Skip to main content
Via ferraty

Areál Velká dohoda (a další moravské via-ferraty)

Od 3.5.20181 dubna, 2020Bez komentářů

Přírodní areál Velká dohoda je místo, které by rozhodně v rámci Moravského krasu nemělo ujít vaší pozornosti. Znáte? Byli jste tady? Pokud ne, tak předpokládám, že jako čtenáři mého blogu budete podobná krevní skupina jako já. A bude se vám tu líbít.  Jako mně. A tak nabízím tip na půldenní výlet. Pro outdoorové nadšence. Pro maminy s dětmi. Pro nedělní výletníky. Bývalý kamenolom je schopen nabídnout mnohem víc, než byste čekali.

Celý areál je situován nedaleko Ostrova u Macochy, nicméně od cesty je dobře značený a je téměř umění cestou k němu zabloudit. Neplacené parkování je kousek od budovy vápenky. Projděte mezi vápenkou a dřevěnou kadibudkou a sestupujte dolů pěšinou z kopce. Od středověku se zde těžil vápenec a pálilo vápno, aktuálně se zde netěží a lom pomalu a přirozeně osidluje příroda.

Vstupné do areálu se neplatí, čerstvý vzduch a krásná příroda je rovněž zdarma. Zpoplatněny jsou pouze outdoorové atrakce, nicméně ceny rozhodně nejsou pro vaši peněženku frustrující. Nejmenší děti (do 3 let) budou nadšené z přírodních prolézaček, malé lezecké stěny nebo z exkurze do jeskyně (s helmou a čelovkou zvládla i moje akorát dvouletá Meda). Starší děti (od 110 cm výše) jásaly nadšením z lanového parku, s dospělými návštěvníky jsem prolezla několik zajištěných cest. Ty nejsou příliš dlouhé a nabízejí širokou škálu obtížností, takže si každý může vyzkoušet, „o čem to je“, než vyjede na delší a dražší ferratovou akci do Alp. Od půlky dubna 2018 je jich zde k dispozici celkem 7 až do obtížnosti D rakouské stupnice, třešničkou na dortu je dlouhý a vzdušný lanový most. Samozřejmě můžete přijet jen tak posedět, areál si projít, občerstvit se v prostém bufítku a pozorovat, jak se lopotí ostatní. Čumenda je zdarma.
Web: http://www.velkadohoda-moravskykras.cz/


Pokud nespěcháte domů, můžete si ferratový výlet prodloužit o exkurzi k vodní nádrži Vír. Tam jsou veřejnosti k dispozici další dvě zajištěné cesty jednodušší obtížnosti v těsné blízkosti přehrady. Leze se po přírodní skále, parkování je přímo u první z cest u řeky, stačí přejít most, navléct se do vybavení a přilepit se ke skále. Druhá zajištěná cesta je v dosahu pár minut pěší chůze. Obě jsou vhodné i pro naprosté začátečníky. Jejich přelezením si v lezeckém deníčku můžete odškrtnout spolu s těmi ve Velké dohodě všechny dostupné moravské via-ferraty. Webové stránky: http://www.ledovastenavir.cz/lezeni-ve-viru/ferraty

V jarních a letních měsících plánuji pár dní na těchto zajištěných cestách pracovně strávit, pokud máte zájem si lezení po via-ferratě vyzkoušet, mrkněte na můj kalendář akcí (zejména červen) a přidejte se! Není problém si vymyslet i termíny vlastní, ať už na celý den, nebo jako půldenní variantu!

 

Kurz zajištěných cest v Solné komoře

Ferraty u Lago di Garda

Kurz ferrat v Lužických horách

Kurz via-ferrat v Děčíně

Jednodenní kurz zajištěných cest na Moravě

Dárkové poukazy

Napsat komentář