Skip to main content
AktuálněPro zajímavost

Jiskřička naděje.. aneb návštěva hackerů a tipy co s tím

Od 4.12.202019 ledna, 2021Bez komentářů

Ano, už i já. Jsem byla poctěna přepadnutím hackerů. Ne že by mě úplně šetřili, naopak: vzali v jednom dni (nebo respektive přes noc) útokem sociální sítě (používám firemní profil na FB a IG) i emailovou schránku. FB a IG už frčí dál, pokud jste mi ale od středy (2. prosince) posílali nějaké emaily, pravděpodobně si je už nikdy nepřečtu. Prostě nejsou. Aktuálně vše řeším s webmasterem. Pokud něco spěchá, pište mi na mail marie.lollok@cziml.org, nebo na WhatsApp (telefony prosím omezeně – do konce týdne školím).  Od pondělí 7. 12. by mělo vše už opět frčet.

Původně jsem si říkala, že sem na blog hodím oznámení, ať víte že žiju.  Stejné info mám i na sociálních sítích. A že příspěvek hned smažu. Ale z aktuální situace pro mě plyne několik velmi laických ponaučení, které by se mohly hodit i vám (protože takto zabezpečit své schránky byste mi zvládli opravdu sami, bez sofistikované IT podpory):

  • na sociální sítě používám dvoufázové ověřování (telefon, email) – ani to není samospasitelné, i tak mě hacknuli (naštěstí při změně hesla se vše vrátilo do původního stavu)
  • nepřihlašuju se do svých emailových schránek ani na sociální sítě z žádných cizích zařízení (opravdu nikde, používám jen svůj počítač a iPhone, ani toto zabezpečení nebylo očividně 100%)
  • používám pro každé přihlášení jiná hesla (nemám tedy jedno heslo na všechno, ale do každé služby jiné heslo, poměrně dlouhé, a to v kombinaci velkých a malých písmen, znaků a čísel).. očividně ani toto není jistotou bezpečí
  • nově jsem si založila schránku na gmail. Nehodlám ji nijak používat, ale nikdo mi není schopen zaručit, že mi emaily kdykoli v budoucnu zase nezmizí (dělám si denní zálohy, ale i tak mi celodenní příchozí pošta zmizla).
  • několika došlých emailů jsem se dopátrala, zbylé objednávky akcí, darovacích poukazů a poptávek jsou prostě pryč. Představte si, co by se stalo vám, kteří fungujete ve větších objemech než já?