Skip to main content

Kdy jindy vás čekají delší cesty s dětmi než právě v létě? Jak cestu přežít? Nečekejte tipy na kukuřičné křupky, hry na tabletu nebo počítání protijedoucích autíček. Jo, tohle všechno u nás funguje taky, ale ze všeho nejvíc jedeme v audiopohádkách a příbězích.

Pro ty, kteří mě neznají: v autě trávíme poměrně hodně času (babičky vzdálené 2 a 4 hodiny jízdy, cesty do Alp, na kurzy, školení). Mám dvě děti – syn 6, dcera 5 let (což se pochopitelně stále mění). Jednou jsem se zmínila na sociálních sítích o audioknihách a otázek nepřišlo potom zrovna málo. Inspirace očividně není nikdy dost, jak to tedy máme my?

Ze začátku jsme sem tam stáhli pár audiopohádek na Uložto. Nebo vyměnili s kamarády. A chodili půjčovat CDčka do knihovny. Časem jsme vyměnili autorádio, CD mechaniku nahradilo USB a pohádky jsme nahrávali tam. Trochu potíž nastala, když jsme pořídili druhé auto a při střídání aut a autosedaček zapomněli přenést i USBčko (tato potíž se vyřešila neplánovaně sama – jedno auto jsem v zimě nabourala tak, že máme opět pouze jeden rodinný vůz).

A zakotvili jsme u Audiolibrix.cz. Platíme si členství (kupujeme knížky výhodněji) a buď s dětmi oprašujeme pohádky i našeho dětství, případně se bavíme u nových příběhů. Koupené si je stáhneme i offline v aplikaci do mobilu (a ušetříme si tak někdy alibisticky uspávací čtení v kempu).

A teď to hlavní: soupis audioknih. V součtu dají asi tolik hodin, že byste zvládli dojet až do Kapského města. U všech si můžete pustit audioukázku, abyste si sami ověřili, že vám tom sedne (super, co?).

Menší děti (2-4 roky)

Výhoda tohoto věku byla v tom, že se děti moc nehádaly a snesly vše, co jsme jim pustili. V knihovně si půjčovali CDčka podle obalu na obrázku. Pravda je, že mi z tohoto období v hlavně moc neutkvělo (pak je otázka, jestli u toho lehce nedegeroval mozek). Jediné, co u nás zůstalo a stále frčí (jakože se to fakt dalo poslouchat a nebyl důvod potají demolovat rádio pro upuštění páry) jsou:

Krtečkova dobrodružství

Klasika s medovým hlasem Marka Ebena! Tímhle si musí projít každý rodič 🙂 Překvapivě vůbec nefrčela klasická pohádka s krtečkem.. přemýšlím jestli děti vůbec ví, jak Krteček vypadá (pominu-li tu čínské hororové zpracování „Krtek a panda“)

Bob a Bobek

Vstávat.. ale já mám ještě noc! Je to krátké a děti to samozřejmě budou brzy umět nazpaměť. Od jisté doby se stala tato pohádka i předmětem klasického dětského fekálního humoru.

O vodníku Čepečkovi

Přiznám se, že u vodníka jednoduše vypnu hlavu a řídím. Neslyšela jsem to v kuse snad ani jednou. Ale děti vyžadují stále znova, tak je to asi baví… nicméně nemám na to osobní názor.

Tatínku, ta se ti povedla

Krátká a skvělá pohádka, kterou nemůžeme pouštět, když jde v autě i tatínek. Znám z vlastního dětství jako knížku, namluvil to krásně Svěrák (autor pohádky), netrvá dlouho a tak pouštíme např. při cestě na nákup. Nevím, jak dvouleťáci, ale od tří let (a hlavně klukům) to bez obav pusťte. My od té doby, co ji máme, nutně potřebujeme na Kozákov.

Káťa a Škubánek

V podání Jitky Molavcové je v postatě takový povinný dětský poslech. My teda jak nemáme televizi, tak děti asi vůbec netuší, jak Škubánek nebo Káťa vypadají, ale i tak byla hodně oblíbená. Je tam holčička a je tam pes. Takže syn i dcera tam měli to svoje.

Maxipes Fík (komplet)

Od té doby, co děti slyšely o Fíkovi, tak odmítají jakýkoli alkohol. Ani pěnu z piva. Má to svoje výhody (např. nejí vůbec čokoládové pralinky – bojí se, že budou s rumem). Fík od té doby, co si dal pivo, totiž přestal růst. Co jinak k téhle pohádce dodat. Je to krásně namluveno a přenesete se zpět do dětství.

Větší děti (4+.. až 6 let)

No, tady už se děti začínají hádat. Jeden chce tuhle, druhá tamtu. Jednoho něco nebaví, druhou naopak.  Holka a kluk. Tak občas hlasujeme, nicméně každou z níže uvedených jsme slyšeli poctivě minimálně 2x!! Ne úplně všechny jsou asi pro děti tohoto věku, ale i tak byly přijaty vřele.

O odstavec níže pak mám i kategorii 7+, tu posloucháme taky už teď a vůbec bych se toho u menších nebála. Případně jsem se snažila upozornit, proč by byly pro menší nevhodné.

Justýnka a asistenční jednorožec

Hodinová oáza pro duši. Holčičkám od 4 let ji můžete pouštět stále dokola (a já ten hlas tak moc ráda poslouchám). Neznáme tištěnou verzi, ale u té audio se opravdu vznášíme na planetě fantazie. Rozhodně doporučuji pořídit!

Děti z Bullerbynu

Kdo nezná tuhle klasiku z dětství? Pořád je to skvělé.. a pro děti velmi vděčné. Už si vůbec nevybavuju, jaká byla Lisa nevyléčitelná optimistka. To její nadšení pro všechno bylo i u mojí holčičky jednu dobu příjemně nakažlivé.

Pipi Dlouhá punčocha

A když už „Děti z Bullerbynu“, tak nejde nezmínit i Pipi. Tahle audioverze je zkrácená, není to tedy kompletní kniha. Zatím nám stačí, ale brousím si zuby i na tu dlouhou, kompletní. Ještě jsme koupili Ronju, dceru loupežníka, ale ta je na děti prý moc strašidelná.

Dědečku, vyprávěj

Kupte rovnou všechny díly! I v tištěné verzi! Dokonale zpracovaná etiketa pro děti, kterou pan Špaček i namluvil. Báječně se to poslouchá, děti se ztotožní s malou Viktorkou a dospělý se taky lecčemu přiučí. I mě se to poslouchá skvěle.
PS: po poslechnutí dílu, kde Viktorka už s dědečkem cestuje, jsem definitivně přestala pít odpoledne cappuccino.

Dědečkův velký útěk

Máme od Davida Williamse víc audioknih, ale tahle je nejoblíbenější. Dědeček z příběhu létal za 2. světové války v anglickém královském letectvu, zúčastnil se bitvy o Británii. Teď má Alzheimera a vrací se s vnukem do svého mládí.  U nás s nemocnou prababičkou o to víc aktuální. Obecně se to ale dobře poslouchá (namluvil Jiří Lábus), pro dospělácký svět trochu přitažené za vlasy, ale děti to milují. Já miluju ten vztah dědečka a vnuka (měla jsem to podobně).

Jestli vám nebo dětem Williams sedne, tak si pořiďte ještě tyto tři. Nejsou taky k zahození – u dětí měly úspěch, já už bych je po šesté poslouchat nemusela:

  • Babička Drsňačka
  • Půlnoční gang
  • Táta za všechny prachy
Robinson Crusoe

Nebudete věřit, jaká je tohle pro děti absolutní pecka! Kluuci od 4 let budou hltat každé slovo. Jsou tam piráti, ostrov.. trosečník co si všechno vyrábí sám (shání jídlo, objevuje technologické postupy, tvoří z keramické hlíny, šije si oblečení). Posloucháme už třetím rokem a stále se neomrzelo.

Karlík a továrna na čokoládu

Děti ještě neviděly filmovou verzi (a já osobně viděla obě, starou i novou… starou miluju, nová mě občas vystrašila). Takže fantazie tady funguje na plné obrátky… prostě povídání o klukovi, který se dostane do obrovské továrny na čokoládu. A namluveno skvělou

Pišlické příběhy

Pišlici jsou geniální! Trojan, kteý to namluvil, je taky geniální! Hlášky typu „prádlo, nebylo tam prádlo“ u nás regulérně zdomácněly. Jestli neznáte pišliky, tak začněte průzkumem jejich webu. Doma máme ponorku, auto a samozřejmě sadu figurek. Hračka, co přežije generace. A mimochodem – i ta muzika, která příběhy prolíná, je skvělá.

Hilda a pidilidi

Povinný poslech pro všechny milovníky severu, trollů, obrů a obecně divočiny. Tohle se vám bude líbit. Nebudu vůbec prozrazovat zápletku. Jo a Martha Issová to namluvila skvěle. Baví to samozřejmě více dceru než syna (na jeho vkus se tam málo bojuje).

Slyšíš, jak mluví stromy?

Máme i tištěnou knihu (ta leží bez povšimnutí na poličce). Audioverze je překvapivě oblíbenější. A baví mě moc. Zaujme čtyřleté i osmileté děti… prostě kniha o tom, jak spolu dokážou i rostliny komunikovat, přizpůsobí se prostředí. Fantazie. Krásně se u toho řídí během nočních přejezdů.

Buddhovy pohádky

Namluvila skvělá Bára Hrzánová (jako třebas Karlíka výše.. ), krásně se to poschlouchá, je v tom ponaučení. Většinu vstřebají i malé děti, nicméně bude aktuální i za pár let. Obzvlášť působivé pro milovníky Nepálu, buddhismu.. východní Asie.

Indiánské pohádky

Co platí o Buddhových pohádkách, platí i o indiánských pohádkách. Taky krásné poslouchání, navíc se hodí  pro dětské „indiánské období“. Mě jako dospěláka baví i to srovnání pohádek z různých částí světa obecně – jak jsou ty příběhy naprosto jiné. I myšlenkou. Namluvila taky Hrzánové, na poslech nádhera.

Kapitán Adorábl

Tohle vás bude jako rodiče fakt bavit. Dominik Landsman dokázal do textu pěkně umístit postřehy z manželského života a tak i jako rodiče jsme u poslechu pěkně ve střehu. V obou příbězích je moře, piráti, dobrodružství, zajímavé zvířecí bytosti… a trvá to luxusně dlouho. Rozhodně to přihoďte na wishlists, pro holky i pro kluky.

Větší děti (7+ … )

Je to jak u všeho. Děti těžko nacpete do škatulky. A čím jsou větší, tím už i my rodiče si chceme jízdu za volantem trochu užít, tak sem tam zkusíme něco pro „odrostlejší potěr“ a kupodivu to baví oba dva (takže se nebojte to pustit dětem i 4letým.. když jim táhne na pátý rok):

Foglarovky

Tady toho bude víc. Nemáme ještě naposlouchány všechny, ale už i na těch děti frčí. Začali jsme Hochy od Bobří řeky, mají rádi i Chatu v Jezerní kotlině a Dobrodružství v zemi Nikoho (protože tam jsou ti trilobyti!). No a nesmrtelné Rychlé šípy! Já na Foglarovkách vyrostla, přečetla jsem je všechny, malovala ta modrá políčka do deníčku a myslím, že i když už je to místy opravdu retro, tak pořád mají dětem co dát. Jo a Meda netoužila k pátým narozeninám po ničem jiném, než začít chodit do skautu. :)) (berou od 5 let).

POZOR: Foglarovky jsou namluveny ve více verzích! Spálili jsme se u Chaty v Jezerní kotlině.. jedna verze byla dosti nesrozumitelná, místy jsme byli i jako dospěláci zmateni „o co jde“.  V odkazech dávám vždy link na verzi, která je srozumitelnější a nám víc sedla.

Emil a upíři

Na upíry jsem doma narazila náhodou, když jsem dětem jednou vařila rajskou polívku. V podstatě o upírech nic nevěděli a tahle knížka je vtipná, svižná a dokonale je uvedla do základů problematiky. Snesou ji pětileté děti, ale neurazí ani děti mnohem starší. Bavila hodně! Všech 5 dílů!

Agnes a zakázaná hora

Údajně pro děti od 8 let. Pravda, že všechno z knihy ještě děti rozhodně nepobraly (no popravdě, já taky ne). Ale je tam víla Meda (takže dcera Meda ji miluje) a holčička, která má dobrodružný úkol. Ke zbytku doufám dozrají časem… zatím jsme slyšeli dvakrát a budu to nutně potřebovat slyšet ještě jednou.

Prašina

Taky pro starší děti (naše ještě nemají mobil), i tak je to zaujalo natolik, že si vyžádaly i druhý díl. Ale je pravda, že jsme od té doby už dlouho nepouštěli… no jak píšou recenze, tak to sedí. Taková moderní novodobá Stínadla.. s dobrou zápletkou!

Jak vycvičit draka

Začněte prvním dílem a jestli vám ten drsný sever sedne, tak budete závislí i na těch dalších. Všechny díly mají spád. Draci, vikingové, malý kluk, co to všem natře. Viděla jsem i filmovou verzi, ale pozor – audio jsou docela jiné!  I „bezubka“ je úplně jiný dráček. D-O-K-O-N-A-L-Ý je přednes Davida Novotného. Mám jen jedno malé varování: děti se možná naučí pár drsných vikingských výrazů. A vy se při tom poslechu dost nasmějete taky!

Co mám aktuálně na „wish-listu“:

Samozřejmě budu ráda, když nasdílíte i vlastní tipy na audiopříběhy. Na léto plánujeme rozšířit naši audiotéku o tyhle tituly:

PS: Písničky u nás bohužel vůbec nefrčí (prošel jedině Nohavica a Tři čuníci, a soundtrack z Ledového království), od té doby nic. Tak když jedu bez dětí, pouštím si na plné pecky rádio a užívám si melodii 🙂

Připoj se k diskuzi 21 komentářů

  • Alice napsal:

    Diky za tipy!
    U nas ještě frcel Harry Potter a tajemná komnata- skvele namluvene J.Labusem….respektive vše namluvene panem Labusem…treba ta Babička drsnacka 🙂
    A pak taky Werich….ten nezklame 🙂
    A Letopisy Narnie…
    A Klabzubova jedenáctka…
    A Lichozrouti….
    A na spoustu dalších si teď ani nevzpomenu:-)

    • Děvče z hor napsal:

      A jo, na Harryho jsem zapomněla. Ten u nás frčí teď od jara, první a druhý díl. Další jsem četla tak před 20 lety, netuším jestli už to pro děti nebude strašidelné. Akorát ten druhý díl namluvil Zedníček (taky skvěle, jen je to oproti prvnímj nezvyk). A Narnie je super tip! Lichožrouty jsem zapomněla připsat, ty máme sjeté taky, komplet všechny tři díly (u nás lepší než filmové zpracování).

  • Hanka napsal:

    Maruško, za nás taky určitě Narnie, Harry Potter… Dřív Modroočko, Kotě z Kocourkova, Dášeňka, Byla jednou koťata a Zlobilky.

    • Bara Niznanska napsal:

      My ted jedem Hobita a Tomi miluje 20 tisic mil pod mořem, ve verzi Ondřeje Neffa. Zkusime asi ted na dlouhou cestu Narnii. Pislici u nas propadli, stejne jako mnou milovana Daisy Mrazkova. Naopak bavil (ale to bych asi neprezila, kdyby je to nebavilo;) Ransome, Boj o ostrov i Trosecnici z Vlastovky. Skoda ze jich neni namluvenych vic. A Lovce Mamutu jsem uz slysela vickrat, nez bych chtela. Me se moc libil Tobias Lolness, ale je to pro starsi. No a samozrejme Vinetou.

      • Děvče z hor napsal:

        Tak já jdu zkusit Hobita. Zkoušela jsem i Pána prstenů, ale na Medu to nezapůsobilo, tak to ještě odložím. A mrknu na ty další.. ta ani neznáme. Lovce mamutů si dali taky a Tobiáš Lolness už u nás taky hrál. Ten byl za mě skvělý, nevadilo mi ani to rozhlasové zpracování, Meda milovala ty písničky. Vinetou mě nenapadl.. no budu to muset aktualizovat komplet 🙂

  • Jana napsal:

    Na starších mám ozkoušeneho skvělého Tobiáše Lolnesse, Narnii. Pěkná je Správná pětka (Trojan), nebo Trosečníci z Vlaštovky. Bořík a spol. a Boříkovy lapálie jsou 🔝

  • jana napsal:

    Ahoj, úžasné tipy, díky! U nás boduje Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema a od Landsamana Kapitán Adorabl.

  • Klára napsal:

    Děkuji moc za krásné tipy. Já můžu doporučit Praštěné pohádky… https://audioteka.com/cz/audiobook/prastene-pohadky no a Terezka miluje Broučku.

  • Anicka napsal:

    U nas frci roky kouzelny kalendar https://www.kosmas.cz/knihy/144066/kouzelny-kalendar/
    Dalsi byly uz jmenovane 🙂 Jostein Gaarder je bozi.

  • Blanka napsal:

    Radovanovy radovánky, Zdeněk Svěrák – kluci se moc nasmáli
    Mach a Šebestová
    Ronja, dcera loupežníka
    Mikulášovy patálie
    Lassie se vrací
    Pohratky aneb cesta pavoučka Vincka – vřele doporučuji
    Hraničářuv učeň – pro starší deti

  • Blanka napsal:

    Ještě jsem si vzpomněla na Knihy džunglí, ty kluky letos zaujaly. My teď jedeme sami bez dětí a tak jsme si zvykli na poslech knih při cestování, že hledáme co budeme poslouchat pro dospelaky😄 j uli tomu jsme vlastně objevili tyto stránky. Díky moc za ně👍

    • Děvče z hor napsal:

      No na cesty bez dětí se těším.. k tomu se snad časem taky dostaneme, k poslechu audioknih pro dospěláky :). Knihy džunglí máme, ale to děti ani nedoposlouchaly do poloviny, nějak nezaujalo bohužel..

  • Venda napsal:

    Určitě doporučuju Bylo nás pět namluvené Františkem Filipovským a Medvídka Pú s Markem Ebenem.
    Naprosto fantastický jsou taky starší nahrávky Hurvínka.

    • Děvče z hor napsal:

      Bylo nás pět je super tip, to určitě seženu, díky!! Medvídek Pú děti moc nebavil, a Hurvínek teda vůbec.. to jsem myslela, že bude taková klasika dětství, ale ne. Nezaujalo vůbec a pak to chtěly hned přepnout na jiný příběh.

  • Eva napsal:

    Na Maxipsa Fíka jsme dojeli ze Severní Karolíny až na Floridu, v závěru tedy ještě Peppa Pig, kde epizoda s karavanem a jeho chytrou navigací krásně korespondovala s – jinak úžasnými – mapy.cz, které ovšem na centrální Floride ukazují doprava a posílají doleva. Moc děkujeme za tipy, u nás tedy ještě v kategorii 4-4-1,5 Vodňanský – Skoumal, to se dá i recitovat.

  • Jana napsal:

    To snad není možný, googlím audioknížky 2+ a zase narazím na vás. Myslím, že to je znamení, že na tu Sardinii musím 😀
    Za tipy samozřejmě díky.

  • Jirka napsal:

    Musím přidat ještě něco, pro starší děti je perfektní hraničářův učeň.

  • Valach napsal:

    Parádní, díky za tipy 😉 Nyní s to hodí na delší cesty na výlety 🙂

Napsat komentář