Skip to main content
NezařazenéAktuálně

Via ferrata v Děčíně

Komplex zajištěných cest, které se posledních několik let budují na Pastýřské stěně v Děčíně, nemá rozhodně v ČR konkurenci. Zdarma zaparkujete téměř v centru města, u Labe, hned vedle stěny si půjčíte denně komplet vybavení a celý den můžete vybírat zajištěné cesty dle vaší nálady, kondice, obtížnosti jako z bonboniéry, dokud ruce zvládnou držet lano a tělo odolávat žáru letního slunce.

01

Ještě než nastoupíte do stěny, můžete si „cvakání“ karabin vyzkoušet nanečisto na pěti metrech ocelového lana, uchyceného ve skále vpravo od výstupové linie. Po levici pak máte na nástěnce nákres všech výstupových variant. První výškové metry jsou pro všechny směry společné, vystoupáte po schodech a jste na rozcestí.

02Začátečníkům bych rozhodně doporučila zamířit vpravo, do cest „Vzpomínka“ nebo „Hladový poutník“,pokud jste již pokročilejší, tak na rozehřátí doporučuji např. směr „Tichá tolerance“. Všechny původní hlavní směry (čísla 1 – 11) se scházejí v horní části stěny, u vrcholové knížky, stolku a lavičky s výhledem na děčínský zámek.

02a

Poslední část můžete projít po „Karlově mostě“ (bohužel kvůli daleko osazeným kramlím velmi nevhodné pro osoby menší než 160 cm), nebo se dál držet skály a volit ze dvou jednodušších linií. Nahoře, když končí zajištěné úseky, přelezete dvoje zábradlí a můžete sundat helmu. Zamiřte vpravo na občerstvení (sympatický bufet nebo noblesnější restaurace – obojí v jedné budově), nebo hned vlevo, k sestupu a do další stěny.

03

04

Kdy vyrazit?

Pokud to lze, rozhodně v pracovní dny. O víkendech může vaše nadšení ze zajištěných cest kalit několik desítek obdobně smýšlejících nadšenců, bohužel ne vždy respektujících všechna pravidla bezpečnosti pohybu na zajištěných cestách. Osobně mám vyzkoušeno, že pokud jste na ferratě sami, lze vylézt jednu cestu za 20 – 25 minut.

05

06Co se mi líbí?

+ na jednom místě máte více než 12 zajištěných cest, bez nutnosti dlouhého nástupu, sestupu, pěkně na jednom místě

+ domluvíte se zde česky, hladové okénko nad koncem ferraty má ceny příjemné lidové (a palačinky naprosto skvostné)

+ hned u stěny si můžete půjčit KOMPLET vybavení, a to včetně prsáku a ferratových rukavic. Cena na den činí 150 Kč

+ sestupová trasa je příjemný chodník děčínským lesoparkem

+ v případě jakýchkoli komplikací ve stěně máte šanci na opravdu rychlou záchranu

+ návštěvu ferraty lze pojmout jako rodinný výlet, zbytek příbuzenstva, který neholduje tomuto koníčku, může mezitím navštívit např. děčínskou ZOO (osobně se mi velmi líbí), nedalekou rozhlednu Sněžník nebo skalní město v Tisé

 

07

08

V čem vidím negativa cesty?

– zejména o víkendu, kdy je pěkné počasí, je nutné se obrnit trpělivostí a počítat opravdu s davy dalších podobně smýšlejících nadšenců

– těžší cesty už pro mě postrádají kouzlo, osobně nemám požitek v ručkování po hromosvodu a neustálém visu na jedné ruce. Převisy na ferratách mě moc nebaví.

– všechny zajištěné cesty mají pouze jedinou nástupovou variantu (nebo dvě, když přimhouříme oči J )

– některé úseky jsou zcela nezajištěné (např. prostor u horní lavičky a vrcholové knížky, nebo traverz k cestám zcela vlevo). Na místě je otázka bezpečnosti.

– zajištěná cesta ve městě svádí k tomu zcela pominout zásadní bezpečností aspekty. Potkáte tady i lezce bez helmy, někdy dokonce i bez sedacích úvazků !!!!!!

–  značení obtížnosti cest je trochu nestandartní (např. cesta č. 6 – „Stříbrná vůle“ je podle nákresů za B, podle mě regulérní D). Navíc může být matoucí značení nejen podle Kurta Schalla – písmena, ale i podle lezecké stupnice UIAA – čísla).

09

10

Napsat komentář