Skip to main content

9 zajištěných cest za 4 dny? Malé ferratobraní ve vysokých horách. S ledovcovou kulisou. Korunováno vrcholem Dachsteinu, který tentokrát není v plánu, ale hezky se na něj dívá hned z několika světových stran.

Celý masiv Dachsteinu nabízí tolik variant, jak se tady outdoorově vybouřit, že je to nad kapacitu jednoho příspěvku. Krom samotného výstupu (tipy sepsány kdysi pro Hudy – klik na link) se můžete na vrchol dostat i v rámci ferratového přechodu východní části (sepíšu během příštího měsíce). Dnes vám naservíruju na zlatém podnose itinerář, se kterým můžete posbírat během 3 dní několik zajímavých ferratových výstupů. Případně si celou akci prodloužit a strávit v oblasti téměř celý týden. A každou noc se spí na jiné horské chatě – prostě přechod, jak má být.

Kdo nemá moc prostoru na romány, tak jsem shrnula vše v mapové aplikaci Outdooractive. A kdo je poctivý student, srolujte níže:

1. den:

Doporučuji vyrazit z ČR raději odpoledne, domluvit si nocleh v Rakousku v údolí (Obertraun, Bad Goisern, Bad Ischl). Ať jste na celodenní program svěží, není to hned úplně zadarmo. Do batohu si krom ferratového vybavení hoďte i mačky, cepín a lano, pro postup v lanovém družstvu na ledovci. Pokud jste přijeli autem, tak jej ráno zaparkujte na velkém odstavném parkovišti u lanovky. A místní dopravou, linkovým autobusem, přejeďte ke Gosausee (jízdní řády najdete zde  )…

(jde to udělat i obráceně, auto necháte u Gosausee a poslední den k němu dojedete místní linkou, ale můj postup má výhodu v tom, že jste u auta hned po sjezdu z hor). Cesta busem ke Gosausee zabere tak hodinku.

Od jezera pak už vyrážíte pěšky. Respektive si záda ještě ani nezvyknou na batoh,  než se vám po cestě nabídne hned první zajištěná cesta: Laserer Alpin Klettersteig (C). Tu si můžete dát klidně nalehko, batohy nechat pod ní. Je to lehčí, sportovní ferratový okruh, ze kterého budete mít určitě řadu fotogenických záběrů. Pak už razíte dál údolím až k zadnímu Gosausee, kde nastoupáte poctivé výškové metry. Přespíte na Adamek Hütte.

Varianta, pokud máte více dní dovolené: vyrazte na fotogenickou Intersport Klettersteig. Od té doby, co na ní namontovali žebříkomost, je to tady občas trochu o trpělivosti a ohleduplnosti k dalším lezcům, ale pořád je to nádherná lezecká záležitost.

2. den:

Kdysi dosahoval ledovec až k chatě, v současné době ale musíte ještě několik desítek výškových metrů vyšlápnout, než si mačky nasadíte. Pokud nemáte jistotu dobré viditelnosti, není vůbec k zahození si doma nachystat GPS s potřebnými gpx daty. Nástup na ferratu není úplně z dálky čitelný. Pod stěnou mačky sundáte, do konce akce už nebudou potřeba, a můžete začít cvakat karabinky. Jste na zajištěné cestě  Amon Klettersteig (C/D) a je to už poctivá horská ferrata. Troufám si tvrdit, že se možná i trochu zapotíte. Myslete na to, že ze sedýlka už je cesta lehčí a ohromně panoramatická. Tahle ferrata má i výhodu v tom, že na ní prakticky nikoho nepotkáte. Je zcela zastíněna výstupem na Dachstein (na který můžete mlsně koukat).

Ferrata vás zavede až na vrchol Hohes Kreuz (2 837 m). Odtud už není žádné jištění a sestup k Simony Hütte je mírně řešeno velmi exponovaný. Pokud nemáte jistotu suché skály, raději ze sedýlka už sestupte na ledovec a k Simonyhütte dojděte po ledovci. Jinak je to risk. Kdo má ale krásně azuro, dost energie a sil, tak z Hohes Kreuz (2 837) a Niederes Kreuz může sestoupit ne po turistické cestě, ale ferratou Wildkar Klettersteig (D) . Úseky D jsou ale opravdu poctivé „déčko“… tak zvažte, jak moc jste ferratoví sběratelé, nebo je raději obejdete. Chata Simonyhütte už pak je na dohled, pozdravujte ode mě Chrise a užijte si hlavně bohatou snídani (na Adamekhütte těm snídaním moc bohužel nedávají, tady si spravíte chuť).

Jestli máte dobrý čas, tak si tento den můžete ještě fiknout Mingmar Klettersteig (A/B) společně s Moni Klettersteig (A)na nedalekém Schöberl. Nebo si je nechat na další den na ráno. Nebo se na ně úplně vykašlat.. ještě jsme nedoferatovali.

Varianta, pokud máte více dní dovolené: výstup na Dachstein po Gousauském ledovci je moc pěknou túrou, s lehkými zajištěnými úseky. Vyrazíte z Adamek Hütte, vrátite se tamtéž. Případně můžete dát vrchol a sestoupit k Simonyhütte, ale to se připravíte o Amon Klettersteig. Tu osobně považuji za jednu z TOP ferrat této oblasti.

3. den:

Už jsem zmínila tu skvělou snídani na Simonyhütte? Dejte si ráno budíček, pořádně se vykrmte a pokud jste nebyli na Schöberlu včera, tak si ho dejte dnes. Naprosto nalehko. Pak si sbalte sakypaky a pokračujte dál. Do údolí, směrem ke Krippensteinu. Na Gjaldalmu mají skvělou polévku se sýrovým knedlíkem. Myslete na něj, až polezete dvě další ferraty tohoto programu. Outlaw Klettersteig (C) a Kuckucksnest Klettersteig (C) najdete mezi dolní stanicí lanovky u Gjaldalmu a horní na Krippensteinu. Takže ano, chápete dobře. Nahoru se nevyvezete lanovkou, ale vezmete to po svých. Abyste si mohli tyhle dvě kratší ferratky vychutnat. Nejsou technicky obtížné, lezení bude radost a největší radost vám pak udělá ten pocit, že po vylezení poslední už máte technicky celý přechod za sebou. Nocleh v Dachstein Lodge je příjemný už jen proto, že bude teplá sprcha. Většinou tady potkáte i česky nebo slovensky mluvící obsluhu. A taky výborně vaří. Zatímco budete pozorovat lanovkové výletníky a asijské turisty, můžete si poplácávat po zádech, co už máte za ty 3 dny za sebou.

4.den:

Poslední den je za odměnu. Batohy si necháte na ubytování a nalehko (jen voda, sváča a lékárnička) vyrazíte na své dvě poslední ferratky. Gams Klettersteig (C), s přístupovou Himmeleck Klettersteig (A/B). Mimochodem, je zde i třetí, XXX (.. ale tuhle zvažte, vzhledem k obtížnosti a tomu, co už máte všechno za sebou). Nabízím i dobrý itinerář připravený pro ty, kteří mají rádi nějaký ten hardcore. Náročné ferrraty na Krippensteinu.. plus ferrata Seewand hír:

A co dál? Vyzvednete batohy, sjedete do údolí a jste rovnou u auta. Můžete vesele vyrazit domů, zapsat si nově vylezené ferraty do deníčku a začít plánovat další akci.

Mimochodem, podobné itineráře jako je tento, chystám poměrně často. Na poptávku, pro cestovní kanceláře, pro manžele a podobně. Kdybyste o mé služby v této oblasti měli zájem, napište mi.

Napsat komentář