Skip to main content

Znáte výhodné sezónní turistické karty v Alpách? Víte, že i Krkonoše mají svou VýLETNÍ sezónku? Kartu, kterou si koupíte a pak můžete neomezeně celé léto využívat lanovky, které provozuje Skiresort Černá Pec. Plus k tomu připojit i další atrakce. Vyzkoušela jsem teď v červnu s rodinkou, a protože VýLETNÍ sezónka nám platí až do podzimu, tak se asi letos ještě v Krkonoších na pár dní otočíme. I z těchto tří lanovek lze nakombinovat víc výletů, než byste během jednoho prodlouženého víkendu stihli. Tady pár tipů, jak dny  a výlety vytěžit na maximum. Ale pokud jste s dětmi, tak to nemusíte zase úplně hrotit a vyzobat jen tolik, aby dětem zbyl i nějaký volný čas pro svobodnou hru. Nebo „nevýletové“ atrakce. Můj návrh na 3 výlety ve východních Krkonoších s VýLETNÍ sezónkou, osobně odzkoušené s dětmi:

Černá hora

Lanovka na Černou Horu je jednou z mála kabinových lanovek v České republice. S kartou máte neomezený počet jízd od června do října zdarma, takže tady můžete podniknout více výletů. My začali s dětmi zvolna a vydali se na Černohorská rašeliniště. Počáteční rozpaky z toho,  že to nebude kilometrový výlet, rozptýlí naučná stezka. Stanoviště jsou od sebe tak daleko, že jde vidět z jednoho na druhé a děti si tady mezitím pěkně rozehřejou nožičky. Pak už se stočíte směrem k okruhu kolem rašeliništ, zastavíte se na vyhlídce a občerstvit se můžete před rozhlednou nebo u horní stanice lanovky. Kde se asi děti trochu zdrží na „Kabince“. S výletní kartou máte vstup na atrakce dětského parku Kabinka zdarma. Pokud jste byli na výletě rychlí, tak stihnete ještě tento den navštívit i Stezku korunami stromů. Nebo si to nechce na další den (někdy necháváme na den odjezdu nebo když přijedeme odpoledne). Stezka je taky s kartou zdarma, čili můžete navštívit i opakovaně. 

Se stejnou lanovkou (na to mám zálusk příště) se dá vyjet nahoru a přes Velké Pardubické Budy a Modré kameny se vrátit zpátky do Jánských. V Hospůdce na Formánkách mají venkovní dětské hřiště a obří trampolínu.

Z Portášek na Praděd

Další z výletů, které nakombinujete podle energie a nálad v kolektivu. Námi absolvovaný okruh není nejkratší, s menšími dětmi bych ho asi zvažovala. Nebo naopak pojala jinak a využila možnost půjčit koloběžky. Nicméně my hlavně chtěli na vrchol Sněžky, protože tam děti ještě nebyly. S VýLETNÍ sezónkou jsme vyjeli lanovkou na Portášky (zdarma), nechali děti pohrát v nejúžasnějším dětském hřišti, které na českých horách najdete (ano, herní krajina Pecka) a pak vyrazili přes Růžohorky na vrchol. S menšími dětmi lze vyjet i lanovkou z Pece, ale tato není zahrnuta v nabídce Sezónky. Ze Sněžky jsme scházeli Obřím dolem do Pece pod Sněžkou, v sezóně bychom asi šli zpět na Portášky a půjčili si koloběžky. Do Pece pak jeli na nich. S kartou máte zdarma i výletní autobus, takže omezíte přejezdy vlastním vozidlem na minimum.

V Peci jsme si ještě užili odpoledne i bobovou dráhu a hlavně musíte zajít do místní palačinkárny! Úplně mě mrzí, že jsem nevyfotila palačinkové špagety se zmrzlinou ani moje palačinky s jalapeňos, obojí bylo nebesky dobré!

Příště máme zálusk ještě na horské koloběžky: půjčují je např. na Portáškách, takže Sněžka, zpátky na Portášky a na koloběžkách buď do Úpy nebo do Pece.

Rozhledna Hnědý vrch

Malý a milý „odjezdový“ výlet. Přeci jen jsme tu byli na 3 dny a cesta  Krkonoše – Brno zabere 3 hodinky. Pro ty úplně nejmenší doporučuju vyjet lanovkou nahoru, projít si naučnou stezku a zase sjet dolů. Varianta pro větší děti: lanovkou  na Hnědý vrch, dolů pěšky zpátky do Pece. A pro rodiče tvrďáky, kteří chtějí děti fakt utahat, tak celé po svých.

Jak se na výlety přepravovat?

S kartou VýLETNÍ sezonka máte zdarma možnost jezdit výletním busem, hodí se to pro cestu do Janských lázní na lanovku Černá hora, na stezku korunami stromů nebo i když chcete jen do Velké Úpy a na Portášky. Jinak jsou všude dostatečně velká parkoviště, jen zpoplatněná.

Kdy se vám VýLETNÍ sezónka vyplatí:

  • když se nechcete pořád přesouvat autem, protože s kartou máte dopravu výletním busem zdarma
  • když se chystáte do Krkonoš na víc dní, nebo opakovaně, lanovky můžete s jednou kartou využívat zdarma opakovaně a to až do konce října

Kde se ubytovat?

Azyl na naší dovolené nám poskytl Aparthotel Svatý Vavřinec, přímo v Peci pod Sněžkou. Parkování jsme měli zdarma v podzemních garážích, na lety tak vyrážíte přímo pěšky z hotelu. Kdo byl v Peci, tak asi nemohl tento hotel přehlédnout. Schválně mrkněte na web a zkuste si rezervovat ubytování mimo letní sezónu, ve všední dny. Z ceny budete mile překvapeni, hotel je hodně family friendly, můžete si sem vzít i psa. A pokud nechcete vařit (apartmány jsou vybaveny kuchyňkou), tak hotelová restaurace je luxusní! Ty snídaně bych rozhodně nevynechala!!  Pro menší děti je tady jedna dětská hernička, plus nabízejí i hlídání dětí. Pro ty větší (u nás už věk 8 a 9 let) herna pro teenagery, kde se oba taky hodně vyřádili. Nechybí ani wellness, kde jsme celá rodina strávili taky nejednu hodinku. 

Na závěr děkuji Skiresortu za pozvání a Aparthotelu Vavřinec za úchvatnou nabídku ubytování. 

Starší příspěvky na blogu z východních Krkonoš – tipy na výlety:

KRKONOŠE S DĚTMI 1. DÍL

KRKONOŠE S DĚTMI 2. DÍL