Skip to main content
NezařazenéAktuálně

Mapy pro skialpové a sněžnicové túry

Psáno pro časopis Svět outdooru, 4/2014. Časopis si můžete objednat za velmi příjemnných 59 Kč / rok, případně jej získáte k Alpenvereinu zdarma:

Ačkoli se v dnešní moderní době přesunulo plánování túry před monitor počítače, GPS tras stáhnutých z webu nebo chytrých mobilních aplikací stále absolutně nic nepředčí klasickou papírovou mapu. Po čem sáhnout, když chci vyrazit v zimě do Alp na skialpy nebo sněžnice a nejsem odborník ve čtení terénu z letní mapy?

_IGP9065

Rakousko:

Bezkonkurenčně nejlepší a cenově dostupné mapy pro skialpinismus nebo sněžnicové túry nabízí rakouský alpský svaz Alpenverein. Historie jeho kartografického ústavu sahá až do 19. století a v současnosti jsou mapy Alpenvereinu to nejlepší, co si můžete do rakouských Alp pořídit. Vycházejí v měřítku 1:25 000 a řada z nich ve dvou verzích – letní i zimní, na některé oblasti lze zakoupit i mapy kombinované. Cenově je v ČR pořídíte kolem 190 Kč. Rozdíl v mapách je jasný na první pohled – v letních nenajdete zimní trasy a naopak, se zimní mapou se v létě trochu zapotíte. Ačkoli jsou primárně všechny trasy na zimních mapách určeny pro skialpinisty, při dostatečných zkušenostech se zimním terénem a lavinovou problematikou lze podle nich s úspěchem plánovat i túry sněžnicové. Mapy navíc ještě rozlišují tři druhy terénu – plnou modrou čarou jsou značeny trasy nejjednodušší, přerušovanou trasy pro zkušenější skialpinisty schůdné za dobrých podmínek, tečkovaně pak trasy, které jsou v zimě průchozí, ale pouze pěšky (s lyžemi na zádech, často se jedná o terén, kde využijete mačky).
Nízká pořizovací cena map kompenzuje jednu z jejich nevýhod – tisk na obyčejném papíře, na kterém je pár použitích v zimě a v terénu opotřebení citelně znát. Z historických důvodů navíc nepokrývají mapy celé území rakouských Alp (mapovaly se jen oblasti, kde se stavěly alpské chaty Alpenvereinu) a tak pro východní část území se budete muset poohlédnout po jiném vydavatelství. Navíc ne všechny oblasti mají letní i zimní edice.
Zajímavost pro milovníky digitálních technologií: mapy Alpenvereinu lze pořídit i v elektronické verzi, kde si zároveň můžete sami skialpové túry vyhledávat, vámi naplánované túry prohlédnout, změřit sklony svahu, terén nebo i sluneční svit v konkrétní hodinu a vše si jednoduše nahrát do GPS.

mapa_zimni_letni_AV

Švýcarsko:
Plánujete vyrazit na skialp nebo sněžnice do Švýcarska? Sáhněte bez jakýchkoli pochybností po zimních mapách Swiss Federal Office of Topography – Swisstopo. Bez přehánění jsou označovaný za jedny z nejlepších map v Evropě. Jsou vydávány ve spolupráci se švýcarským alpský svazem SAC a zimní trasy jsou konzultovány se švýcarskými horskými vůdci a průvodci. Stejně jako mapy rakouského Alpenvereinu nepokrývají celou oblast Švýcarska, ale jen ty nejatraktivnější terény na jihu a východě země. Základem je, stejně jako u rakouských OeAV zimních map topografická mapa bez turistického obsahu, v níž jsou vyznačeny skialpové trasy. Ačkoli vycházejí v měřítku 1:50 000, jsou velmi podrobné. Zahrnují všechny obvyklé trasy výstupů a sjezdů s vyznačením nejčastějších lavinových drah nebo zakázané oblasti, kam se nesmí v zimě vstupovat (ochrana přírody, zvěře atd). Bohužel jejich dostupnost v ČR není ideální, což souvisí i s jejich vyšší pořizovací cenou kolem 500 Kč.
Trasy na švýcarských mapách rozlišují stezky pro sněžničáře a skialpové túry. Navíc si můžete zjednodušit plánování túry podle šipek, které na trasách doporučují směr, kterým stoupat / klesat / sjíždět, nechybí horské chaty nebo zastávky taxislužby.

mapa_skialp_sneznice_svycarsko

Napsat komentář