Každoročně zpracovává́ Rakouské́ kuratorium ve spolupráci se složkami záchranného systému rakouských Alp (horská́ služba, alpská́ policie, nemocnice) podrobné́ statistiky, týkající́ se nehodovosti a úrazů́, případně smrtelných zranění v Alpách.Tyto statistiky jsem pečlivě přednášela na seminářích, sem tam i ve zkratce publikovala (stejně tak často, jak byly z Rakouska zveřejňovány). Poslední 3 roky jsem si dala malou pauzu (děti, kojení atd) a teď se ráda k téhle drobné osvětové činnosti vrátím.
Během loňské zimy (tedy sledované období od 1.11 2018 do 31.10.2019) bylo jen na území rakouských Alp zaznamenáno celkem 4 643 úrazů a nehod. Zraněno bylo 5 010 osob, smrtelných úrazů bylo celkem 69. Což jsou čísla, která se každoročně mění pouze v řádu jednotek (pro srovnání: zima 2018 – 66 úmrtí, zima 2017 – 65 úmrtí). Jestli si vzpomínáte, na řadě míst v Rakousku hlásili loňskou zimu rekordní sněhovou pokrývku (zejména přelom prosince a ledna) a s ní spojené extrémní lavinové nebezpečí. Poměrně děsivá čísla v řádech tisíců jsou z více než poloviny způsobena tou nejoblíbenější zimní horskou disciplínou – klasickým lyžováním (3 378 úrazů). Na skitouring jich pak připadalo 501, na ledolezení 7 a např. na sáňkování 190.
Statistiky jsou dále zpracovávány pro každou zimní disciplínu zvlášť, a to velmi podrobně. Koho by zajímala detailní čísla (včetně např. věkového rozložení, genderového vyvážení, lokalit atd), doporučuji si zakoupit nebo předplatit ročenku, kterou Kuratorium vždy k zimnímu období (a zvlášť potom i k letnímu) vydává.
Objednávat můžete zde:
Případně jsem ochotna tu aktuální i starší čísla kdykoli zapůjčit.
Publikace má více než 140 stran, krom obsáhlých statistických údajů v ní nechybí ani kazuistiky (nejen ze zimních outdoorových sportů, ale i z lezení na stěně), zajímavé rozhovory (v tomto vydání např. s pilotem helikoptéry, který se dostal se strojem až do výšky 8 200 metrů) a na závěr metodické okénko Pita Schuberta.
Mohlo by vás zajímat: