Skip to main content

Se svolením cituji dotaz, který mi přišel:

  • Ahoj Maruško, rád bych vzal mamku k narozeninám do Rakouska na nějaký vícedenní výlet se mnou. Chtěl jsem se zeptat, jestli bys mi mohla dat nějaké tipy, kam se podívat, může to být klidně více míst s přejezdem. Ale mamce je 70, takže kondičně aby to nebylo moc náročné, ale bylo hodně co vidět, určitě ne žádný těžký terén a dlouhé trasy, spis kochačka, klidně část lanovky apod.

A já zajásala „bingo“, protože jsem měla rozepsaný článek o regionu Schladming-Dachstein, přemýšlela jsem, čím to uvést.  A proč sem zaručeně musíte někdy taky! Čili tento článek věnuji hlavně Milanovi s maminkou. Ale tipy si v něm snad najde opravdu každý. Např.

  • milovníci ferrat pár lahůdek, které možná ani neznáte (nebude to Anna-Johan)
  • rodiny s dětmi tipy na dětské ferraty nebo kočárkovou „túru“
  • výstup na vrchol (nebo takový pohodový kopeček, záleží na tom jak se to pojme)
  • adrenalinový zážitek (a opravdu i pro tu 70ti letou maminku, i když tomu nemusíte věřit)
  • odpolední procházku k vodopádům nebo k malebnému horskému jezeru
  • lanovku spojenou s návštěvou ledovcové jeskyně a opravdu proslulou vyhlídkou „schody do nikam“
Jako jiné rakouské regiony, i tento má svou tzv. turistickou kartu. Sommercard.

Zatímco v jiných oblastech za ni platíte, v Schladmingu je Sommercard zdarma.Pokud se zde ubytujete na 2 a více nocí.  Spořivý český naturel určitě ocení, kolik eur můžete díky takové maličkosti ušetřit. Takže při plánování cesty zahrňte její výhody do svých itinerářů.

Lanovka na Dachstein

Samozřejmě ne až na vrchol kdysi nejbližší alpské třítisícovky. Ale přinejmenším se přiblížíte k ledovci. Tento výlet na jedno odpoledne (nebo taky klidně i na celý den) se bude líbit všem věkovým kategoriím (akorát není vhodný pro kočárky). Jela jsem nahoru už mnohokrát, nicméně letos poprvé jsem se u horní stanice lanovky prošla i po fenomenálním vzdušném mostě a stoupla si na plošinu, která opravdu vede do nikam. Je asi jasné, že tady nebudete úplně sami, ale zážitek je to úžasný. Pokračujte pak prohlídkou ledovcové jeskyně a pokud neutíkáte před bouřkou, lze se bezpečně dostat i na několik skalnatých vrcholků v přilehlém okolí (zde už zvažte náročnost, svou babičku s dětou nebo děti mladší 3 let bych tam netahala). Teď ta hlavní pecka: lanovka není úplně nejlevnější (v podstatě sama váhám, jestli poměr cena/výkon za to stojí), ale s kartičkou regionu Sommercard máte jednu obousměrnou jízdu zdarma! Super, co? Jen doporučuji rezervovat jízdy předem, a pokud budete stát ve frontě na lanovku hodně vepředu, možná budete mít štěstí a vejdete se na střechu. Podrobné info na tomto odkazu:

Mimochodem, tato lanovka není jediná, kterou máte se Sommercard zdarma. Celkem je ve slevovém systému zahrnuto 8 lanovek v celé oblasti, ve kterých nemusíte platit jízdné!!!

Zajištěné cesty

Společně s mojí oblíbenou a téměř domovskou Solnou komorou je širší okolí Ramsau naprosto luxusním ferratovým Eldoradem! Ferraty tady rozhodně nespočítáte na prstech jedné ruky, spíš naopak – ani obě ruce vám stačit nebudou. A hlavně škála obtížností a typů je pestřejší než vlaječky Prague Pride. Od velmi jednoduchých dětských ferrat, po legendární a velmi obtížnou superferratu Annu-Johann. Od ferrat položených už v opravdu vysokohorském terénu po ferraty vedoucí např. Stříbrnou soutěskou (blogovací příspěvek čistě o Stříbrné soutěsce se chystá). Pro mě byl letos fenomenálním objevem menší ferratový kletterpark pod vrcholem Stoderzinken, kam se chci rozhodně ještě vrátit! Porovnávat a vybírat ze všech zajištěných cest regionu můžete zde:

Stoderzinken

V podstatě si celý vrchol Stoderzinken zaslouží skoro samostatný odstavec. Pokud nejste trenéři fitness a nechcete si to šlapat pěkně z údolí, lze se nechat relativně vysoko vyvézt vlastním vozidlem. Mýtná silnice je zpoplatněná, ale zase stačí zamávat kouzelnou kartičkou Sommercard a mýto neplatíte. Takže další éčka na kafe ušetřená. Od parkoviště se vydejte k malebnému kostelíku, který začne být co nevidět hvězdou Instagramu. Za ním pak pokračuje turistická cesta na vrchol, nebo po pár metrech přetraverzujete ke skalní stěně, odrátované několika zajištěnými cestami (v podstatě ferratový park s 5 liniemi). Výhledy do údolí jsou nepopsatelné, ferratky moc pěkné a vy se jen divíte, že tohle místo zeje prázdnotou. Třešničkou za výletem na Stoderzinken může být Zipline!

Zipline

Jsme stále u Stoderzinkenu. Není to tak dávno, co zde zprovoznili adrenalinovou atrakci, které se hned tak něco nevyrovná. A na kterou se nemusíte bát vzít ani tu 70ti letou maminku. Zipline Stoderzinken. Ze začátku vás zváží, nafasujete legrační batoh a necháte se vyvézt na kopec. Tam autobus pro jistotu hned odjede, abyste si to náhodou nerozmysleli (ona údajně ta jízda busem zpět dolů je horší než sešup „ziplajnou“), rozbalíte obsah batůžku, obsluha vás do toho ustrojí. Cvak, ani nevíte jak a svištíte si to dolů po ocelovém laně rychlostí údajně až 130 km / hodinu. A je to hustokrutopřísný. Zvláště když zjistíte, že konečná stanice je pouze mezistanicí a čeká vás ještě jednou tak dlouhé druhé kolo. Jako jo, atrakce není nejlevnější, Sommercard tady nefunguje, ale rozhodně to jeďte zkusit! Fakt to za to stojí! Hlavně když vás jede více souběžně!

Jezera

Na závěr si na zklidněnou dáme trochu té vodní plochy. Co by to bylo za léto bez pořádného rybníku, že ano? A horská jezera, to je uááááá. To se fakt neomrzí. Máte Sommercard, tak můžete vyrazit i za těmi jezery, kam vedou zpoplatněné mýtné cesty (protože to mýto se Sommercard platit nebudete). Pohodáři, rodinky s kočárky nebo milovníci odpoledních pošlofíkových by si neměli nechat ujít Steirischer Bodensee, ambicióznější turisté pak kombinaci Steirischer Bodensee-Hüttensee-Obersee. Zatímco to první obejdete za hodinku a Milana tam s jeho mamkou určitě posílám, u trojkombinace počítejte s půldenní túrou.

Krásná stezka vede např. k jezeru Riesachseee. Jmenuje se „Alpinsteig Höll“ a vede po dlouhých schodech a visutém mostu podél šumícího potoka s vodopády. A nejoblíbenějším jezerem na focení v celém regionu Schladming-Dachstein je určitě Mittlerer Gasselsee, známější spíše jako Zrcadlové jezero (Spiegelsee). Při bezvětří se v něm zrcadlí celá trojice Dachsteinu. Túry k těmto jezerům nejsou vhodné pro kočárky, ale jinak je zvládnou i lidé s horší fyzickou kondicí, větší děti (cca věk 4+). Navíc pro ferratisty bonus – kousek od Spiegelsee je pěkná zajištěná cesta!

Letos na konci června jsem navštívila region Schladming-Dachstein v rámci „blogerské cesty“ (ano, takže se ze mě už tímto asi stal oficiálně blogger).

O většině míst si můžete zase jiným úhlem pohledu přečíst na blogu dalších účastníků akce, v podstatě už profesionálních influencerů: Anety (tady a tady), Elišky, Jakuba nebo omrkněte fotky od Jirky.