Skip to main content

…nebo narovinu: které vlastně zatím vůbec vyšly 🙂

Vítejte na mém nezávazném audio-virtuálním výletu do světa hor. Žádné namáhavé stoupání, ale spíše pohodlně poslouchání někdy až absurdních příběhů z hor. Ať už jste vášnivý fanoušek hor, turista nebo jednoduše lenoch, který touží po dobrodružství z pohodlí domova, mám pro vás 10 tipů na kratší i delší propracované audio příběhy. Inspirace pro vaši další formu horské knihovny. 

Takže zapněte sluchátka a pamatujte, že ne všechny cesty na vrchol jsou o dobytí.  Tyto audiopříběhy si můžete užít i během dlouhé jízdy autem. Věřte mi, že poslech o horách může být někdy stejně vzrušující jako pohyb v nich. Tip pro ty, co mají děti: můj nejčtenější článek o audiopohádkách a příbězích pro děti znáte? 

Tyrkysová hora

Napsala Dina Štěrbová. Moje srdcovka č. 1. O ženském prvovýstupu na osmitisícovku ChoOyu. Kam samozřejmě vylezla Dina! V době totality, kdy asi spíš ženské publikum bude vnímat, jak to měla složité. Krásně napsáno, krásně namluveno! To chcete!

Pád nebes

Napsal Reinhold Messner. Příběh o provýstupu na Matterhorn, když to posloucháte za volantem, tak je to při delším řízení i trochu uspávací,  nicméně pořád napínavý příběh. Navíc já osobně tyhle historické milníky o horách ráda hltám. A je to fakt zajímavé!

Gobi – Poušť v mé duši

U Messnera ještě teda zůstanu, tohle nemám naposloucháno jako audioknihu, ale mám ve čtečce. Takže mluvený přednes neposoudím. Messner je ale borec, přejít v jeho věku poušť Gobi, to klobouk dolů! Ne že by ta kniha měla úplně spád, je to jako s Pádem nebes, ale i tak, je to autentické, je to reálný příběh a já miluju pouště. Takže i kniha byla uklidňující.

K2 – 8 611 m

Nenapsal Rakoncaj, ale je to o něm. Dlouhá léta jediný muž na světě, který byl 2x na vrcholu K2. Přednes Táborského je strašně příjemný, kniha vás rozhodně nebude nudit a konečně taky něco z velehor.

Rakoncaj. Měl jsem kliku

Jestli vás K2 zaujme, nebo obecně fandíte Joskovi Rakoncajovi, tak by vám neměla uniknout i jeho autobiografie. 9 hodin vzpomínek čte opět Miroslav Táborský, je to hlavně o lezení, ale taky o pozadí organizace výprav v době totality. Zajímavé jsou postřehy ze zákulisí vrcholového sportu.

Za hranici nemožného

Nimsdai Purja. Je potřeba k tomu něco dodat? Četla jsem jako knihu, namluveno trvá více než 10 hodin. Ale ať už se svět velehorských výstupů bude ubíhat jakýmkoli směrem, Nimsdai byl první, kdo vylezl na všech 14 osmitisisícovek během 6 měsíců a 6 dní (jeho rekord je už teď překonán, do té doby byla nejkratší doba několik let) a navíc je Nepálec. Mám doma v knihovně a nedám z ruky.

Everest 1922

Tuhle knihu chcete mít doma v papíru a knihovně. Navěky. Ale na cesty se hodí i audioverze. Neskutečný příběh o prvním pokusu vyjít na Everest. Nepál je zavřený, expedice pluje z Anglie a pak prochází pěšky Indií do Tibetu. Dokázala bych jen o tom příběhu mluvit hodiny. Stojí za to!

Mezi světy

Knihu Lucie Výborné mluví Lucie Výborná. Poslouchá se to skvěle, neviděla jsem tištěnou verzi, tak trochu asi chybí obrázky atd. Lucka vás zavede od Antarktidy přes Alpy a pokud ji máte rádi, tak kniha nezklame.

Útěk do divočiny

Není to o horách, ale o Aljašce. Nicméně dobře se to někde na horách poslouchá. Četla jsem v papírové verzi, tak koukám že vyšlo i jako audio. Asi hodně známý příběh o klukovi, který se ve dvaceti a kousek odebral do divočiny, žít na Aljašku. No jak to s ním dopadlo, asi víte, nebo si poslechnete. Napsal Jon Krakauer. Od něj jsem teď četla „Peklo blízko nebe“, ale to zatím bohužel jako audio nevyšlo.

Nahoru na horu

Napsal Radek Jaroš a Jiří Macek. Ještě jsem nečetla ani neposlouchala, ale asi by to ve výčtu „horských audioknih“ nemělo chybět.  Pokud znáte, přidejte klidně svou recenzi do komentářů, díky!

Pokud máte nějaké tipy na další audioknihy, neváhejte se podepsat do komentářů. Jsem otevřená novým zážitkům, co se poslechu týče. Momentálně se pohybuji ve aplikaci „Audiolibrix“, ale naučím se poslouchat i jiné podcastové plaformy. Vaše doporučení jsou vítána – přeci jen, proč bych měla zůstávat v tom samém audio-univerzu?

EDIT: doplňuju z komentářů

Osm hor: viděla jsem jako film a nadchlo mě to! Neznám psanou verzi, ale prý ještě lepší než psaná je právě ta audioverze. Díky Lucce S. za tip!

Vlčí štěstí: neznala jsem, tip od jiné Lucky. Autor Paolo Cognetti, obrázky z každodenního života obyvatel hor. Itálie.

 

Připoj se k diskuzi Jeden komentář

  • Joana napsal:

    Milá Maruško, jak projíždím Tvé audio knihy, velice lákají k poslechu, a také možná jako dárek, kdo hory miluje, ale pro mne je to o poznání, co lidi láká do nesmíných výšek, co stojí za tu námahu, každý jsme jiný, ale všichni hledáme. Děkuji a zdravím. Joana

Napsat komentář