Skip to main content

A není lepší jít v září? Nebude tam v červenci moc horko?“ Tento dotaz jsme si během pětidenního přechodu celého masivu zopakovali několikrát, zejména pro zlepšení nálady v kolektivu. Ta naštěstí byla po celou dobu nadprůměrně skvělá, navzdory výkyvům počasí a změnám plánů (dotaz mi přistál v mailu na jaře, od jednoho z budoucích účastníků).

Během pěti dní jsme zažili:

  • déšť | sníh | kroupy | naprosté azuro | horko | mráz

Když přišel v roce 2007 kolega z cestovky s novou akcí, nazvanou „Věže Brenty“, začala jsem pátrat, kde se takové kopce vůbec nachází a proč se tam vypisuje zájezd. Když jsem Brentu poprvé přecházela, mohli byste moji popadanou bradu sbírat denně pod každou z těch věží. Troufám si tvrdit, že je to jeden z nejimpozantnějších ferratových přechodů, které znám. Zajištěná cesta Via delle Bocchette je legendární svými přirozenými chodníky, ze kterých koukáte do hloubky několika set výškových metrů pod sebou.

CO SE VÁM NA BRENTĚ BUDE LÍBIT:

Obecně nejsou zdejší ferraty náročné, nejtěžší úseky dosahují v rakouské stupnici hodnocení max. B/C. Komfortu celého přechodu přispívají útulné horské chaty, kde vám velké kafe servírují v polévkové míse, spíte pod puntíkovanými peřinami a k večeři se servíruje tříchodové menu.

Navíc jste téměř celou dobu bez mobilního signálu, což se rovná příslibu dokonalé outdoorové dovolené.

CO BY VÁS MOHLO ODRADIT:

Naproti tomu i v červenci nebo srpnu můžou být některá ocelová lana pod sněhem, na přechod se hodí rukavice (teploty i přes den mohou klesnou k nule), mačky a cepín nebudou taky k zahození, abyste se bezpečně dostali do horských sedel. A ačkoli většina chat slibuje sprchu s teplou vodou za 4 eura, pokud neholdujete kryosprchování, tak si ručník s sebou ani nebalte. Jediná teplá tekoucí voda je v bidetu na Rifugio Graffer, kam jsme se dostali víceméně omylem.

Mapa přechodu, převýšení atd.. můžete omrknout na mém profilu v Outdooractive.com     .. jen tak mimochodem, jestli se vám outdooractive líbí, s kódem MARIE10F máte slevu na roční PRO+ členství.

Na popisky fotek mě moc neužije, jsem komisní suchař. Pár cvaků z foťáku jsem nahrnula sem. Pojedu zaručeně i příští rok, kalendář akcí budu aktualizovat cca v říjnu, už teď mi to ale vychází na termín 13. – 17. červenec 2022:

Připoj se k diskuzi Jeden komentář

  • Klára Horáková napsal:

    Ahoj Maruško,
    zaujal mě ferratovy přechod Brenty? Máš tam prosím ještě volné místo/a? Termín je 13.-17.7.?

    Děkuji za zprávu a přeji krásný den
    Klára 🙂

Napsat komentář