Skip to main content

„Na fotkách to vypadá dost drsně a akčně“. Přesně tohle mi o kurzu pohybu po zajištěných cestách řekli o víkendu někteří účastníci, kteří se na něj přihlásili. Ve fotoreportu z uplynulého víkendu si můžete první dojmy udělat i vy – a pak se někdy přijet na vlastní kůži přesvědčit. Hádám že letos budu na těchto jediných moravských ferratách poměrně často (ale velmi ráda!!!).

Ferraty ve Víru

Úderem desáté hodiny se setkávám s účastníky přímo u ledové stěny. Souřadnice i veškeré podrobné pokyny ode mě mají předem. Protože je to kurz, vnímám všechny na stejné startovní čáře a polopaticky vysvětluji základy pohybu po zajištěné cestě. Od vybavení (co proč jak používat/nepoužívat) až po to, jak ferratu lézt/nelézt. Pak už se úplně nalehko vrháme do první zajištěné cesty Ledová stěna (obtížnost B/C). Všichni poctivě cvakají, lezou bez problémů ale s respektem. Není kam spěchat a užíváme si teplé jarní počasí.

Nahoře nezbývá než pogratulovat všem k úspěšnému výstupu a většinou i první zajištěné cestě jejich života. A dodat varování, že se právě dali na velmi návykovou volnočasovou aktivitu. Po pěším sestupu přecházíme za zatáčku k druhé ze dvou zdejší zajištěných cest – Jezerní stěně. Je s tou první zcela srovnatelná, chybí zde možná exponovanější kroky, ale zase nabízí pěkné lezení kratší stěnkou. Pokud tu někdy zavítáte, určitě si vylezte obě! Při sestupu zpátky k autům se dám krásně otevírá výhled právě na Ledovou stěnu, kde už se cvakají další, neznámí ferratisté. My po několika hodinách strávených ve Víru nasedáme do aut a míříme do Moravského krasu, do přírodního areálu a lanového centra Velká dohoda.

Ferratové Eldorádo

Pro jakéhokoli začátečníka na ferratách je tohle dokonalá lokalita. Letos si zde můžete nově prolézt už více než 500 metrů zajištěných cest všech obtížností (od A po E), vyzkoušet si traverzy, dlouhý i krátké lanové mosty, výstupy i sestupy zajištěnou cestou, žebřík. Lezení silové i lezení technické. Zalezou si tady i větší děti (cca od 7-8 let) a až vás ferraty omrzí nebo si budete chtít odpočinout, dejte si dobrou kávu, sledujte další lezce, vyzkoušejte si další místní atrakce. Na kurzech si někteří zvládnou vylézt opravdu všechny zdejší ferraty, ale není to podmínkou. Prostě lezete do omrzení, nebo dokud nedojdou síly. Kdo si troufá, může si zde vyzkoušet právě i velmi obtížné cesty v bezpečném prostředí (nabízím vždy dojištění), než se vrhne na delší  a obtížné cesty v Alpách. Pro začátečníky a na ferratové kurzy skvělé místo v krásně zasazeném přírodním prostředí. Tady snad ani není co víc dodávat – zbytek fotek je právě z Velké dohody. Letos budu mít na jednodenní kurzy na Moravě očividně hodně prostoru a času, takže pokud jste dva a více, napište mi a můžeme kurz uskutečnit opravdu kdykoli!

Napsat komentář