Skip to main content

Už kdysi jsem se zařekla, že nechci sbírat žádná dřevěná kolečka, mince, odznáčky ani magnetky na zeď. Přesto jakmile přišly děti a výletů po Čechách podnikám opravdu desítky, tak v hlavě ten červíček začal hlodat. Jak to dát nějak do kupy, aby na to děti mohly vzpomínat? A jak děti do jakéhokoli sbírání vzpomínek zapojit?

Vloni na jaře jsem objevila Turistický deník. A zjistila, že jej vlastní řada lidí v mém okolí.  Přesto si říkám, že vás s ním trochu blíže seznámím – může vás to zajímat, ať už výletujete s dětmi nebo bez. A navíc teď s výlety po Čechách to bude více než aktuální. Tento článek není žádné placené PR, vše si poctivě kupujeme, jen se mi ta myšlenka tak líbí, že se ráda podělím s ostatními.

Turistický deník je v podstatě předpřipravený menší sešit formátu A6 s kroužkovou vazbou, kam si můžete zapisovat všechny své výlety. K vašim výletním cílům si dokupujete i samolepku s fotkou (1 samolepka stojí 12 Kč) z aktuálně navštíveného místa a právě tu do deníčků lepíte. Nechybí kolonky na datum, ikonky k výletům. Můžete ho brát s sebou na výlety, nebo nechat doma ve skříňce a doplňovat zpětně.

Částečně je deník předpřipraven pro samolepky z navštívených míst, částečně si jeho obsah dotváříte sami. Protože patří jen vám. Vejdou se vám tam razítka z výletů, vlastní poznámky, dětské malůvky atd.

Pro více informací o projektu mrkněte na jejich webové stránky https://cs.wander-book.com

Proč se nám tento projekt líbí?

 • máme hezký přehled o tom, kdy a kde jsme byli, děti si díky fotkám z míst výlety dobře pamatují a rády se i doma k těm výletům vracejí
 • spojuje několik činností, které malé děti milují: lepení samolepek a razítkování. Tady máme obojí – sbírku razítek z mnoha navštívených míst a navíc si lepí ty samolepky. Dobře se tím dají zabavit i např. v restauraci čekáním na jídlo.
 • deník není nijak velký, vejde se do dětského batůžku a děti si každý nosí samy svůj vlastní
 • i když neumí děti psát, tak si tam můžou malovat další podrobnosti k výletu (jaké bylo počasí, kolik nás bylo, jak jsme se tam dostali atd..). Časem možná přibudou i další poznámky – i teď se ale k uplynulým výletům už rády vracejí
 • je to sbírání. Lidský rod většinou miluje sbírání čehokoli – a sbírání samolepek z výletů je pro nás rozhodně smysluplnější než známky nebo ubrousky (teda jako já sbírala ještě obaly od čokolád, ale to bylo za totáče). V podstatě dětem ty deníčky skoro i závidím – já bych jeden z mého dětství v tomto duchu brala taky.
 • děti si z většiny výletů tak vezou suvenýr v podobně samolepky (jedna stojí 12 Kč). Zcela odpadá takové to „chci něco na památku“, „co si z tohohle výletu koupím domů“. Nehromadí se nám žádné reklamní píšťalky, odznáčky, pohlednice – na koncí výletu je samolepka a oba jsou spokojení.

Za mě osobně je v tomto deníku vše potřebné – místo na obrázky i prostor pro vlastní tvorbu, malůvky, psaný text. Na volné stránky si lepíme památky i z míst, kde oficiální samolepky nevydávají. Děti se samy podílí na jeho obsahu – i tříleté dítko si vybarví předtištěné ikonky, čím je starší, tím víc si tam může i malovat, psát, sbírat postřehy.

Prázdný turistický deník koupíte takřka v každém infocentru, často i na recepcích hotelů, lze jej objednat i on-line. Stejně tak samolepky koupíte v řadě míst, kde se setkávají turisté (hotely, restaurace, infocentra, stanice lanovek atd..). Pokud byste přeci jen nějakou nesehnali, lze ji objednat poštou. Jakmile nasbíráte 100 samolepek, dostanete další turistický deník zdarma

Aplikace

Ano, tento projekt už má i vlastní aplikaci. Ta sice trochu zaspala dobu a neustálé aktualizace, když aplikaci otevíráte, vám brzo začnou lézt na nervy, ale na mapě si v aplikaci můžete snadno zobrazit všechna místa, ke kterým se vydává samolepka. Vidíte v ní také, jak samolepka vypadá, kolik stojí (cena bývá 12 – 15 Kč) a kde všude se dá ta konkrétní samolepka koupit. Nejedou už jsem vyrazili na výlet čistě do míst, kde je tato samolepka k mání. Někdy to byla i inspirace na výlet – že jsme se podívali někam do míst, o kterých jsme ani netušili. Pozor – aplikace někdy zničehonic zcela klekne, prostě se v tomto směru obrňte trpělivostí.

PS: kdo mě zná osobně, tak ví, že i hodně a ráda šiju. Dětem jsem na deníček ušila obal – jedna aby si každý ten svůj poznali a pak, přeci jen ten deníček u nás dostává hodně zabrat. Pokud byste chtěli taky takový, napište mi!

Připoj se k diskuzi 3 komentářů

 • Petra napsal:

  Dobry den, Maruško. Take mame denicek, tedy uz druhy. Co se prcek narodil, od prvniho vyletu mu lepim znamky. Je to super. S aplikaci problemy nemam vubec zadne a dokonce se v ni da odskrtnout, na kterych mistech jsme byli.
  Obaly jsou nadherne. Me se strasne libi s tou holcickou, ale mrnous miluje mysky, takze by mel jasno hned 😀
  Hezky den
  Petra

  • Děvče z hor napsal:

   Nám už se tento taky skoro zaplnil, ani ne za rok. O tom, že by se dalo v aplikaci i odškrtávat navštívená místa slyším prvně, ale mám iPhone, tak nevím jestli to nebude i tím. Ona mě hodně často klekne a vždy mě vytáčí, jak se při jejím otevření vše aktualizuje. A za pochvalu obalů děkuji – to byla v podstatě nutnost, jinak už by deníčky byly absolutně salátové

Napsat komentář