Skip to main content

Druhý díl inspirace na letní rodinnou dovolenou. Myšleno rodiče + malé děti. Po loňské premiéře jsme letos (srpen 2020) zopakovali nájezd do kempu v Hallstattu a rozšířili obzory malých cestovatelů o další lokality. I já tak doplňuji tento můj loňský post o několik tipů:

  • jeskyně Mamuthöhle a Eishöhle (pro případ horšího počasí)
  • Uhrzeitwald park (dětem za odměnu, rodičům pro mentální relax)
  • jezero Koppenwinkllack (pro kratší výlet, či spíše procházku i s těmi nejmenšími caparty, co ujdou jen pár set metrů)
  • Feuerkogel (za výrazné pomoci lanovky, ideální, když máte koupenou „Gipfelticket)

No a na závěr hodím i pár fotek z letošní srpnové akce „Solnohradsko s dětmi“, ať vás nalákám na naši příští výpravu (já jsem optimista, věřím že se do Rakouska bude smět i další rok):

Jeskyně pod Krippensteinem

Kolem těchto jeskyní už jezdím poměrně dlouho, ale nikdy nebyl nijak pádný důvod se tam vypravit. Až letos, když počasí hlásilo lehké přeháňky a nechtělo se nám děti tahat do kopců a do mraků. Na pokladně v dolní stanici lanovky jsme se nechali zlákat výhodnou vstupenkou, kombinující obě jeskyně v jednom dni. Pokud máte větší děti, tak toho využijte, u nás to ve věku 5 let bylo ještě tak na hraně. Jinak si kupte pouze Eishöhle. Je rozhodně zajímavější pro dospělé i pro děti. Naše děti jsou odkojenci Moravského krasu a tak upřímně: Mamuthöhle byla pro ně naprostá nuda. Kdyby tam byl aspoň ten mamut, tak by se dalo děti na něco motivovat, ale název má jen díky svému rozsáhlému jeskynnímu systému, který možná ohromí dospělé, ale děti nenadchne. Krápníky tam taky chybí, takže jen budete chodit hodinu v jeskynních chodbách s německy mluvícím průvodcem a přemýšlet, čím děti umlčet. Nebude je to tam bavit. Eishöhle nabízí mnohem impozantnější podívanou, její jedinou nevýhodou je pro děti lehce náročnější počáteční výstup do kopce. A taky to, že je uvnitř pouhý stupeň nad nulou. Při prohlídce ale spatří medvěda, uvidí impozantní laser show a je to celkově pěkně vymyšlený prohlídkový okruh. Ve výsledku ale stejně zjistíte, že největším hitem celého dne bylo menší hřiště a bezplatné venkovní expozice v prostřední mezistanici lanovky.

Uhrzeitwald park

Zatímco místní jeskyně mám do konce života odškrtnuty, sem se ráda každoročně s dětmi vrátím. Já osobně nejsem moc fanoušek uměle postavených a komerčních zábavních parků pro děti, tento lesní areál má ale, jak by napsal každý správný vychvalovač, podmanivou atmosféru. Není příliš velký, i pro menší děti tak dobře prozkoumatelný (proběhnou jej několikrát komplet dokola), a je celý koncipován v duchu „pravěku“. Zaplatíte vstupné a všechny atrakce máte zdarma. U nás vedla jednoznačně malá horská dráha s pterodaktylem, „ziplajna“ s obří vosou, ozvučené sochy mamutů a pak vodní hrátky. Hlavně poté, co se jeden vor s tatínkem potopil ke dnu  Ideální je sem přijít za horkého slunného počasí, ostatně když je příliš mokro, tak je park uzavřen. Časový odhad návštěvy tak 2-3 hodinky.

Procházka k jezeru Koppenwinkllack

No, tady si nejsem jistá, jestli vás to uhrane tak jako mně. Ale zatímco jsme s většími dětmi prošli ferratku v Obertraunu (chcete i tip k téhle ferratě?), tak maminky s prťaty jsme poslali k tomuhle jezeru. A protože bylo teplo a svítili slunce, tak se tam dalo krásně vykoupat. Do jezera Koppenwinkllack. Vzdálenost z parkoviště (v odkazu je mapa parkoviště) u Koppenbrüllerhöhle není nijak závratná,  naopak to uťapkají i fakt pidicaparti, a pak se tam klidně vydrží děti hodinu ráchat v mělké vodě, zatímco vy se kocháte štíty okolních hor (no já vím že nekocháte, hlídáte děcka ať se neutopí a počítáte roky, kdy do těch hor bez nich vyrazíte). Ale hezké to tady je, to jako jo. Lze i s kočárkem. Parkoviště u Obertraunu je zdarma, hned vedle restaurace, pokud hledáte kešky, tak u Koppenwinkllack taky jednu ve velikosti mikro najdete. Na příští rok si necháváme průzkum nedaleké jeskyně Koppenbrühlerhöhle, tady  jsem ještě nebyla, tak ať mám ty místní jeskyně komplet.

Feuerkogel

S kočárkem si zde neškrtnete, ale není to tak daleko, abyste nezvládli nosítko, manducu, případně prostě pomalý celodenní výlet. Záleží na tom, v kolik vyrazíte. Výchozím bodem je horní stanice lanovky na Feuerkogel (na mapách dohledatelné velmi snadno), nahoře se povinně vyfotíte ve fotookénku a pak už vyrazíte pěšky k Evropskému kříži (Europakreuz), kam jsou vsazeny minerály ze všech evropských zemích. No co si budeme povídat, výhledy jsou tady skvostné, nejen na ledovec Dachsteinu, ale taky na jezernatou krajinu velké části Solné komory. Jako jo, tady se vrátím moc ráda. Jestli jste schopni udat někomu děti na hlídání, tak můžete výpravu spojit s kratší ferratkou, která je těsně pod vrcholem.

Znáte oblast Solné komory? Byli jste zde s dětmi? Máte nějaké další oblíbené túrky? Sem s nimi!!  Nebo se přidáte příští rok ke mně? Díky!!

Ještě na závěr pár hitparádních fotek z letošní akce:

Mohlo by vás taky zajímat:

Solnohradsko s dětmi

(report z akce roku 2019, tipy na výlety a první dojmy)

Ferrata Little Bear pro děti

(jednoduchá dětská zajištěná cesta na Krippensteinu)