Skip to main content

Chcete mít taky fotku s plechovým kamzíkem? Pokud si brousíte zuby na ferraty pod Krippensteinem, máte několik možností, jak se k nim dostat:

  • pěšky z Obertraunu (to ale nechcete, věřte mi)
  • lanovkou z Obertraunu
  • pěšky ze shora (přijdete sem ze Simonyhütte nebo Wieberghausu, kam jste den předtím došli např. po výstupu na Dachstein nebo ferratovém přechodu hřebene)
  • po snídani sem docupitáte z Gjaidalmu nebo Lodge přímo na Krippensteinu (což byl náš případ, v Lodgi jsme po vylezení Seewandu nocovali).

První ferratou, postavenou v blízkosti vyhlídkového Krippensteinu byla Kuckuksnest (v roce 2003). O rok později, během jediného dne, namontoval Heli Putz z Outdoor Leadership druhou – Outlaw klettersteig (2004). Hádejte, proč se takhle jmenuje? Úplně legálně postavena nebyla. Financována byla čistě ze soukromých zdrojů, tedy žádné přispění alpských svazů atd. A až o dalších 10 let později, už se všemi úředními razítky, se začala stavět trojkombinace pod vyhlídkou Five fingers. Tady si skála vysloveně o zajištěnou cestu říkala.  Očekávání od stavitelů nebyla malá – naopak. Společnost Outdoor Leadership postavila už více než 30 zajištěných cest (mezi ty v Čechách nejznámější patří Echernwand, Drachenwand nebo Katrin). Záměr byl takový, aby si na své přišli začátečníci i ostřílení ferratisté.

A povedlo se. První zajištěná cesta, ferrata Himmeleck (obtížnost B) je spíše takovou nástupovou pro těžší Gams a Nordwand. Začíná nedaleko turistického chodníku k Five fingers a končí u legendárního plechového kamzíka.  Jestli se stavitelům něco povedlo, tak tento outdoorový fotokoutek.

U něj se cesty dělí – přímo nahoru pokračuje v pěkné logické linii Gams (obtížnost C, 350 lezeckých metrů). Směrem na západ pak můžete nastoupit do cesty Nordwand (850 lezeckých metrů), klasifikované jako E+.

Na tu jsme si brousili zuby v rámci našeho „éčkového“ víkendu. Sobota Seewand (můžete si počíst zde), neděle Krippenstein. Vstupní podmínky byly ideální:

  • díky noclehu v Logde přímo na Krippensteinu jsme měli brzký ranní start a na ferratě jsme byli už lehce po osmé hodině.
  • první lanovka přijíždí nejdříve za hodinu, na ferratě jsme tam byli zcela sami
  • počasí bylo naprosto bezchybné, žádné velké horko (už jsem tady zažila i 30 stupňů ve stínu), nebe sem tam obláček a nulový vítr.

Nutno dodat, že po sobotní kombinaci Seewand a Outlaw klettersteig v týmu panovaly lehké obavy, jak se s tím někteří E+ poperou.

Cesta není špatná, výživný je už úvodní vzdušný žebřík, pokud ho lezete v převislém směru. Pak se pohybujete víceméně po hladké skále, z kramle na kramli. Trochu mě mrzí, že se zde vytratila myšlenka pěkné lezecké liniie, ke které je jen přinechané jištění. V mých očích ztrácí ferrata přidanou hodnotu. Pokud byste tuhle ferratu chtěli někdy přelézt, ale úseku E + (který je převislý) se obáváte, lze těsně před vrcholem utéct lehčím zajištěným terénem. V topo nákresech není vždy značen, ale je tam!

Když to jde, tak lozím ferraty se zrcadlovkou na břiše. Schovávám ji jen na opravdu těžké lezecké pasáže, kde mi foťák už nepříjemně rozhazuje těžiště a začíná na břiše překážet. Moc fotek z Nordwandu tedy bohužel nevzniklo.

Aktuálně je ferrat je v okolí Krippensteinu hned 6! Letos v létě přibyla ke stávající pětici ještě sympatická dětská tréninková ferrata. Takže by šlo taky zkombinovat několik programů i např. pro rodiny s dětmi – jeden z rodičů si užije zajištěné cesty, druhý může vyrazit na pohodové, i kočárkové túry. Nebo s dětmi na tu dětskou ferratu.

O možnostech dalších aktivit v okolí Hallstattu píšu v těchto příspěvcích: