Skip to main content

Objevování ostrovů Středomoří. O Sardinii s dětmi si můžete přečíst zde, letos jsme v počtu 3 dospělí (včetně babičky) a 2 děti zamířili na Sicílii. V domnění, že březen bude ideální měsíc na turistiku, koupání a hlavně, jak jsou obě děti školou povinné, tak nám to vycházelo na jarní prázdniny.
18 dní na cestách a z toho se učit jen 5 není k zahození!

Kdo mě sledujete už delší dobu, tak víte, že spíme v autě, vaříme v přírodě a hlavně toho relativně dost nachodíme. Itinerář berte opět jako inspiraci, co stojí za to vidět, nebo naopak kam nejezdit, sami jsme netušili, že stihneme Sicílii projet až takto velmi. A bohužel další místo na evropské mapě, kam se nutně potřebujeme vrátit. Sepíšu zde opět základní know-how, které by se mohlo hodit každému, kdo se vydá v našich stopách. Pokud vám to ušetří nějaký ten čas, energii, rodinné hádky, tak budu ráda za příspěvek na údržbu tohoto blogu. Stačí uložit QR kód jako fotku nebo otevřít aplikaci s elektronickým bankovnictvím 🙂 díky.

Cesta na Sicílii

Jo, je to teda pěkná dálka. Nemáme přesně spočítáno, kolik by nás stálo kodrcat se až na jih Itálie po místních dálnicích, o řízení v řádu desítek hodin nemluvě. Zvolili jsme komfortní variantu přejezdu do Livorna a tam nalodění na trajekt. Pluje 20 hodin, v ceně jízdenky máte i kajutu, kde jsme se i v pěti na 4 postelích královsky vyspali (dítě jako bonus u sebe vyhrála babička, ale byla to bitka), na trajektu se podává i jídlo a tak cesta utekla opravdu rychle. Pro představu, za zpáteční lístek pro nás 5 a auto v kategorii „osobní vozidlo do 5 metrů“ jsme platili 600 euro a nějaké drobné. Včetně té kajuty. A to jsme lístek kupovali pár dní předem, přímo na stránkách lodní společnosti. 

Náš itinerář:

V plánu nebylo vůbec nic. Prostě jsme se nechali unášet náladou v kolektivu, počasím, tím, co jsme zrovna kde objevili a co nám kdo doporučil. Jasně, chtěli jsme co nejblíž Etně, a sem tam jsme se někde zdrželi, že nikam nepospícháme a je tam hezky. 

1.- 3. den: odjezd směr Slovinsko, Livorno, trajekt až do Palerma.
4. den: výlet v přírodní rezervaci Zingaro
5. den: Segesta a údolí chrámů v Agrigentu, mezitím pláže
6. den: objevování pláží jižního pobřeží, kaňon Ispica
7. den: nejjižnější výběžek Sicílie, Capo Passero
8. den: Cava Grande, výlet soutěsou, prohlídka Nota
9. den: relax u moře, odpolední Syracusy
10. den: Golle dell Alcantra, čedičová soutěska, a odpolední Taormina
11.den: celodenní výlet na Etně
12. den: výlet po Baia di Tindari, pláže a klášter Tindari
13. den: výšlat v NP Madonie
14. den: procházky po pobřeží a návštěva Cefalú
15. den: plážování,
16. – 18.den: Palermo,  trajekt zpět do Livorna a nonstop noční jízda domů

Doprava a spaní

Asi znáte ze starších postů, máme auto Peugeot Traveller, v něm vestavbu od firmy No Tento a na něm střešní stan značky James Baroud. Odkážu vás na moje starší posty, kde jsem sepsala i veškeré vaření apod. Se střešním stanem už spíme trochu jinak, 2-3 osoby dole a 2-3 osoby nahoře.

Co nás zklamalo? Cena lanovky na Etnu! Byli jsme mentálně připraveni, že to bude stát ranec, ale 50 euro na osobu (tedy krát 5, děti platí stejně) byla na těch několik výškových metrů trochu přehnaná částka. Ve výsledku jsme se prošli pod Etnou a bylo to příjemně strávené dopoledne. Pak přišly mraky a nebylo vidět na metr.

Naopak rádi bychom příště podnikli více túr, hlavně po výšlapech v Madonii mi bylo líto, že jsem toto pohoří objevili až na konec akce.

Z měst stojí rozhodně za návštěvu Taormina a taky Cefalú. To mělo atmosféru jak hrom! Hlavně když jsem díky keškám objevili chodník pod hradbami, lemující značnou část historického centra. Slušné dobrodrůžo.

Příště úplně vynecháme Palermo, na to jsme neměli po procházkách na plážích a v horách už vůbec mentální kapacitu a energii. A nakoupím domů do zásoby canolli. Myslela jsem, že jsou sehnat v síti italských sýráren u nás, a ono ne. Tak po těch se mi trochu stýská. 

Na můj cestovní seznam pak připisuju po návštěvě Sicílie ještě Lipary. Ty budou taky stát rozhodně za to! 

Osvědčené výlety, které s klidným svědomím doporučím:

(vše najdete souhrnně i na mém profilu v platformě Outdooraktiv.com)

Rozpočet

Tušíte, že to bude celkem low-cost výlet. Nám to takto vyhovuje a věřím, že to může být inspirativní i pro ostatní, kteří si myslí, že na tyhle cesty nemají. Nějaký čas teď s dětmi vypouštíme veškeré cesty letadlem. Většinou se každý rok snažíme vejít s rodinnou dovolenu do částky 30 000 Kč (na celý rok!). Na celou rodinu. Vešli jsme se i tady! Největší položkou byl samozřejmě trajekt.  Parkovné v březnu na Sicílii ještě nikdo nevybíral, spali jsme všude zdarma (až na 2 placená stání přímo u pláže, kde byla možnost se i osprchovat, za cenu 10 euro za celé vozidlo včetně posádky) a jídlo do rozpočtu dovolené nepočítám, stravujeme se z vlastních zásob. Nehledě na fakt, že kafe i těstoviny jsou v Itálii výrazně levnější než u nás.