Skip to main content

.. aneb první Pálavské děckobraní.

Nebyly to žádné hory, nebylo to nijak daleko. A přesto to byl nejen pro děti, ale i pro nás dospělé skvěle strávený týden. Na Pálavě, v krajině překvapivě rozmanité, kousek od Brna, a přitom ve zcela jiném světě. Mrkněte na fotoreport z akce, kterou jsem letos vyzkoušela poprvé (protože Rakousko mi zavřeli a akci s dětmi v Solné komoře jsem tudíž raději přesunula na srpen). A kterou zopakuji i napřesrok. Pokud byste se nechtěli přidat ke mně, tak nabízím tipy, jak si dovolenou na Pálavě užít, tak, že na ni budete dlouho vzpomínat.

Ubytování:

Ten první dojem, když vstoupíte do Jáňova dvora, si budu ještě dlouho pamatovat. Oáza klidu zalitá jihomoravským sluncem (něco takového fakt existuje). V hloubi duše to ve vás skáče nadšením a říkáte si: „tady bych někdy chtěla bydlet … počkat …. tady já teď budu pár nocí bydlet“. Je to přesně ten typ kempu se správným „waw“ efektem. Spali jsme pod stany, ale v dostatečném předstihu si lze domluvit i ubytování pod střechou, pokud se s dětmi pod stan bojíte (ale fakt není důvod). Kemp je perfektně zařízený (vybavené kuchyňky, sociálky i pro děti, dobíjení elektroniky, wifi, auta parkující mimo stanovací plochy), navíc si můžete domluvit snídaně i večeře.

Výlety:

Shrnu pouze pěší, na kola se sem ještě chystáme (a že je tu cyklomožností taky spousta). I pěšky jsme nestihli vše, co bych chtěla.  Děti ve skupince byly ve věku 10 měsíců – 5 let, takže ještě kočárky, nosítka atd..

Jasně, že jako první varianta se nabízí Lednický areál, který jsme paradoxně nestihli, protože se nám ke konci týdne rozpršelo. S dětmi jsme měli několik variant, podle jejich nálady, stavu únavy a taky stavu konta bankovního účtu. Výlet se dá pojmout s minimálními i většími náklady. Základ byl procházka od zámku k Minaretu, volitelné alternativy potom plavba lodí po Dyji od Minaretu k Janovu hradu a pěšky zpátky k zámku, nebo taky jen plavba od Minaretu k zámku, nebo to celé ujít pěšky… na jeden den program jak víno. Když by byla síla, chuť a energie, tak si lze projít i interiéry zámku. Tuhle prohlídku si asi jako jednu z mála pamatuji z dětství, už tenkrát na mě udělala opravdu dojem. S dětmi ještě neodzkoušeno, ale je to na seznamu.

Valtice

Tady je možností hned na několik dní. Hned na první místo stavím stezku bosou nohou, která vede i na rakouské území a zase zpět. Je relativně sjízdná s kočárkem (jen místy je potřeba ho lehce poponést), a krásně vás provede mezi vinicemi. Díky mnoha zastavením cesta i dětem rychle uteče. Ve spojení s kašnou nedaleko náměstí se z této stezky stane bez problémů celodenní výlet. Parkovat můžete buď na zámku ve Valticích (pokud chcete stezku delší), nebo se dá dojet na parkoviště pod kolonádou na Reistně, to pak máte opravdu jen tu stezku a Valticím se v podstatě vyhnete. Dle parkování je délka trasy 5 – 8 km.

S většími dětmi si můžete projít zámeckou zahradu (v infocentru dostanou děti i hru), v zahradě se lze projet kočárem taženým koňmi, navštívit bylinkovou zahrádku (mrkněte na jejich semináře), nezkoušeli jsme ani jeskyni.. no jeden den na Valtice je zkrátka žalostně málo.

Pálava

I tady je z čeho vybírat. My jsme zvolili okruh z Klentnice na Stolovou horu a zpět přes Sirotčí hrádek. Parkování je v Klentnici zdarma, pak se vydejte směrem na jih a napojte na červenou turistickou značku. Na kočárky to zde moc není (na Stolovou horu jej budete muset po schodech nějak vynést, i ten Chariot co jsme tam měli byla nutnost), ale celková délka trasy je 4 kilometry, takže i s menšími dětmi to není nereálný projekt. Výhledy nemají chybu a sestup k zřícenině je pro děti takovou perličkou na dortu, že tam mají ještě ten hrad.  A dospěláci další hezký výhled.
Podobný okruh by šlo naplánovat i na Dívčí hrady a Děvín, tam si nejsem bohužel sjízdností kočárku jistá..

Mikulov

Protože jsem tady bydlela, tak mám k tomuto městu nějakou slabost no. Můžete zde podniknout takovou hezkou kombinaci příroda + město. Už když projíždíte kolem, tak je silueta Svatého kopečku natolik lákavá, že tam jednoduše s dětmi musíte. Výstup vede z několika stran, lze to zvládnout z jedné i s kočárkem, po křížové cestě rozhodně bez něj. Pokud to děti zvládnou co se délky trasy týče, tak se můžete vydat i na Turold (to jsem jednou s kočárkem taky absolvovala), kolem židovského hřbitova, v podstatě jsou vaší povinností i zámecké zahrady, a pak nějaká dobrá zmrzka v centru. V létě se dá v Mikulově perfektně okoupat v lomu, ale nějak jsem zaznamenala, že letos budou vybírat vstupné, případně nějak omezí kapacitu návštěvníků na 100 osob.

A tím výčet nekončí, za pěkného počasí se můžete na jižní Moravě vydat i lehce dále:

  • mandloňové sady v Hustopečích (psala jsem o nich zde)
  • podhůří Pálavy (Děvín, soutěska, Dívčí hrady…)
  • Hodonín (Zoo, výlet drezínou – to vezměte ale tatínka taky)
  • bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích (tam si vezměte holky manželovu kreditku)
  • do Rakouska (z kempu klidně jen na vyhlídkový kopeček Galgenberg)
  • v kempu si lze domluvit projížďky na koních
  • na návštěvu vinného sklípku (domluvte si v kempu)
  • na plavbu lodí po Nových Mlýnech

A když prší? Shrnu jen tipy, nad kterými jsme uvažovali s malými dětmi:

  • aquapark Pasohlávky
  • termály v Laa an der Thaya
  • archeopark Pavlov (aktuálně zavřený)
  • dětská prohlídka zámku v Lednici
  • nová expozice ve Valticích „Svět pohádek

Ve Světě pohádek jsme nakonec i skončili. Dojmy jsou lehce rozpačité, za cenu vstupného jsem čekala více, než jedna místnost s několika pohádkovými postavičkami, druhá ve formě strašidelného pekla a nakonec garáž předělaná na rádoby dětskou hernu. Na druhou stranu, s dětmi do cca 5 let se tady dá nějaká ta hodinka za nepřízně počasí umořit. A pak se můžete plynule přesunout vedle na luxusní zmrzlinu.

Pokud máte nějaké další tipy, tak mě klidně doplňte. Já občas s dětmi jezdívám na jih od Brna v rámci jednodenních výletů a stále je tady co objevovat.

Napsat komentář