíte celý den pěkným turistickým okruhem i zábavními atrakcemi

Převedeno do řeči čísel. Kdybychom vše, co jsme poplenili s Joker card, měli platit, tak by to dělalo cca 300 euro. A tak bychom samozřejmě na koupaliště, minigolf a podobné atrakce tak často nechodili.

Co tady můžete podniknout?:

Bajkeři (myšleno asi spíše tatínci, kteří si chtějí v rámci rodinné dovolené udělat vlastní program): vy se tady zabavíte na týden i více. Ani si nic neplánujte předem. Sbalte kolo, dojeďte a jezděte si tady hlava nehlava.

Trekaři (myšleno rodiny s velkými dětmi, které není potřeba uplácet piškoty a neptají se kdy tam budem)  mrkněte třebas na trasu „Seven summits“… je to dost lákavě a zajímavě vytyčená trasy vysloveně na vysohokorskou turistiku. A není zde jediná.

Rodiny s dětmi: 7 nocí vám tady bude připadat téměř i málo. Přímo pro tuhle cílovku je tu zpracován pěkný projekt „Kids-hiking challenge“ (viz tento post) nebo další trasy: stezka klauna Montelina, stezka Kodok nebo Leo’Spielplatz. Ke všem vyjedete lanovkou, u Montelina a Kodoku dostanete v dolní stanici lanovky i dětské hrací karty  (Montelino má ty karty luxusně samolepkové) a na konci stezky, když sjedete do údolí, čeká děti malá odměna (samolepka, tetovačka). Stezky jsou krásně udržované, děti šlapou kilometry levou zadní, jen to chce jim úkoly překládat (z angličtiny nebo němčiny). V podstatě jsou všechny tři trasy zvládnutelné i s kočárkem.

Naturmuzeum

Když prší (jakože fakt lije a jakékoli cajdání venku nepřichází v úvahu), tak obětujte necelou hodinku jízdy autem a zajeďte si do Naturmusea Hohe Tauern. Děti na hodinu zmizí do sviští nory, mě ohromila videoprojekce o národním parku (výroba trvala několik let, náklady několik miliónu euro). Není velké, je zvládnutelné s kočárkem a znalost cizích jazyků není podmínkou.

Co by se tak ještě mohlo hodit vědět:

Budete se pohybovat po civilizované zemi, kde fungují služby, obchody, lékařské služby, roaming, infocentra. Navíc pár hodin od českých hranic. Čili oproti cestování po ČR pocítíte jediný rozdíl v tom, že tady není tolik lidí a mluví se zde primárně německy. A vše tady funguje. Zdařilému průběhu zasloužené rodinné dovolené by nic bránit nemělo.

Další tipy na Alpy s dětmi

SOLNOHRADSKO S DĚTMI II
FERRATA LITTLE BEAR PRO DĚTI
KIDS HIKING CHALLENGE
DOLOMITY S DĚTMI III
SOLNOHRADSKO S DĚTMI
DOLOMITY S DĚTMI II
DOLOMITY S DĚTMI
PODZIMNÍ JULKY S DĚTMI

Napsat komentář