Skip to main content

Vím, že ten nadpis se ke mně vůbec nehodí. Ale trefně ilustruje realitu, se kterou se setkal asi každý z nás: okraj cesty, který konečně skýtá jen trochu soukromí. To už fakt nutně potřebujete. Odskočíte si …  a dané místo je zkrášleno spoustou zbytků papírových kapesníčků.

V rakouských Alpách právě startuje nová kampaň.  O vyměšování na horách. Iniciátorem je rakouský alpský svaz, Österreichischer Alpenverein. Vtipným způsobem otevírá téma, o kterém se obvykle mluví jen za zavřenými dveřmi, nebo vůbec. I pro chození „na malou“ a „na velkou“ v přírodě platí doporučení, o kterých možná v praxi někteří horalové vůbec netuší. Vypichuju ty nejpodstatnější myšlenky:

  • v Alpách se začíná považovat otázka vyměšování na opravdu seriózní a zároveň podceňovaný problém
  • čím se nacházíte v Alpách výše, tím citlivější je životní prostor.
  • Věděli jste že toaletní papír hnije mnohem rychleji než papírové kapesníky? Že nejlepší by bylo vzít použitý toaletní papír zpět do údolí?
  • S přibývající nadmořskou výškou se prodlužuje doba hniloby?
  • Udržujte při vyměšování dostatečnou vzdálenost od pramenů, jezer a v podstatě všech vodních toků.
  • Pokud to jde, zamýšlejte se nad načasováním: jedna nebo druhá potřeba může být bezpečně vyřešena na toaletě při výchozím bodu celé túry.

Celá kampaň je podpořena jednoduchými cedulemi a plakátem ve dvou jazycích. Cílem je upozornit milovníky přírody na to, že to, co po sobě zanechali, může vážně změnit ekosystémy v Alpách.