Skip to main content
NezařazenéAktuálně

Prosluněným Engadinem na sněžnicích

Od 29.12.201428 prosince, 2017Bez komentářů

Psáno pro časopis Svět outdooru, 4/2014. Časopis si můžete objednat za velmi příjemnných 59 Kč / rok, případně jej získáte k Alpenvereinu zdarma:

Zatímco u nás si o několikametrových závějích sněhu můžeme nechat jen zdát a sněhová pokrývka se stává poslední roky bílým zázrakem, okolí Svatého Mořice ve švýcarském Graubündenu slibuje dokonalý prašan nejen na sjezdovce, ale i mimo ni. A hlavně více než 300 slunečných dní v roce.
svycarsko_sneznice_unor2014_182

Hurá do sněžnicových stop
Své první kroky na sněžnicích si můžete směle vyzkoušet přímo nad Svatým Mořicem, na náhorní planině Plaun dals Müls. U vlakové stanice Punt Muragl Staz nasedněte do zubačky, která je zde v provozu již od roku 1907, a nechejte se vyvézt do výšky 2 456 m. Tady objevíte nejen rolbou upravované cesty pro pěší turisty, ale hlavně speciálně značenou a neupravovanou sněžnicovou trasu. Sledujte růžové ukazatele, šipky a růžové tyčové značení – pokud sem vyrazíte hned ráno, stezka ještě není prošlápnutá a užijete si tak hluboké sněhové závěje přesně jako na reklamních fotografiích turistických centrál. U horní stanice lanovky najdete přehledné schéma všech tras, ideální je začít okruh směrem na severozápad, sledovat horský hřeben nad údolím Val Champagna až k vrcholu Cna Val Champagna (2 568 m) a dále pokračovat po trase nazvané „Cesta filosofů“ až k zamrzlému jezeru Lej Muragl (2 715 m). Postupně se vám otevřou výhledy na nejen už známé údolí Engadinu a řadu horských štítů nad údolím, ale také na nejvýchodnější alpskou čtyřtisícovku, Piz Bernina (4 050 m). Bonusem celého výletu může být závěrečný sjezd do údolí, po celou zimu je zde v provozu 4. 2 km dlouhá upravovaná sáňkařská dráha.
svycarsko_sneznice_unor2014_026

Na návštěvu k Heidi
Příběh o osiřelé dívce, žijící s dědečkem v romantické alpské vísce, se stal fenoménem. Vesniček s názvem Heididorf nalezneme v kantonu Graubünden více, jedna z nich (není to bohužel ta pravá) se rozprostírá přímo nad jezerem Lej da Segl. V létě tudy vede velmi pěkná túra k pramenům řeky Inn. V zimě zde společně se skialpinisty, kteří pokračují dále na Piz Grevasalvas, míří k Heididorf i nemálo sněžničářů, aby se pokochali kulisou typicky engadinských domů, vystavěných z mohutných zdí a zdobených uměleckými sgraffiti. Začátek túry je v Plaun da Lej (1 728 m), kam vás doveze místní linkový autobus, snadno zde také zaparkujete automobil. Prvních 200 výškových metrů stoupáte lesem, pak se otevřou neuvěřitelné výhledy na zamrzlá a zasněžená jezera Engadinu a následně už začnou vykukovat i zasněžené střechy prvních horských obydlí. Opravdu si budete připadat jako Heidi, děvčátko z hor. Kdo si chce vychutnat metrové závěje sněhu a naprosté liduprázdno, tak může z Heididorf pokračovat až k jižnímu cípu jezera do městečka Maloja a zpátky do výchozího bodu trasy, Plaun da Lej, se vrátit po zamrzlém jezeře.
svycarsko_sneznice_unor2014_197

Údolím Val da Fain
Hodnotnou alpskou sněžnicovou túrou je výšlap do sedla Pascul da la Stratta k osamělé usedlosti Alp la Stratta. Ačkoli je údolí na dohled lanovky na Diavolezzu, zůstává zcela stranou zájmu skialpinistů a tak máte téměř 100% jistotu, že za celý den nikoho nepotkáte. Vozidlo snadno zaparkujete u dolní stanice lanovky. Nebo si můžete výlet zpestřit vláčkem, jedoucím po trase Bernina expresu a ze Svatého Mořice sem přijet po kolejích. Samotná trasa je pro sněžnice ideální – stoupání až do sedla je velmi pozvolné a cestou zpátky nelitujete skutečnosti, že to „na sněžnicích nejede“. Důležité je ale túru dobře naplánovat, zvážit případné lavinové nebezpečí a mít na paměti, že budete celý den v horách sami, bez civilizace, případného horkého čaje a telefonního signálu.
svycarsko_sneznice_unor2014_138

TIPY:
Pro plánování zimních pěších nebo sněžnicových túr v okolí Engadinu se skvěle hodí speciální sněžnicová mapa ze švýcarské edice „Snowtrailmaps“, kterou zakoupíte v turistickém informačním centru ve Svatém Mořici. Nejenom že jsou na ní zakresleny ty nejlepší sněžnicové trasy, rozdělené dle obtížností, ale u řady túr nechybí informace o vzdálenosti, časové náročnosti nebo převýšení. Navíc má mapa speciální voděodolnou úpravu a tak snese i hrubší zacházení v zimních podmínkách.
Pohyb na sněžnicích zvládne opravdu každý, což svádí často k podcenění vybavení. Mějte s sebou vždy kompletní lavinové vybavení (sondu, pípák, lopatu).

Napsat komentář