Skip to main content

Ferrata Blanská, Hroší cesta a Kolem Jalovce. Názvy zajištěných cest, které pravděpodobně ještě v žádných databázích nenajdete. Všechny jsem před týdnem vyzkoušela a nafotila. A shrnu základní info a praktické tipy, pokud byste si tyto ferrátky chtěli přidat do své lezecké databáze.

Všechny jsou postaveny severně od Ústí, v CHKO České Středohoří, od jara roku 2020 je zde buduje Karel Bělina (ostatně jako všechny další zajištěné cesty v tomto kraji). Troufám si tvrdit, že ani jedna z nich nestojí za samostatou výpravu, ale v kombinaci se zajištěnými cestami na Poustevně, Lužickou spojkou a případně Děčínem už může jít o pestrý celodenní ferrratový výlet.

Ferraty u hradu Blansko

Auto zaparkujete zde a za hruba pět minut už se můžete cvakat na první ocelová lana. Zajištěné cesty vedoucí k hradbám jsou zde dvě, obě značené obtížnosti B (což relativně sedí- i když těch prvních pár metrů by klidně mohlo být i B/C). Nejtěžší jsou u obou směrů první úseky, takže ty když překonáte, tak  už je to příjemné lezení. Z lesa se postupně přesunete na slunce a k výhledům. Cesta „Blanská“ mi přijde jednodušší, ferratisty-začátečníky může u Hroší cesty trochu potrápit nástup (taky ji už slangově někdo přejmenoval na „horší“). Pokud se nenecháte odradit začátkem, tak už vás nic těžkého nečeká.

Co se vám bude líbit: výhled do krajiny po vylezení cesty. Krásné skalničky (zejména rozchodníky), které na skále rostou. Ferraty můžete spojit s prohlídkou zříceniny.

Co je lehce nepříjemné: parkování. Vzhledem k lokalitě je nejsnadnější způsob dopravy k ferrratám autem (plus 5 minut pěší chůze), míst na parkování je u začátku pěší cesty cca pro 3-4 vozidla. Po dešti může být cesta poměrně hodně zabahněná.

Pokud byste marně hledali nástup do cest. tak jednoduše dojděte až k hradu. Vlevo pod hradební zdí uvidíte konec cest, vraťte se tedy zpátky a sestupte lesem po lehce znatelné pěšině pod hradby. Obě cesty jsou hned vedle sebe, takže si dejte nejdřív jednu – sestup- druhou.

Ferrata Kolem Jalovce

Uf, tady trochu přemýšlím, jak shrnout své dojmy. Pokud bych byla věcná, tak je to hezkých pár lezeckých metrů, vhodných i pro naprosté začátečníky. V podstatě bych sem vzala klidně i své děti. Ale v kombinaci s cestou ke skále (nástup znamená minimálně 2 km sem a pak zpátky k autu) by mě rozhodně nikdy nenapadlo jet cíleně vylézt jen tuto ferratu. Za těch pár metrů ten výlet opravdu nestojí. Takže si sem někdy naplánujte turistický okruh, který si o tuto ferratu zpestříte (plus si do batohu vezmete ferratové vybavení – sedák, helmu, ferratový set). Zobrazení ferraty na mapy.cz: 
Příjezd a parkování: teoreticky jsou možné dva směry. Já využila „severní“ trasu: autem lze dojet zhruba sem (viz mapy.cz) a dál pokračovat pěšky k ferratě a zpátky. Procházka vede krajinou s krásnými výhledy, můžete to vzít cestou tam přes Bradlo (po modré turistické), cestou zpět už Bradlo podejít.

Druhý směr nemám odzkoušen, cituji tedy přímo Karla Bělinu: “ v Povrlech pojedeš dál kolem hřbitova, dokud tě to pustí. Tam necháš auto, zbytek dojdeš pěšky.“ Úplně jsem neměla odvahu to s autem zatím zkoušet. Tak mi případně nechte dojmy v komentářích.

Připoj se k diskuzi Jeden komentář

  • Roman napsal:

    Super,,,,to jsem ani nevěděl a jsem z Děčínska,,,,už se těšim,,,,,,,,Ještě by to chtělo parťačku

Napsat komentář