Skip to main content

Intenzivní dovolená u jezera Lago di Garda bez auta. Tipy na 3 plnohodnotné výlety. Můžete je pojmout jako výlety s dětmi, ale garantuji, že i bez nich si dokážete tohle vyhlášené italské jezero užít. Samozřejmě že jsou všechny uskutečnitelné i vozidlem, ale nám se zrovna na Gardě porouchalo a zvládli jsme to bez něj. A zároveň je to inspirace pro ostatní, že to jde i jinak. A ve výsledku to bylo možná ještě zážitkovější než s ním.

Ideální načasování může být např. během Velikonoc nebo podzimních svátků. Pak mi dejte do komentářů vědět, jestli to stálo za to, díky! Výchozím bodem je vždy Riva. Město v severním cípu jezera. Místo jsme si oblíbili z celého údolí nejvíc – levné ubytování, každý den koupačka v jezeře, kavárny, pizzerie, skvělá dětská hřiště a ještě skvělejší východisko pro túry.

Monte Baldo

Nejvyšší vrchol Gardských hor je v podstatě vaší morální povinností! A navíc ty výhledy.. ty si budete připomínat ne týdny, ale měsíce po návratu. My možná i roky. Kouzlo celého výletu je umocněno plavbou po jezeře, protože právě v Rivě se nalodíte na loď a necháte se dovézt do Malcesine. Tam jen projdete městem k lanovce a tou se necháte vyvézt do 1 720 metrů nad mořem, na horní stanici. Ceník a provozní doba lanovky tady, lodní doprava tady. No a nahoře se vydejte kam až vám síly stačí. My jsme s dětmi ambice až na vrchol Cima Valdrita neměli, takže jsme se jen prošli po hřebeni dokud nás to bavilo, i tak opravdu nádherná túra! Doporučuji a ráda si kdykoli zopakuju!

Zpátky z Malcesine pak můžete jet do Rivy místním autobusem, jen si dejte pozor ať nedopadnete jako my. Lístky se předem kupují v automatu, my neměli drobné a zjistili to až když autobus přijel (měli jsme v plánu platit u řidiče). Za to 10minutové zpoždění se všem spolucestujícím dodatečně omlouváme.

Sentiero del Ponale

Další povinný výlet, který je navíc Rivě nadohled. Kdo má doma mezi dětmi malé bojovníky, ocení i vojenské pevnosti cestou. A dobrodružné povahy zase tunely. Z Rivy tentokrát jeďte autobusem (autobusové nádraží najdete na mapách, my jeli snad busem až v 11.hodin a stačilo to) a vystupte na zastávce Pregasina Bivio. Nejede to dlouho, značnou část cesty projíždíte tunelem.  Hned u zastávky se napojíte na turistickou cestu a celý výlet je pouze sestupem zpátky do Rivy. Zcela mimo silnice, ačkoli pozor: je tu zvýšený provoz cyklistů!

Cestou nelze nikde sednout na limonádu ani nanuk, tak větší zásoby s sebou. Stejně nevalné je to i s možností někam si odskočit do keříku. Tak na to na začátku túry myslete.

Arco, ferrata Colodri a muzeum kávy

Kdo mě zná, tak víte že ferratuju. A to hodně.. a děti už taky. I moje maminka už taky (ta už teda roky, ne-li desetiletí, promiň mami). Pro tak malé děti, jako byly tou dobou ty naše, je ferrata Colodri naprosto ideální. Je tam nějaké to převýšení, jsou tam výhledy, nejsou tam žádné technické pasáže. A během státních svátků v ČR tady rozhodně další české rodinky s dětmi potkáte.

Do Arca jezdí z Rivy klasické linkové autobusy, zbytek cesty k ferratě dojdete pěšky. Pokud ji stihnete vylézt rychle, tak se můžete zastavit omrknout hrad nad Arcem (já přiznávám, že jsem tam ještě nebyla, ostuda co?), posedět si v Arcu na zmrzlině, provětrat platební kartu v místních outdoorových obchodech. Nám ujel autobus zpět do Rivy, tak jsme popošli směrem na jih pěšky a objevily ještě menší zajímavé muzeum kávy. Vstup byl volný, toalety se zrovna hodily a nadto i na děti udělalo muzeum dojem.

Jeden den jsme se jen tak procházeli podél jezera, mají tam skvělé dětské hřiště, a i děti vůbec nepohrdly dnem zcela v jejich režii. Ke Gardě jezdím pravidelně, v rukávu mám spoustu dalších tipů jak si jezero užít (navíc když jste pojízdní autem, tak je to super jednoduché). Už nás neminul ani Gardaland, spaní v okolí nadivoko v autě atd… jen jsem chtěla ukázat, že i bez auta tady nebudete odkázáni ke sbírání oblázku na pláži.

Na závěr.. „není zač“. Pokud jsem přispěla k pohodové dovolené, budu ráda když podpoříte psaní blogu tím, že se mnou někam vyrazíte. Nebo si uděláte radost v mém e-shopu.