Rodinný Banát

Ačkoli jsem dlouhodobě na “dovolené”, čtyři dny velikonočního volna nelze jen tak ignorovat. Zejména kvůli tomu, že ne všichni  naši rodinní příslušníci jsou “ičaři” a zaměstnaným tento prodloužený víkend svítí v kalendáři ve velkém předstihu. Splnila jsem sen několika příbuzným a vydali jsme se na výlet do rumunského Banátu. Když jsem pracovala u CK Kudrna, s oblibou jsme používali slogan “cesta proti proudu času” a nebyli jsme vůbec daleko od pravdy. Pokud vůbec netušíte, o čem je řeč, mrkněte na www.banat.cz. Protože jsme nevěděli, jaké bude počasí a nálady v kolektivu, rozhodli jsme se uhnízdit na Rovensku, abychom se mohli maximálně kochat. V plánu bylo vyrážet na jednodenní výlety. Na místě jsme se ale hecli a zkusili přejít s dvěma dětmi “natěžko” od vesnice k vesnici. Jeden den na Gernik, druhý den z Gerniku na Svatou Helenu.  Je to vždy cca 15 km, čili na celý den tak akorát, ačkoli jsme si počítali že s dětmi budeme pomalí a zabere nám túra celý den, vždy kolem třetí jsme byli v cíli (vycházeli jsme vždy po deváté ráno). Zpátky nás odvezli místní, děti v autě na klíně. Díky vydatné nosičské podpoře babičky jsme přechod zvládli levou zadní, každý jsme nesli na zádech jedno dítě, babička proviant a plínky a nadšení všech zúčastněných nezná mezí!

Ubytování jsme si našli přes web www.banat.cz, bydleli jsme na Rovensku u rodiny Pražáků (určitě doporučuju), na Gerniku u Boudů (taky výborná zkušenost!).
Doprava: vlastní, autem přes Slovensko a Maďarsko. Poplatky za silnice a dálnice na Slovensku, Maďarku a v Rumunsku jsme vyřešili on-line, přes web, ještě před odjezdem z ČR. Cesta tam zabrala cca 9 hodin, zpět kvůli průtahům na hranicích 13 hodin.
Stravování je v Banátu velmi domácí. Vajíčka, máslo, k snídani teplé čerstvě nadojené mléko, klobásky. Nic pro rawtariány nebo vegany. Kdo má ale rád poctivé jídlo bez náhražek, přijde si na své.
Děti jsou zde vítány a budou nadšeny ze všeho. Ty naše milovaly slepice na dvorku, kterým nosily čerstvou trávu, krávy, které jsme běžně potkávali, ovečky. Taky jarní posezení na jakékoli mezi, pikniky, trhání kytiček a vše, co po zimě k jaru patří.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.