Skip to main content

Námět na zajímavý ledovcový přechod s přespáním na alpských chatách. Program jsem neabsolvovala úplně tak, jak popisuju níže. V Ötztalských Alpách jsem se ocitla v rámci doškolení pro instruktory Alpenvereinu. Sama se sem chystám určitě vrátit, abych si prošla i místa, kam jsme se v rámci kurzu nedostali. Přeci jen jsme tu tentokrát nebyli kvůli zdolávání vrcholů, ale kvůli výuce.

Hned první věc, která vás možná nadchne, je skvělá dostupnost výchozího bodu veřejnou dopravou. Z Brna jste v Ötztalu vlakem za 6 a tři čtvrtě hodinky (což autem nejste schopni rozhodně dát). Já jsem přímo v Ötztalu přespala v hotelu a ve čtvrtek ráno jsem se už hlásila ve Ventu. Pohodlně lze dojet až do Ventu – autobusy v Ötztalu a v Söldenu na sebe čekají.

Z Ventu se dá vydat hned několika směry – pravděpodobně většina lidí míří na Breslauerhütte a dále na výstup na Wildspitze. Přitom obě cesty údolím slibují pěkný program.

My se vydali směr Martin-Busch hütte. 8 kilometrů, 660 výškových metrů – pohodlnou chůzí po široké cestě jste zde na 2,5 hodiny. Málokdo tu přespává, drtivá většina horalů pokračuje dále údolím až k Similaun Hütte, na hranice s Itálií. Martin-Busch hütte nabízí i vývoz zavazadel na chatu, pokud máte rádi hřebenové túry, tak tady taky přenocujte a další den si dejte hřeben Marzellkamm. Je to chodecký terén s pěknými výhledy na vrchol Similaun (3 606 m), i vzdálenější kopce (Mutmal Sp., Hintere Schwarze, Marzell Sp. atd). Pokud máte tento den echt dobrou předpověď na počasí, tak lze spojit Marzellkamm s výstupem na Similaun a sestupem k Similaun Hütte. Když zde máte více dní, tak si dejte první den hřeben, sestup po ledovci k chatě a např. ještě lehký výšlap k místu, kde bylo nalezeno v roce 1991 tělo Ötziho. Vrchol si můžete dát následující ráno. Nocleh a zejména večer i ráno v prosklené jídelně chaty Similaun je naprosto boží. Vidíte nejen spoustu známých i neznámých alpských třítisícovek, ale i nejvyšší vrchol Rakouska-Uherska, Ortler (3 905 m).

(nácvik „münchhausentechnik“ pod chatou)

Z chaty Similaun se dá vydat dál směrem na západ. Cca 2,5 hodiny vám zabere výstup na Fineil Spitze (3 516 m), možná i víc, pokud se cestou budete fotit u památníku Ötziho. Nebo můžete Finail Spitze podtraverzovat a dojít po ledovci až na chatu Schöne Aussicht (Bella Vista, 2 845 m). Název není rozhodně náhodný. Krom úchvatných výhledů nabízí chata např. i saunu. Vaše trapézy se tímto rozhodně neurazí.

Z Bella Visty pak zamiřte údolím směrem na sever, na oběd vám tak akorát vyjde návštěva další alpské chaty, Hochjoch-Hospitz. Z dálky budete mít pocit, že je to malá lovecká chatička s jednou místnůstkou. Jakmile ale stojíte od přes údolí od ní co by kamenem dohodil, nabude zcela nových rozměrů. Je až těžko představitelné, že byla postavena na úpatí ledovce!!!!!

(chata Hochjoch-Hospitz vlevo vzadu – takhle na dálku jako čtyřpatrový hotel ani nevypadá, co?)

Po dalších 8 kilometrech jste pak zpět ve Ventu, ve výchozím bodu celého vašeho výletu.

Pro rodiny s dětmi se zde nabízí krásná, 8 kilometrů dlouhá pěšina k chatě Hochjoch-Hospiz právě z Ventu.  Cestou je jen jen pár exponovanějších úseků nad soutěskou, zajištěných řetězy a lany, jinak se vám budou líbit pasoucí se koně, rozkvetlé louky a divoká řeka Rofen Ache, tekoucí pod Vámi. U Hospize je malé dětské hřiště, můžete tu přenocovat a druhý den se vydat zpátky. Pokud už máte větší chodce, tak v druhé polovině léta bude schůdná cesta přes Sayakogel k Martin-Busch hütte. Tady už přeci jen nějaké ty výškové metry nastoupáte, aktuálně je ještě značná část cesty zcela pod sněhem.

My si v rámci kurzu dali trasu ze Similaun Hütte k Hochjoch-Hospitz po exponovaném hřebeni vedoucím přes vrchol Hauslabkogel (3 403 m). Doporučuji jen zdatným lezcům s vybavením. Zvládnete jej v pohorkách, chodecké úseky se ale střídají s lezeckými, takže rozhodně přibalte krom výbavy na pohyb po ledovci i pár smyček na zajištění. Terén není v některých místech úplně kompaktní, tak se na to psychicky připravte. Odměnou za vynaloženou námahu vám bude opravdu liduprázdný hřeben, zatímco pod vámi budete pozorovat hemžení lanových družstev na ledovci všemi směry.

Návrh cca 3-4 denní varianty přechodu, s výstupy jsem nahrála i do mého portfolia na outdooractive.com.