Skip to main content
NezařazenéAktuálně

Co nového v Děčíně?

Opět v Děčíně a tak si nemůžu nechat ujít příležitost se protáhnout na místní Pastýřské stěně. Ihned se ke mě hlásí Karel Bělina (autor a stavitel místních cest) a tak se rovnou ptám co je nového. Mrkněte za jeho levé rameno – před týdnem  (tedy v polovině července 2015) se zprovoznila nová trasa úvodního výstupu, blíže ke vstupu do nefunkčního výtahu. Co se týče obtížnosti, někomu to připadá jako lehčí varianta k původní jediné cestě, někdo nedokáže srovnávat, protože charakter cesty je přeci jenom jiný. SKAJP je zkratka pro Smrt komunistům a jejich pomahačům.

IMGP0094

Jedna detailnější fotka nové nástupové varianty. Dobře zajištěno, ve stěně jsou de-facto na všechny stupy kramle, není nutné tedy využívat přirozeně stěnu, je to jako šplhání po žebříku.
IMGP0047

Traverz ke stěně je chodecký terén, případně doplněn o hrubá dřevěná prkna. Vše očištěno, křoviny sestříhány, dámy si tak nemají šanci umazat boty.
IMGP0098

Typickým jevem speciálně na ferratě v Děčíně jsou nezkušení nebo nevybavení lezci. Viz např. příspěvek na blogu Hudy (nejčastější chyby při používání ferratového setu), kde je z Děčína většina fotek. Tentokrát potkávám dvojici z Prahy – kluk s dívčinou, dobře navázaní, sedáky, sety, prsáky, ale bez helmy. Když se dáme do řeči, zjistím že jsou na ferratě poprvé a protože půjčovna pod stěnou otevírá až v 9.00, nechtěli čekat aby si tam helmy mohli půjčit. Sami ale po první cestě uznali svou lehkovážnost. A nepřiměřený hazard.

IMGP0045Vyzkoušela jsem nově otevřené cesty č. 13 a 14. Obě v popisu hodnoceny jako obtížnost C. Memento HTW lze subjektivně označit za mírně lehčí než Rock Empire, je to vcelku pohodové lezení až na jeden klíčový úsek, kde se musí 2- 3 metry výstupu opravdu přeručkovat po hromosvodu. Aktuálně chystá Karel ještě směr. č. 15, tak uvidíme, jestli si do konce léta ještě zalezu další novinku.

IMGP0095Kdo je  v Děčíně poprvé, tak si se zážitky rozhodně vystačí na původních trasách (Vzpomínka, Tichá tolerance apod). Za jeden den se stejně nestačí všechny cesty vylézt. Navíc při traverzu do cest zcela vpravo nejsou chodecké pasáže vůbec zajištěny a když už vylezete nahoru, máte to z těchto cest sice blíž k sestupu, ale zase dál k buffetu, kde frčí aktuálně palačinky s levandulovo-medovým krémem.

IMGP0106

Jedna pro pousmání – je libo ferratové sety k obědu?

IMGP0092

Pro dnešek padla!
IMGP0108

Napsat komentář