Skip to main content

Třtina, tagua a Tungurahua, to jsou lákadla městečka Baños
A také termály, tržnice, turisté. Kde najdete vše na jednom místě? V Ekvádorském Baños de Agua Santa. V malém, ale rozhodně ne ospalém městečku ve východní části země. Leží na úpatí ekvádorských And ve výšce 1 800 metrů nad mořem a zároveň už je pro mnohé vstupním místem pro výlety do Amazonského pralesa.

_IGP3294

Možná právě toto jsou dva z mnoha dalších důvodů, proč ve městě potkáte více baťůžkářů, než místních obyvatel. Ale nemusíte se bát – rozhodně to není „Václavák“ a určitě se vyplatí si ve svých cestovatelských plánech najít aspoň dva dny pro prozkoumání města a nejbližšího okolí.

Třtina
Autobusové nádraží stojí hned u centra – do všech hotelů prakticky dojdete pěšky. Řada krámků v ulicích má u svého vchodu ve výšce očí připevněný dřevěný věšák. Neslouží ale k odkládání svršků. Mladíci na něm připravují hmotu z cukrové třtiny – dlouhé minuty nahazují „těsto“ na kolík, natahují do potřebné délky, motají a zase skládají do jedné hroudy. Část někdy obarví, někdy nechají hmotu přírodní a pak z ní rychle a zručně modelují rozmanitá cukrátka.

_IGP5373

Dokonalá cukrová svačina pro horské túry. Samozřejmě i pro chvíle, kdy vás „honí mlsná“. Výběrová cukrová třtina – melcocha, se v okolí Baños pěstuje ve velkém. Můžete ji ochutnat také v syrovém stavu (špalíky třtiny jednoduše rozkoušete, dřeň vyplivnete), případně uhasit žízeň čerstvě lisovanou cukrovotřtinovou šťávou.

_IGP2682

_IGP7704

_IGP7705

Tagua
Lidové cukrárny na zpracování cukrové třtiny se zde dají počítat na desítky. Mnohem méně časté, přesto ne nijak vzácné, jsou dílny na zpracování tagui. Tagua je plodem palmy Phytelephas macrocarpa (slonovník velkoplodý), která se vyskytuje v tropických oblastech Kolumbie, Panamy a Ekvádoru.

Plody tagui, které se opracují, jsou na první pohled k nerozeznání od slonoviny (odtud pravděpodobně pochází název palmy) a právě v Baňos narazíte na několik dílen, kde můžete obdivovat řezbáře přímo při práci. Během několika minut vám ze semínka, vzdáleně připomínajícího např. hodně velký kaštan, vytvoří knoflík, náušnici nebo malou sošku. Na závěr své dílo vyleští a rovnou nabídne k prodeji.

_IGP7703Tungurahua

Tungurahua patří k nejaktivnějším ekvádorským sopkám. Přes svoji výšku 5 016 m není vidět přímo z Baňos, ale stačí se vydat na procházku k chátrající soše panně Marii (Virgen) nad městem (nelze přehlédnout zejména večer a v noci, kdy bývá silně nasvětlená). Pak stoupat ještě pár desítek výškových metrů k prvním vesnickým stavením a najednou se před vámi kráter bude tyčit ve vší své impozantnosti.

Sopka je poměrně hodně aktivní a výstupy na ni jsou z bezpečnostních důvodů zakázány (je to škoda, při dobré předchozí aklimatizaci by stačily na vrchol dva dny). Situace se samozřejmě může každý rok měnit, nejlepší zdroj informací bude místní oficiální informační turistická kancelář). Řada cestovních agentur ve městě ale nabízí aspoň večerní výjezd na vyhlídkové místo, odkud můžete pozorovat vulkán „v akci“.

_IGP3288

(článek psán na objednávku pro www.hedvabnastezka.cz, originál k vidění zde🙂

Připoj se k diskuzi Jeden komentář

Napsat komentář