Skip to main content

Nemyslím si, že nutně potřebujete návod, jak spát v autě.
Ale napadlo mě shrnout naše zkušenosti za poslední půlrok, z kterého jsme v autě naspali cca 8 týdnů.
2 dospělí a 2 děti (ve věku 4,5 a 6 let)

Moje první zkušenost se spaním byla už v Oktavii Combi. Já a dvě děti… takže autosedačky na přední sedadla, minimum věcí, vždy na 1 noc.  A i tak bych spánek nazvala všelijak, jen ne kvalitní. Kdyby se nedožadovaly v noci všech těch „paciček, pitíček, plyšáčků, ztracených ponožek“  a v pět ráno na záchod, tak bych je nechala tam samotné a lehla si nejraději ven. Ale malí jsou jen jednou a co si budeme my matky nalhávat, prostě zjihnete, když se k vám v noci vecpou a vrazí vám ideálně zadeček přímo do obličeje, no ne?

V ČEM SPÍME:

Takže přišlo na přetřes větší auto. Pořídili jsme Peugeot Traveller. Z druhé ruky. Dojmy:

  • verze L2 nám dokonale vyhovuje (máme délku 495 cm a tak jsme i v té nejlevnější kategorii např. na trajektu)
  • jsme rádi za 8 místnou variantu (a že jsme zvažovali i 9místnou.. ten prostor mezi předními sedačkami využíváme hojně my i děti)
  • kdybychom mohli vybírat, tak bychom určitě příště chtěli auto s nezávislým topením (to nemáme a zvažujeme, jestli to ještě nedomontujeme)
  • co bychom rozhodně už chtěli do budoucna  vždy stejně, je vyklápěcí kufr a pět dveří. Ty vysouvací dveře u dětí jsou k nezaplacení! Na obou stranách.
  • díky tomu, že má stejnou kastli jako Toyota Proace nebo Citroen SpaceTourer, tak nebyl problém do něj sehnat spací vestavbu. Po důkladném dotazování celého okolí, které v autě taky spí, jsme zavrhli variantu „manžel vyrobí“ (znáte to, když něco slíbí, tak to sice splní, ale nemusí se mu to co dva roky připomínat). Koupili jsme spací pódium od notent.cz, které je lehké, je včetně matrace, skvěle se skládá a zvládnu ho složit i já sama, bez asistence. Pokud potřebujeme svézt více lidí, vestavbu vyndáváme a vracíme zadní řadu sedaček.
  • teď na jaře máme do auta i novinku, vysouvací dno kufru.. rozepíšu se o tom ještě úplně na konec.

JAK V NĚM SPÍME:

Když víme, že budeme v autě spát, odmontujeme v autě třetí řadu sedadel. Skladujeme doma. Namontujeme spací vestavbu. Protože děti jsou ještě malé, jezdí v autosedačkách (máme lehounké Kiddy). Místa na spaní hledáme buď v aplikaci Park4night, nebo pocitově ze satelitních snímků na Google Maps (např. v Chorvatsku jsme chtěli spát vždy u moře, tak jsme koukali kde je na snímku zaparkované auto – a tedy se tam dá autem dojet).

Spaní je nachystáno během cca 3 minut. Dětské autosedačky jim dáme pod nohy, sklopíme vestavbu a rozložíme matraci (matraci máme od stejných dodavatelů jako vestavbu, při jízdě se skládá systémem harmonika). Osvědčilo se nám ještě prostor mezi vestavbou a opěrkama první řady vypodložit taškami, ten co leží na kraji tak nezapadne do mezery (expediční tašky si vozím z Nepálu, do jedné sbalíme věci dětem, do druhé dospělým, nepromoknou a jsou opravdu luxusně odolné). Manžel je poměrně vysoký, tak první noc je to takový tetris, pak už se ale vždy poskládáme (já např. nespím na délku auta, ale na šířku od okna k oknu – celá se takhle v pohodě natáhnu). Děti pak i s tatínkem úhlpříčně. Bez tatínka jen s dětmi je to pak pro nás luxusní letiště. Když jsou teplé noci, máme otevřené okno od kufru. Děti mají dětské spacáky (značka Boll), my dospělácké. V zimě péřové. Uvidíme, jestli na léto nevymyslíme do okna nějakou síťku proti hmyzu. V Chorvatsku zatím nebyla potřeba. Zbytek věcí máme v kufru pod spacím patrem, čili auto lze zamknout a nikdo by nám nemohl nic ukrást.

Během přejezdů tak pod vestavbou mám uloženo jídlo, kuchyň, stůl, židličky a vše další, co s sebou vezeme (věci na koupání, lezení, do deště atd). Na vestavbě ve složeném stavu je matrace, spacáky a tašky s oblečením.

Vše popsané jsem se snažila i vyfotit, pod fotogalerií si pokračuju ve výčtu dalších našich zvyklostí.

JAK VAŘÍME:

Vaříme venku. Jo, když prší tak to chce trochu improvizace (při menším dešti jsem vařila pod odklopeným víkem kufru, jednou pod velkým deštníkem jako hříbeček, jednou při lijáku jsme zacouvali do opuštěného vojenského krytu). V tomhle postu mám soupis a fotky naší jídelní bedýnky. Fakt se nám to osvědčilo. K Vánocům jsme si pak nadělili i nový vařič Outwell (s piezzo zapalováním a plotýnkou na gril), plus vozíme i malý VAR (na kafe nebo někdy rychlý čaj stačí). No a 2 plynové bomby. Za měsíc v Chorvatsku jsme je ani nevyvařili (a používaly se denně). Krom vařiče a bomb nezapomeňte zapalovač a sirky.. ty nám snad krade nějaký autoskřítek. Nebo nevím – po nabíjecím kabelu do mobilu je to nejvíc nedostatkové zboží. Děti jsou tak zvyklé snídat i při dvou stupních nad nulou venku, večeřet s čelovkami a když jsem líná, tak ani nešpiníme talíře a je to zkrátka jídlo z jednoho hrnce.

JAK ZABAVIT DĚTI:

Jasně, nemáme karavan. Ani přestavěnou dodávku – jak to řešíme s dětmi? Děti si jednoduše furt hrají venku. Tam jim ani zábavu vymýšlet nemusíme, naopak někdy zírám, co všechno je napadne. Když prší, je zima nebo brzo tma, tak si lehneme do auta, posloucháme audiopohádky, čteme knížky. Na televize, tablety apod nejsou vůbec zvyklí. Jediné hračky, které vozíme (krom obligátního plyšáka), jsou pastelky a malovací podložky z IKEA. Případně nějaká skladná karetní společenská hra (Spící královny, Medvěd WRR). Zbytek si vystačí s klacíky, kamínky apod.. někdy si děti do auta zalezly i dobrovolně. A jednoduše si hrají na zadních sedačkách (když zrovna není v pohotovosti spací vestavba). Na rozdíl ode mě se děti v autě ještě komfortně posadí i na spací matraci.

Ranní zábavou po snídani bylo často v Chorvatsku sbírání odpadků na pláži. Za každou plechovku, petku atd získáte ve výkupu polovinu kuny, takže pár stokorun to ve výsledku hodilo.

CO VOZÍME S SEBOU:

Nelekejte se délky seznamu, naopak berte to jako náš osobní výčet. Něco z toho třebas nebudete potřebovat, něco vám může chybět. Není to žádné dogma.

  • stolek a židličky (plus stejně vozím i piknikovou deku). Lehký hliníkový skládací stůl máme z Lidlu, židličky z Decathlonu, dětské nevím odkud. Dětské židličky jsou peckovní, určitě dětem pořiďte!
  • 2 kanystry na vodu (objem 20 a 10 litrů.. ten menší unesu i já)
  • skládací kyblík (na cokoli). Umývání nádobí, praní prádla…. něco v tomto stylu
  • taška na koupání (čili sada plavek a ručníků po celou rodinu)
  • taška do deště (respektive dvoje gumáky a dětské gumové oblečky v nákupní tašce). Zahážeme do zadní části kufru, použijeme minimálně, ale nemáme zatím odvahu nebrat. (určitě by lilo potom častěji)
  • smetáček (při tomhle stylu cestování se prostě v autě konzumují ve velkém kukuřičné křupky.. matky chápou, že?)
  • čelovky (ideálně pro každého jedna.. děti je mají zavěšené nad oknem, hodí se zejména na podzim a v zimě, kdy slunce zapadalo někdy po čtvrté hodině)
  • 2 páry bot pro děti (sandálky, boty na výšlapy)
  • dobíjecí stanice (měsíc v Chorvatsku znamenal prostě práci na dálku, kempy zavřené a dobíjet notebook se někde musí). Pak máte foťák, mobil, hodinky, čtečku.. se to nastřádá. Doufám že mě kdyžtak někdo technicky zdatnější opraví a napíše mi, jak se to správně jmenuje. Hodil se nám i solární panel, který jinak brávám na expedice.
  • hygienické věci (vystačíme si s kartáčkem na zuby, pastou, šampukem a krémem), plus ručníky (jsou v koupací tašce) a klidně velké balení toaletního papíru, naopak nepoužíváme a nevozíme vůbec vlhčené ubrousky
  • vařící bedýnka, vařič, plynové bomby a bedna s jídlem (dokupujeme na místě postupně, ale i tak – nechápu kolik toho děti projí a kam to dávají)
  • oblečení (toho ale v podstatě táhneme téměř minimum. Pro děti: softshellové kalhoty, pak lehké kalhoty z mikropeache, merino triko s dlouhým (2x) a obyč triko s krátkým rukávem. 2 mikiny, nepropro bundy. A pyžamo.
  • my s manželem si na delší cesty bereme i počítač, přeci jen pracovat se musí, že ano?

Zkusila jsem najít jednu fotku, jak to máme v kufru uspořádáno:

VYSOUVACÍ KUFR

Letos na jaře jsme si mohli vyzkoušet novinku, kterou notent.cz začal vyrábět. Obávám se, že si ji asi koupíme, protože dost komfortně řeší problém věcí uložených až v zadní části kufru. Vysouvací deska ve spodní části kufru. Nejlépe to lze asi vysvětlit na názorné ukázce, tak doporučuji mrknout na video. Má slušnou nosnost (tuším 100 kilo, ale raději se zeptám a bude to možná ještě víc), vysouvá a zasouvá se velmi snadno (zaaretujete pojistkou). Už jsme na ní i stolovali, vařili atd..

Je možné, že jsem i takovém sáhodlouhém výčtu na něco zapomněla. Pod příspěvek dávám otevřenou diskuzi – tak se klidně ptejte, přihoďte vlastní rady, postřehy, zkušenosti. Dobrých rad není nikdy dost.

ZE SÉRIE PŘÍSPĚVKŮ O CHORVATSKU

Připoj se k diskuzi 14 komentářů

  • Eliska napsal:

    Marusko, díky za shrnutí! Jsme par dni před cestou a už vím na co bych zapomněla! 😀 víte co mi ale vrtá hlavou v těchto měsících kdy není úplně teplo, co osobní hygiena, stačí vždy jen lavurek? Díky a zdravím Eliska

  • Jana Fajtová napsal:

    Dobrý den,
    aktuálně řešíme praktičnost do našeho nového Proace City Verso. U notent máme objednáno, zaujal mě ten šuplík. K tomu ještě stan na střechu Sirius. Od vás parádní shrnutí. Jen mi tam chybí odstavec „Jak chodíme na záchod „. My máme ve výbavě lopatku a pak samozřejmě využíváme čerpací stanice…Je to choulostivé téma, ale užitečné.

    • Děvče z hor napsal:

      No šuplík je první prototyp… jedeme ho vrátit, tak se nejspíše přímo s nimi domluvte. No na záchod – pokud to nejde do kaváren, restaurací nebo veřejných toalet (i když jsme si nic nedali, tak nikdy nebyl problém – navíc s dětmi), tak zahrabáváme.

  • Terka napsal:

    K osobní hygieně bych mohla přidat tip na solární sprchu (černý pytel na vodu s hadičkou a sprškou, co se dá zavěsit)-za pár korun. My ji měli na Zélandu, přes den se válela na palubní desce, kde se voda pěkně ohřála sluníčkem, pak jsme se někde za houštím osprchli, nebo se klasickou celtou z „OBI“ omotaly zadní dveře od kufru a byl z toho sprcháč. Máme tuhle sprchu několik let už i tady v Čechách, ale ještě jsme ji nepoužili… 🙂 Vlhčené ubrousky, nebo perlan s vodou, případně lavor nám i s dětmi taky stačí… 🙂 Ale kdyby někdo toužil po komfortu sprchy, je tu možnost

  • Katka H. napsal:

    Marusko ahoj, dik za clanek. Me zajima co detem na vyletech varite. U nas porad dokola michane vajicka, spagety, ryze…maji dost mlsne jazycky.

    • Děvče z hor napsal:

      Kati, tak různě. Děti hodně frčí na těstovinách (a zatímco já si je dávám s pestem, sušenými rajčaty, tuňákem, kukuřicí a tak různě), tak ony si tam hrknout zásadně jen kečup. Královnou kuchyně jsem i když jim uvařím to šílené instantní kuře na paprice. Pak sem tam sní bulgur nebo kuskus (jeden den jim chutná, druhý den nechutná), vařím i brambory, rýži, plus to kombinuju např. kaše, topinky, vafle, plněné tortily, vaječina, někdy si něco ugrilujeme. Cpu do nich hodně ovoce a zeleniny, ale obecně jíme v podstatě to stejné co vařím doma když výletujeme tady.

  • Honza Holický napsal:

    Mohl bych se zeptat, jaký máte přesně typ vařiče a co jste museli případně dokoupit pro připojení na 2 kg bombu MEVA?

    • Děvče z hor napsal:

      Máme tento vařič: https://www.4camping.cz/p/varic-outwell-jimbu-stove/ a na bombu jsme dokupovali nějakou redukci, takové kolečko co se tam našroubuje..

      • Děvče z hor napsal:

        Ještě konkrétněji (poradil mi manžel): Používáme primárně vařič VAR 2 s redukcí na lahve se závitem 3/8″, například MEVA 2kg.
        Redukce se nejprve našroubuje na vařič, a pak teprve celý komplet na velkou bombu.
        Snímání z bomby se provádí v opačném pořadí, tedy nejprve celý komplet odšroubovat z bomby, pak teprve odšroubovat redukci z vařiče.
        Přes tuto redukci používáme i velký vařič Outwell.
        V případě potřeby dodáme vařič, nebo redukci, nebo obojí se slevou.

Napsat komentář