Skip to main content

Rozhodně nejsem žádný průkopník nebo jedna z mála Češek, které tento trek šly. Naopak, po Američanech, Francouzech a Němcích je právě náš národ na pomyslné bramborové příčce, co se četnosti cizinců týče. Pochopíte to na vlastní kůži, až se se vydáte taky! Trek je často uvádět v žebříčku TOP 10 treků světa. Jak přejít Duhové hory, na co si dát pozor a co nezapomenout, vám ráda poradím. Níže postupně najdete:

  • rady jak se dostat na začátek a konec treku (letadlo, autobus, pronajmutí auta)
  • samotný itinerář treku
  • ubytování na treku
  • rozpočet, kolik vás bude tahle sranda stát
  • seznam co si sbalit s sebou
  • další tipy, které mě napadly a hodí se vědět před odletem

Načasování

My se vydali na trek na přelomu července a sprna. Tedy v naprosto hlavní sezóně, což má nevýhodu v počtu dalších trekařů, ale výhodu v „pěkném“ počasí (haha, bavíme se o Islandu!, tak ale teplo bylo), dlouhých dnech plných světla a hlavně už absenci sněhu a sněhových polí. Pokud máte na Island víc času, tak si na trek klidně vyhraďte 6-7 dní, já jsem se v létě na delší dobu urvat nemohla, čili jsme proběhli hory za 4 dny, abychom viděli ještě soptící Litli Hutur a něco málo z Reykjavíku a okolí.

Plán cesty

Až příště pojedeme na Island, vezmeme si vlastní auto. Teď šlo o čas a tak jsme volili přímou leteckou linku Praha – Keflavík, což zabere 3:45 hodiny. Přistanete v Keflavíku, pravidelným autobusem společnosti Fly Bus se dostanete na autobusový terminál v Reykjavíku nebo se nechte odvézt až do kempu. Kemp na začátek i konec treku fakt doporučuju! Má neskutečně příjemné zázemí, nestojí moc (bavíme se o 700 Kč na osobu a noc), za příplatek 2 200 ISK (tedy asi 370 Kč) si dáte snídaně, nechybí tady kuchyňka, sprchy, a hlavně celý regál jídla a plynových kartuší, které tady odkládají ti, co ostrov opouští. 

Na samotný trek jeďte taky autobusem. Nemá smysl si půjčovat auto, které vám pak bude několik dní někde stát (půjčovné platíte za každý den). Autobusů nejezdí mnoho, prostě použijte Google a najděte si spojení Reykjavík – začátek treku.

Trek

Je víc možností, kde trek začít. Drtivá většina začíná z Landmannalaugar takže směřují ze severu na jih. Do Þórsmörk (islandské Þ se často přepisuje jako „t“, čtěte jako anglické „th“) dojdete za 4-5 dní, do Skogaru je to o 2 dny víc. My zvolili směr opačný, jednak jsme úplně nechtěli jít s davem, druhak v Landmannalaugaru jsou termální prameny, kde se lze po treku zdarma vykoupat. To fakt chcete!! Čili si spočítejte, kolik dní na trek máte vy a podle toho si kupte autobusovou jízdenku do konkrétní destinace. Plus si kupte i lístek zpět! Hlavně autobusy do i z Landmannalaugaru jsou často plné!

My chtěli vyrazit z Þórsmörk, náš autobus měl ještě cestou hodinovou přestávku v Húsaladuru a tak se nám vyplatilo z něj vyskočit a přes kopec Valakhnúkur dojít do Þórsmörk ty 3 kilometry pěšky. S vyhlídkou na ledovec jako bonus.

Finance

Obecně má Island pověst drahé destinace a prostě to tak je. Kde se dá ušetřit, tak je na noclehu v Reykjavíku (noc pod střechou začíná na částkách kolem 2 000 Kč na osobu a noc, bez snídaně), kempu se tady fakt nebojte. Až sem vezeme děti, tak hodláme taky bydlet v kempu. Permit za trek se tady ještě nevybírá, takže počítejte pak už jen s náklady na dopravu, tábořiště a max. si v kempu koupíte plechovku piva (asi 170 Kč za 0,5 litru). Jídlo si sbalte z domu, dle předpisů můžete na Island dovézt 3 kg potravin, což jsem si zapomněla zjistit před odletem a naštěstí to nikdo nekontroloval. Jízdenka na autobus na začátek treku a zpět vyjde asi na 1 800 Kč, jízdenka z letiště do Reykjavíku necelých 700 Kč. Abych to nějak shrnula, tak pokud byste chtěli vyrazit jen na trek a měli koupenou letenku, tak počítejte s náklady na osobu bez jídla a pití budou dosahovat asi 10 000 Kč. 

Island je progresivní zemí, kde lze VŠE, fakt vše platit kartou. I tábořiště, kde není ani čárka signálu. Vůbec nemá smysl shánět hotovost, naopak když jsme chtěli platit bankovkami, tak paní musela odklidit v obchodě pokladnu, aby vůbec otevřela šuplík s mincemi. 

Co si sbalit s sebou

Pořád je to trek jako každý jiný v horách, jen je šance, že tady bude víc pršet a brodíte řeky. V batozích jsme nesli:

  • potřeby na vaření (vařič VAR, plynovou kartuši, závětří, hrnec, lžičky a misky od GSI)
  • jídlo pro 2 osoby na 5 dní (snídaně, svačiny, večeře), lahve a filtr na vodu
  • stan (máme MSR), spacáky, nafukovací karimatky
  • lékárnička, bivakovací pytel, sluneční brýle, hygienické potřeby, malý ručník
  • pláštěnka, nepromok bunda a kalhoty, oblečení (2 trika, kalhoty, leginy, mikina, zateplovací bunda, čelenka, rukavice), nesla jsem i plavky kvůli těm 30 minutám v termálech 
  • boty na trek a botoponožky na brodění řek (někteří trekaři to řešili crocs sandály připnutými na batohu, nebo botami do vody)
  • powerbanku, solární panel (ten jsme dost využili, protože jsme zjistili, že nám naše Goal Zero powerbanka odešla před trekem v Reykjavíku), já měla čtečku (přečteny na treku 3 knihy jupíjej)
  • vše zabaleno v igelitu, nepromokavých pytlících nebo podobných vychytávkách

Co naopak nepotřebujete:

  • čelovka (je tady dost světlo)
  • sandálky (nevytáhla jsem ani jednou z batohu, všude bylo tak prašno, že jsem chodila jen v pohorkách
  • a obecně, co nemáte, to nepotřebujete… klasika. Věřte mi, že po pěti dnech nikdo nebude řešit, že jste neměli každý den čisté tričko a namalované řasy!