Skip to main content
NezařazenéAktuálně

Drachenwand Klettersteig

Trendem posledních let je stavět stále těžší a náročnější zajištěné cesty, zejména sportovního rázu. Proto překvapí, že ferrata Drachenwand, postavena v květnu 2009, neobsahuje v jedné ze svých variant ani jednu pasáž obtížnosti C/D či vyšší. Jediné, co tak může odradit případné nadšence, je převýšení při výstupu (570 m), relativně strmý sestup a zejména o víkendech spousta podobně smýšlejících ferratistů. I přesto si troufám tvrdit, že patří zcela právem mezi jednu z nejkrásnějších zajištěných cest vůbec. Je přímým důkazem toho, že v jednoduchosti je krása. Není nutně potřeba se vysilovat v „déčkách“ abyste měli pocit, že jste si krásně zaželezovali. Tak to přesně je Drachenwand Klettersteig.

Na Dračí stěnu jsme vyrazili s Víťou a Míšou – následující fotka by se mohla směle nazývat „manželské etudy“. Míša nadšená, Víťa to rozdýchává.

drachenwand_klettersteig_0001

Předpověď počasí hlásí celodenní oblačnost, ale ani kapičku deště. Takže fotky mají lehce dramatický nádech.

drachenwand_klettersteig_0002

Je polovina týdne, takže jsme na celé zajištěné cestě téměř sami. Za zády nádherně lesknoucí se Mondsee, nad námi rakouská rodinka v riflích, pod námi dva Češi jen v sedácích. Na ferratě evidentně poprvé. Jejich rozhovor při nástupu:

Ona: „A miláčku, proč mají ti tři před náma takové kšandičky?“
On: „Protože je to takhle bezpečnější“

Přála bych vám vidět její naprosto vražedný výraz.

drachenwand_klettersteig_0003

Dvě varianty těsně pod vrcholem – kdo touží po náročnosti, zamíří doleva C/D, kdo touží po adrenalinu a zážitcích, volí cestu vlevo. Čeká ho třeba tento pěkný lanový most. Uprostřed se startovací plošinou pro basejumpery.

drachenwand_klettersteig_0004

Nebo proslulá atrakce Dračí stěny – pohodlná široká židle s výhledem na Mondsee, Schafberg a vůbec Salzkammergut.

drachenwand_klettersteig_0005

Vrcholové partie opravdu připomínají dračí hřbet, po kterém se sápete na vrchol. Ten je už co by kamenem dohodil. Níže další variace na manželské etudy.

drachenwand_klettersteig_0006

A kdo dočetl až sem, dozví se za odměnu legendu o  „dračí díře“: jedna z místních žen (podle různých legend buď hradní paní, nebo farská kuchařka) měla velmi zlou povahu (například kuchařka i přes zákaz chodila tancovat!) a proto ji jednoho dne odnesl čert. Ten však nezvládl přelet přes skalní stěnu a vyboural v ní okno, které je tam dodnes.

drachenwand_klettersteig_0007

Plusové body:
– ferrata je dobře zajištěná
– výhledy nemají chybu, ani při naprosto zatažené obloze
– ve vesnici při nástupu půjčují vybavení na ferraty
– při návratu si můžete rovnou sednout do hospůdky

Na co pozor:
– ačkoli je lehká, dobrá fyzická kondice je nutností
– v létě o víkendech opravdu davy ferratistů. Počítejte s velkou časovoou rezervou.

Napsat komentář