Skip to main content

Zatímco já se snažím systematicky pěstovat v batohu minimalismus, u dětí to asi nepůjde tak snadno. Vybalila jsem jejich dětské batůžky, abyste omrkli, co jsou ti malí špunti ochotni si na zádech na túry nosit. Dlužno dodat, že překvapivě hodně věcí se jim fakt často hodí.

Aktuální situace k tomuto příspěvku: dvě děti, věk 4 a 5 let, běžně chodí 8-10 km výlety, batoh si nosí samy. A často i balí (tady by se hodil takový ten smajlík plácající se přes obličej)

Neberte to rozhodně jako bernou minci, co cpát vašim dětem nebo i sobě do báglíku. Spíše inspirace na cesty, Vánoce, narozeniny nebo jen tak, počtení ke kávě. A než se vrhnu na obsah, tak k samotnému batohu:

Jakmile jsme došli do fáze, že děti by si mohli některé věci na výlety nosit sami, tak jsme samozřejmě řešili jaký batoh vybrat. Co bych vypíchla jako hlavní doporučení je: vybírejte batoh s dítětem. My jsme navštívili v Praze v létě Výstavu stanů, tam si naše děti odzkoušely snad 8 různých dětských batůžků a vyplatilo se nám to. Jednak některým dětem se špatně ovládají přezky (já měla vysněný dětský Deuter, ale ten se jim opravdu špatně otevíral), jednak některé batohy řezaly děti na krku (popruhy byly příliš blízko u sebe), a některé se jim vysloveně nelíbily (zatímco mě ano). Vyhrál tak batoh českého výrobce Boll o objemu 12 litrů, děti si vybraly barvu, motiv a s o to větší radostí batoh nosí.

sluneční brýle
turistický deníček
pytlík na kešky
dětská čelovka
plechový hrníček
bezpečnostní náramek
tenká funkční bunda
lehký klobouček
lahev na pití
krabička na svačinu
pláštěnka
 

 • SLUNEČNÍ BRÝLE: do tohoto křehkého obsahu nejsem ochotna investovat. Takže kupuju sluneční brýle dětem buď v Lidlu nebo v drogerii DM.
 • TURISTICKÝ DENÍČEK: o tom si můžete přečíst samostatný příspěvek zde, obaly na ně šiju a prodávám u sebe v e-shopu
 • PYTLÍK NA POKLADY Z KEŠEK: znáte geocaching? My na něm dost frčeli celou korona-karanténu. Samostatný příspěvek o geocachingu s dětmi zde. Děti to zbožňují a na výměnu nosí věci v tomto mnou ušitém pytlíčku. Prodávám je tady:
 • ČELOVKA: absolutní „must-have“. Netušila jsem, jaký tohle bude hit! Používáme neskutečně často, nejen v jeskyních Moravského krasu… investovali jsme do Petzl Tikkina a super volba.
 • PLECHÁČEK: tento hrníček si děti vyráběly samy vloni v Krkonoších (více v tomto příspěvku). A rozhodně na něj prach nepadá – na sbírání lesních jahod, borůvek, pití z lesních studánek nebo i na křupky, používáme často a je to prostě jejich osobní originál.
 • BEZPEČNOSTÍ NÁRAMEK: kupováno v Rock-pointu. Nenápadný náramek, ve kterém mají děti napsáno telefonní číslo na rodiče. Nosí jej většinou v batohu. A na ruce všude tam, kde je větší pohyb osob (větší akce pro děti, kdekoli v zahraničí, festivaly atd). Každý si vybral vzor který se mu líbí.
 • BUNDA: outdoorové oblečení šiju dětem sama (maminky co mě sledují asi znají můj další hobby-web www.breberka.cz. Bunda je ušita z mikropeache, je super lehká, super skladná. Promokne, ale neprofoukne. Hodí se jako náhradní oblečení (polité dítě), pro zvýšení tepelného komfortu atd.. Opravdu nic neváží a uschne za 10 minut.
 • KLOBOUČEK: opět Decathlon. Bohužel ve Španělsku. Super kauf za 1 euro. Lehký klobouček proti slunci a dešti, který se stahuje na gumičku, dokud ho děti neztratí, tak bude rostoucí až do puberty (v podstatě je dobrý i na mou hlavu).
 • LAHEV NA PITÍ: tady buď nosí děti Zdravou lahev (po několika vyzkoušených a někdy i celkem dost drahých lahvích jsme zakotvili u této značky a jsme prostě spokojeni). A ve velkém horku nebo velké zimě volím raději pro děti termosku (studené vs teplé nápoje). Tahle je kupovaná v Orionu (poměr cena výkon je zcela dostačující), funguje nám už přes 2 roky a zatím se nerozpadla.
 • KRABIČKA NA SVAČINU: plastová dóza s motivem pejska je z Ikea. Kupováno kdysi, když se děti sotva posadily, a funguje stále.
 • PLÁŠTĚNKA: lehké igelitové a skladné pončo. Kupováno v Decathlonu a nedám na něj dopustit. Cena super, výkonnost rovněž.  Jako ano, když to jde tak děti obleču kompet do igelitu, ale na tohle pončo nedám dopustit u nečekaných přeháněk.

A víte co jsem zapomněla nafotit? Mini-reklamní lupu s busolou. To je taky šlágr č. 1. Lupou se zkoumají kytičky, kameny, kúra, brouci.. fakt všechno. A díky busole bezpečně víme kde je sever, což je pro dítko samozřejmě zcela zásadní informace na túře, že jo?

JÍDLO - rozuměj prostě svačina. Platí přímá úměra - čím víc jídla, tím víc toho děti ujdou. Na profil bych si z fleku mohla funkci "svačinářka" opravdu napsat. Ten banán, kukuřičné křupy a jablíčko jsou jen základ, zbytek nosí v batohu maminka (rozuměj já)

Asi jste poznali rozdíl mezi batohem Medy a Mikiho. Co tam má navíc moje komteska? Sponky do vlasů, oblíbený plyšák. Pro ni extrémně důležitý balzám na rty (který jí s oblibou tajně matlám i já). A vše obecně laděno více do červené, ať si to poznají.

balzám na rty
razítko s jednorožcem (neptejte se mě na co ho tam má)
sponky do vlasů (které ona VŮBEC nenosí)

No ve výsledku to bylo mnohem delší než jsem čekala. Budu ráda, když se v komentářích podělíte o své zkušenosti – co dětem do batůžku balíte, co nosí samy atd. V rámci celého textu nebyl použit žádný produkt-placement, všechny zmiňované vychytávky jsou zakoupeny, otestovány a protože z naší strany byla spokojenost, doporučuji dále.

Připoj se k diskuzi 4 komentářů

 • Kristýna napsal:

  Moc děkuji za článek 🙂. My ještě nosíme malý sportovní ručníček (Decathlon), protože se musíme koupat v každém potoku, který potkáme 😄

 • Petra napsal:

  Dobrý den. Nemáte náhodou vyzkoušené již větší batohy? Dceři (5,5) se do malého Boll batohu již těžce vejdou potřebné věci (sešli se jí kroužky plavání a skautu v jeden den – takže má kromě podsedáku a věcí na schůzku ještě tašku s plaváním a zip trpí.) Hledám v kategorii cca 18l – nejvíce mě zaujal Boll Trapper (mám pro starší dceru), ale nemám v této kategorii velký přehled. Děkuji

  • Děvče z hor napsal:

   Peti, máme pak až Boll Scout, na vícedenní výpravy a na delší cesty. A je pravda, že tyhle malé asi brzo prodáme a budu taky pátrat po větších (ale zároveň menších než je ten Scout), protože na víc kroužků najednou už to začíná být nacpané k prasknutí.. tak bohužel neporadím. Maruška

Napsat komentář