Skip to main content

Pro ty, co znají, začnu rovnou slevovým kódem. Jestli si děláte zálusk na PRO+ verzi, zadejte kód MARIE10F, dostanete 10 euro slevu.

A teď lehce obsáhlejší text pro ty, kteří se s tímhle projektem pro plánování túr v horách nesetkali. Představte si portál, podobný něčemu jako mapy.cz, ale s řadou dalších, vymazlených funkcí.

Outdooractive je projekt, který odstartoval v Rakousku a aktuálně jej využívají profesionálové v turistickém ruchu jako my, horští průvodce, dále informační centra, cestovky atd.. a pak je skvělý i pro běžné smrtelníky. Jako jste i vy. Proč?

Na outdooractive.cz si uděláte profil. Můžete si nahrát fotku, vyplnit další údaje (ale nemusíte), udělat si skupinu a začít plánovat túry. Jakékoli outdoorové túry. Pěšky, přechody hor, výlety na hole, na skialp, na sněžnice, kdekoli na světě. Túry si můžete ukládat, sdílet s přáteli, posílat komukoli, dělat si videa a 3D průlety nad krajinou. Postupně to shrnu, co využívám já:

  • mám k dispozici v online i offline verzi řadu map různých vydavatelství (krom openstreet map i mapy Kompass, Alpenverein, Swisstopo a celou škálu dalších místních kartografických ústavů, skvělá je ta možnost mít to offline, např. pro Švýcarsko k nezaplacení), takže
  • plánuju si zde velmi snadno jakékoli horské výlety (na kolo, na ferraty, na výstupy na 4000, na expedice, přechody hor..), v létě a taky skvěle v zimě, porovnávám různé mapové podklady, abych měla detailní informace o terénu
  • plánované výlety si ukládám na později, až na ně fakt dojde řada (nebo se někdy jen tak zasním)
  • ukládám si zde i prošlé trasy z cest, které bych si ráda archivovala, k nim si nahrávám i fotky, píšu poznámky, tipy, rady
  • využívám pro blog, když sepisuju tipy na túry (na blog si dám čistě html odkaz výletu a vy, čtenáři, vidíte kudy přesně vede)
  • využívám pro klienty a kamarády, když radím kam se vydat
  • využívám jako inspiraci, když se chystáme do oblasti, kde jsem nebyla (slouží mi jako námět na túry), najdete tady i výlety ostatních uživatelů
  • vše můžu synchronizovat s mobilní aplikací a stahovat offline, pro případ že nemám na horách (nebo ve Švýcarsku) data, můžu se pak podle výletů nechat navigovat, výlety si můžu i přímo při túře nahrávat (toto zrovna nevyužívám vůbec, ale pro info)
  • ráda koukám na videa z naplánovaných túr, buď vidím kudy jsme prošli, nebo kudy půjdeme
  • a mohla bych pokračovat…

PLÁNOVÁNÍ TÚRY

Začnu tou hlavní funkcí, proč Outdooractive využívám. Výborně si v něm plánuju túry. Řekněme že se chci vydat na nejvyšší vrchol Raxalpe, Heukuppe (první dvoutisícovka za Vídní), mrkněte jak na to:

  • otevřu si plánovač túry
  • vyberu si aktivitu, kterou hodlám provozovat (pěší turistiku, přechod, sněžnice), zvolím si z mapy start a cíl výletu a program mi automaticky navrhne nejrozumnější trasu. Pokud chcete jít terénem bez turistických cest, stačí vypnout „magnet“ a můžete dál trasovat cestu ručně.
  • pokud mi nevyhovuje mapový podklad, můžu si jej změnit, abych viděla lépe, jakým terénem se budu pohybovat

Přiznám se, že nevím, jaký algoritmus se pro počítání času túry a převýšení u této platformy využívá, ale co se týče hodnot „čas túry, stoupání a klesání“ jsou přesnější než mapy.cz. Samozřejmě se bere čistý čas túry, k tomu vždy připočítejte přestávky.

V neplacené verzi máte k dispozici openstreet mapy, v placených verzích pak i další topografické podklady. K nezaplacení zejména pro Švýcarsko, ale hojně využívám i v Rakousku , Francii nebo v Itálii. Mrkněte na ten rozdíl (postupně „openstreet“ mapa, pak mapa Alpenvereinu, poslední Kompass):

CO DÁL JEŠTĚ OUTDOORACTIVE UMÍ?

  • v mapových vrstvách naleznete řadu dalších informací, důležitých pro bezpečný pohyb v horách (využívám hodně typy stezek, v zimě pak informace o sklonu svahu, lavinové situaci a o stavu sněhové pokrývky), jsou tady i informace o uzavírkách (cest trekových, cest zajištěných atd), podrobnější informace k funkcím využitelným v zimě najdete zde:
  • k plánovaným výletům rovnou vidím předpověď počasí pro danou lokalitu
  • sdílení údajů o poloze do vyhledávacích služeb (v českých horách je skvělá aplikace Záchranka, ale v alpském prostoru, kde nefunguje, je to skvělý nástroj pro sdílení informací záchranným složkám, jen je to potřeba nastavit v ochraně soukromí), aplikace má i tlačítko tísňového volání pro okamžitou pomoc
  • můžete odtud stahovat i trasy, které vytvořili jiní uživatelé, a inspirovat se pro vlastní cesty
  • platformu „Outdooractive“ si překlopil i rakouský alpský svaz Alpenverein, ve 100% kompatibilní verzi funguje na doméně www.alpenaktiv.com. Pokud máte účet v jedné platformě, automaticky se vše synchronizuje i v druhé, platforma na webu funguje v češtině, stačí případně na url napsat /cs
  • nakousla jsem to výše, zdarma k platformě funguje i mobilní aplikace, Outdoractive, kde se vám vše, co si naplánujete, hned synchronizuje, nemusíte tedy přetahovat data z PC do mobilu a obráceně, aplikace je kompatibilní i s hodinkami Garmin
  • v mobilní aplikaci si můžete prohlížet kopce, na které koukáte (jako to dělá Peakfinder, tady na rovinu říkám, že raději jsem si koupila Peakfinder, zas takový aplikacový minimalista nejsem, abych na tohle využívala „jen“ outdooractive)
  • je to „komunitní“ projekt, nebo řekněme taková verze „outdoorové sociální sítě“, takže si tady můžete zakládat skupiny, sledovat ostatní, sdílet výlety, komentovat, lajkovat, dávat srdíčka, hodnotit, ptát se na detaily túr ostatních, když vám něco není jasné, nechat si poradit..

Jen teda pozor, ne všechny tyto funkce jsou i verze zdarma, někdy už je potřeba si „připlatit“

CO UMÍ PLACENÁ VERZE?

Např. 3D přehled celého výletu (na to se dá někdy koukat jako na televizi… ráda využívám pro treky a přechody hor v Evropě i v Nepálu, tady máte např. výstup na šestitisícový Mera peak), video se spustí po kliknutí na šipku:

  • Protože často píšu na blog články s tipy na výlety, využívám Outdooractive pro popis jednotlivých tras. Je to názornější než tisíce nadatlovaných slovních popisů. Využívám k tomu funkci sdílení, formou html kódu (zase: tohle umožňuje pouze placená verze). Může se to hodit i dalším blogerům, cestovkám, využívají toho často i turistické centrály… Jak to vypadá v html kódu u mě, se můžete mrknout např. tady „Garda bez auta s dětmi
  • Mám k dispozici na mobilu i počítači offline mapy Švýcarska. Tohle je pro mě obrovský benefit téměř „k nezaplacení“. Nebo obecně možnost přepínat mezi mapami a porovnávat terén je funkce, kvůli které se mi opravdu vyplatí mít placenou verzi.
  • Využívám celou platformu bez reklam. V neplacené verzi na vás skáčou poměrně irelevantní reklamy. Já si můžu i vytisknout mapy plánvaných výletů v požadovaném měřítku na papír, i hezky ve skládací verzi, mrkněte v náhledu (vlevo open street mapa, vpravo skládací kartička, i s dalším info – převýšení, moje poznámky, fotky z výletu)

CO ZA TO?

Zaznělo to již v úvodu, něco tahle paráda stojí. Respektive jinak: Outdooractive můžete využívat i zdarma, v neplacené verzi. Mít vlastní účet, plánovat túry, ukládat si je, sdílet, komentovat, tisknout atd. Jen nebudete mít k dispozici veškeré funkce, veškeré mapy a počítejte s reklamou. I tak je to skvělá hračka.

Nebo můžete využívat placené verze (což dělám poslední tři roky a nelituju… chytře to přepočítali na 5 euro měsíčně, což je jedno pivo na horské chatě). Prvních 30 dní taky můžete zkoušet zdarma, před létem jako když najdete. Tady ještě jednou avizuju slevový kupón MARIE10F 

….. ušetříte 10 euro a dejte si na mě někde na horách 2 piva. Pošlete pak fotku 🙂

Srovnání verzí detailněji najdete zde, já jen vypíchnu:

Verze PRO (2,50 € na měsíc): všechny základní funkce (plánování, gpx soubory atd), navíc už některé oficiální topografické mapy včetně Swisstopo, vše bez reklam, ukládání do offline
Verze PRO + (5 € na měsíc): základní funkce, PRO funkce, navíc mapy Alpenvereinu, DAV a Kompass,  a hlavně 3D modely, průlety krajinou, html kódy, info o počasí