Skip to main content

Údajně nejkrásnější horský útulek v Chorvatsku. Vyzkoušeli jsme začátkem listopadu a o tento zážitek se nejde nepodělit. Bez problémů dosažitelné i s dětmi, přesto absolutně v tichu lesa a stranou civilizace.

Planinarsko skloniště Miroslav Hirtz (jak se oficiálně chata jmenuje) najdete u Bílých a Samarských stěn, severně od Rijeky. Stojí v nadmořské výšce 1 280 metrů. Místní stezky jsou považovány fajnšmekry za jedny z nejatraktivnějších v celém Chorvatsku. Takže pokud: máte rádi pěší turistiku a máte aspoň dobrodružného ducha, určitě se sem musíte zajet podívat. A dalším pádným důvodem k návštěvě bude právě tento nově zrekonstruovaný útulek.

Původní chata zde byla postavena už v roce 1974, nicméně po třech měsících provozu vyhořela. O dva roky později postavili další stavbu, která roky sloužila. Letos v září se všem kolemjdoucím otevřela ale úplně nová a troufám si říct, že architektonicky velmi povedená útulna. Aktuální kapacita je 20 osob. V útulně jsou funkční kamna, dřeva je kolem všude spousty. Minutku chůze je studánka s vodou, další minutu daleko pak pohodlná kadibudka (tam chytíte i mobilní signál :). Střecha chaty má solární panel, uvnitř je několik výstupů na USB (dobíjení mobilů), i led osvětlení. A absolutní nej je samozřejmě ta čelní prosklená stěna. Vydržíte u ní sedět hodiny a koukat ven.

Jak se sem dostat:

Variant je více, s dětmi jsme zvolili parkování na 7. kilometru a odtamtud jsme šli cca 2 hodinky chůze (cesta je pro menší děti možná trochu náročnější, zejména když nasněží), samotný dospělý tam dojde za cca 45 minut. Dá se sem dojít i ze Samarských a Bílých stěn, to už je delší a náročnější výlet. A z chaty pak udělat např. výlet právě přes stěny a druhý den k autu sejít. Ovšem za pěkného počasí, když nejsou stěny pokryté ledem. Aspoň máme důvod sem dojet ještě jednou. S sebou si vezměte nádobí, jídlo, spacáky a karimatky. Chata je otevřená celoročně, není potřeba klíč, nelze předem rezervovat.