Skip to main content

Nenapsala bych přímo, že je to nešvar, ale mám ve svém okruhu pár kolegů / průvodců, kteří rádi provokují na zájezdech. Klienty. Třebas tím, že si na náročné horské přechody přibalí nějakou neskutečnou blbost, která zcela popírá zažitou představu o co nejlehčím vybavení. A na snídani si smaží vajíčka. Nebo pečou palačinky. Zatímco zbytek skupiny s výrazem přesvědčivého labužníka žvýká týden ovesnou kaši z pytlíku. Nemám nic proti kaši, naopak. Ale po třech týdnech v divočině jsem vždy ocenila změnu.

Osobně jsem dlouho různým vychytávečkám při kempování a vaření v přírodě dlouho odolávala.. ale … čím jsem starší, tím si to chce člověk udělat pohodlnější. Nebo to chce udělat lákavější dětem. No a taky se ze mě se přibývajícími dětmi stal kafař. Skoro až notorický.

Tak se chci podělit o dvě vychytávky, které jsem objevila na e-shopu Affekt.cz a na léto jsou v pohotovostní „vařící bedýnce“. Objevili jste je na fotkách, když jsem tábořila s dětmi (viz tento post) a dost jste se na ně ptali, takže tady jsou. První obrázek je asi jasný, ale co je na tom druhém tušíte?

PRESOVAČ KÁVY

Po presovači kávy na cesty jsem pokukovala hodně dlouho. Tenhle mi vyhovoval svým objemem – zatímco doma si klidně uvařím jeden šálek jen pro sebe, na výpravy do přírody nás vyráží většinou víc a tak mám pocit, že kávy není nikdy dost. Není v plánu jej brávat na horské přechody, ale kdekoli do kempu, na táboření po ČR je jako dělaný. Objednávala jsem tady.  On totiž už k Vánocům nám Ježíšek donesl i hrníčky, tak teď máme takovou pěknou modrou sadu. Která je poměrně často v zápřahu.

Jak to funguje? Uvaříte si horkou vodu, do presovače dáte namletou kávu (množství volíte podle počtu osob a taky podle toho, jak ji chcete mít silnou), pak jen zalijete vroucí vodou, necháte chvíli stát a stlačíte. Hotovou kávu si pak jednoduše přelijete do hrníčku, koukáte na spokojené děti hrající si v bahně a ještě teplou ji stihnete vypít 🙂

SKLÁDACÍ TOASTER

Touto hračičkou jsem nadchla zejména děti, protože pečené toastíky u nás poměrně hodně frčí. Je to navíc taková vychytaná hračička pro technické typy. Nic neváží, je velmi skladná a  na obyčejném plynovém vařiči si můžete fakt upéct toasty. Vozíme teď neustále a k snídani jednoduše toastujeme. Opět jsem sehnala v Affekt.cz, sice jej neměli úplně skladem on-line, ale po objednání došel velmi rychle.

Jak to funguje? Celou tu plechovou placku rozložíte (to strašně baví děti), položíte na vařič a jen hlídáte, aby se toastík nepřipálil. Obsluhu zvládnou i děti, a jde to poměrně rychle. Pak necháte vychladnout (trvá to chvíli), složíte a vrátíte do obalu. Hotovo.

Krom těchto vychytávek, které máme letos jako novinku, vozíme v jídelní bedýnce ještě takovou tu klasiku. Plastové nádobí a skládací mističky, sadu příborů, nerez sklenky na víno, vývrtku, nožík, zapalovač, plynovou bombu s vařičem, hrnec a hrníčky na pití. Nám ty GSI (viz foto výše), děti mají své vlastní pomalované plecháčky. A vůbec – téma jídelní bedýnka. V pevné kartonové krabici máme vše vyskládáno a de-facto určeno pro pohotovostní použití.  Odpadá nám tak přes léto balení a vybalování všeho. A taky zjištění, že něco jsme zapomněli nebo něco chybí. Po návratu z výletů vše použité doma umyjeme, ale skládáme zpět do bedýnky. Tu pak jen naložíme do auta, nádobí v bedýnce jednoduše neukládáme v kuchyni. Skladujeme ve sklepě. Před výletem tak ze sklepa putují do kufru auta karimatky, spacáky, případně i stan a právě jídelní bedýnka.

A propos, téma stan. Mám teď políčeno na tento přístřešek Tarp, máte s ním někdo zkušenosti? Tady ocením sama tipy na značku, rozměry atd.. určeno pro jednu dospělou osobu a dvě děti. Abych mohla trochu víc do divočiny i s prťaty 🙂

Připoj se k diskuzi 7 komentářů

Napsat komentář