Skip to main content
NezařazenéAktuálně

Valná hromada UIMLA

A o čem se tak celé dva dny bavíte? Tuto otázku mi položila Argentinka v listopadu v polském Zakopane. Byli jsme na valné hromadě všech asociací, které sjednocují mezinárodní horské průvodce a protože se členem UIMLA (Union of international mountain leaders associations) stala také Argentina, udělal si její zástupce výlet s celou rodinou do Evropy. Zmíněná paní byla lékařka a nedokázala pochopit, co můžou horští průvodci řešit. Poslední dubnový víkend 2015 se konala valná hromada UIMLA v chorvatském Zagrebu a tak mě napadlo nastínit, o čem se dva dny jedná, diskutuje a hovoří:

DSC_4462

 

  • O vstup do profesní organizace mají zájem zástupci z Černé Hory a Srbska (obě země zde mají své zástupce, kteří prezentují profesi horského průvodce v jejich státe). Zároveň se jedná s Rakouskem, Marokem a zástupci kanadské providnice Quebeck, o vstup do UIMLA má zájem také Chile a USA).
  • Rumunsko se stává aspirantskou zemí – aktuálně zde působí experti z UIMLA, kteří sledují průběh vzdělávání horských průvodců, pokud bude vše probíhat tak, jak má, bude rumunská asociace přijata brzo za řádného člena UIMLA. Vzdělávání horských průvodců v Rumunsku trvá dva roky, výuka probíhá v Rumunsku i zahraničních horách. Dle rumunské legislativy je horský průvodce specializací ke kvalifikaci „horský vůdce“ – toto označení je pouze národní, Rumunsko nemá zastoupení v UIAGM. Do budoucna se počítá s naprostým oddělením těchto dvou standartů, aktuálně to není kvůli náročné byrokracii možné.
  • Dlouhá diskuze probíhala na téma CPD (v překladu se jedná o systém pokračujícího vzdělávání). Systém by měly mít zavedeny všechny členské země, diskuze probíhala pouze na úrovni dílčích podmínek.
  • Vzhledem k řadě nových skutečností bylo potřeba upravit stanovy celé organizace. Páteční odpoledne se dvě pracovní skupiny věnovaly přepracování těchto stanov (jejich schvalování bude na programu v listopadu) a návrhu na nový systém hlasování (aktuálně má každá země určitý počet hlasů podle poštu svých členů).
  • Vznikne nový předpis o použití loga UIMLA v komerční a nekomerční sféře

Toto jsou jen větší body jednání, dílčích bylo ještě mnohem více. V praxi takto o každém bodu diskutuje cca 30 – 40 osob různých národností, vše je diskutováno ve francouzštině a angličtině.

DSC_4457 Po dvou dnech jsou jednání u konce. Na závěr zorganizovala pořádající chorvatská asociace výlet na nedaleký Medvjedak, spojený s večeří na horské chatě, kterou vlastní. Slouží jim zároveň jako základna pro řadu jimi organizovaných kurzů:

IMGP6805

Nedělní dopoledne, než všichni odletí nebo odejdou domů, zbylo několik hodin času na prohlídku Zagrebu. Město příjemně velké, aby se tam člověk po hodině nezačal nudit, a zároveň akorát malé, aby stihl během dopoledne vidět příjemné centrum, trhy, náměstí, katedrálu a rozkvetlé parky.

IMGP6826

IMGP6818

 

 

 

Napsat komentář