Ne v tom smyslu, že je tam zavřete a máte klid. Bydlíme v Brně. S mými dětmi (2,5 a 4 roky) jsme na podzim a z kraje zimy prolezli všechny, které jsou veřejnosti přístupné a můžu tak sepsat delší doporučení, jak moc je která „bejby-friendly“.
Načasování výletů do jeskyní mi na podzim nebo v zimě přijde ideální – ve všech bývá konstantní teplota kolem 8 ⁰C, čili vevnitř jako venku. Případně se během blížící se zimy můžete chodit s dětmi do jeskyní ohřát. Je to pro děti něco nového, neokoukaného a fyzicky ne příliš náročného. Oficiálně je zpřístupněno pro veřejnost jeskyní pět, tak je tady servíruju pěkně popořadě tak, jak jsme je navštívili i my.
-
Kateřinská jeskyně
Velký jeskynní prostor, ve kterém budete zavřeni 45 minut. V celé prohlídce není moc schodů, ale pro kočárky to není (nejsem si jistá, jestli by užšími chodbami projel). Když máte strach, že vám těch cca 400 metrů děti neujdou, vezměte jim nosítko. Nechodí se žádnými těsnými chodbami ani tunely, naopak je to spíše prohlídka jeskyní s decentní krápníkovou výzdobou. V první polovině trasy se dětem bude nejvíc zaručeně líbit socha a kostra jeskynního medvěda, zbytek prohlídky ale pro ně zas tak zábavný není. Největší peckou na závěr tak spíše bude návštěva Domu přírody, kterou máte zdarma, když předložíte vstupenku právě z Kateřinské jeskyně. Čtyřleťák už z toho má rozum, v expozici jsou aktivity i pro takové malé děti a herna je vážně velmi povedená. Klidně si na Kateřinskou jeskyni naplánujte celý den volno, s přilehlým okolím to bude stát za to. Malé děti uspíte klidně v kočárku procházkou žlebem.
Za vstupné pro dospělého zaplatíte 100 Kč (to je obecně všude srovnatelné), děti do 6 let zdarma. Počítejte navíc s parkovným u Skalního mlýna (50 Kč).
-
Jeskyně Balcarka
Delší, hodinová exkurze. A 300 schodů. Kočárek je absolutně passé. Před mojí Medou (2,5) smekám, že to celé ušla. S těmi schody to není tak strašné, je jich třebas 15, pak zase 10 a tak různě, a abyste ji zas tak neobdivovali, měla v závěru už lehce krizi. Nicméně tahle prohlídka rozhodně patří k těm top. Krásná krápníková výzdoba, různé mosty, tunely, úzké chodby. Netopýři. Dětem se líbila ta pestrost, kterou umocnil krátký film z doby lovců mamutů, promítaný na závěr. A sochy „pračlověků“ (cituju Mikiho.. má teď období, kdy ho zajímá pravěk a mamuti. A tak lidi žijící v jeskyni byli hřebíkem udeřeným na hlavičku. Pomyslně samozřejmě, ne tou jeho).
Vstupné je opět 100 Kč dospělý, děti do 6 let zdarma. Parkovné se zde neplatí, když byste čekali delší dobu na prohlídku, tak si můžete dát něco na zub v přiléhajícím bufetu. Úroveň těchto pohostinských služeb asi nejlépe ilustruje nabídka „káva se zmrzlinou“ = horké nescafé a do toho fláknutý fakt kopeček zmrzliny.
3. Výpustek
Čekáte od jeskyní krápníkovou výzdobu? Tak tady krápník neuvidíte ani jeden. Ale jinak třebas mně osobně spadla brada. Jeskyně bývala vojenským bunkrem a tak malé kluky ohromíte všemi těmi vojenskými záležitostmi, jejichž jména ani neumím vyslovit (natož abych věděla, k čemu slouží). Kuchyň, postele, výstava modelů vojenských letadel, telefonní ústředna…. Prostě uprostřed jeskyně si postavili vojenskou základnu. A tu teď zpřístupnili veřejnosti. Mazec. Když prolezete celým komplexem, dostanete se i do původních jeskynních prostor. Tam je povedená socha jeskynního lva a medvěda a pomalu jdete už ven. Prohlídka trvá poctivých 75 minut a trochu jsem si říkala, že tohle bude na děti už moc. Ale je tak pestrá, že nebylo. Je navíc téměř bezbariérová a tak bys vás asi dovnitř pustil s kočárkem (jediných 13 schodů není povinných a dá se objet). Nachodíte se cca 580 metrů.
Parkování u jeskyně je zdarma, bufet už na podzim v provozu nebyl, ale v areálu je ještě příjemná expozice věnovaná překvapivě jeskyním, geologii, speleologii a historii osídlení a tam na děti mysleli. Do prvního patra vede výtah, a zatímco se dospěláci dívají na několik filmů, děti si můžou hrát s pravěkými nástroji. Miki hned po prohlídce prohlásil, že tady musíme zase přijet. A po naší kompletní jeskynní expedici zpětně hodnotí tuto jako jeho nej. Ani Punkva to nepřebila.
-
Sloupsko-šošůvské jeskyně
Dojmy z této jeskyně mám subjektivně umocněné krásným počasím, které jsme na prohlídku chytli. Nádherná říjnová sobota, teplo a babí léto jak vyšité. Před prohlídkou i po ní jsme zevlovali v okolí, pozorovali horolezce na Hřebenáči, sbírali kaštany a opalovali se na sluníčku. Obě děti luxusně hodné a tak i já jsem si fakt vrněla blahem. Je to jeskyně, kam jsem šla s dětmi o víkendu (ty tři předchozí jsme absolvovali ve všední dny) a tak jsme na prohlídce nebyli ve skupince do pěti osob, ale bylo nás tam přes 40. Přesto se to dalo. Prohlídka má délku cca 900 metrů, našlapete přes 200 schodů. Děti zaujmou hned v úvodu sochy jeskynní hyeny, v polovině trasy pak kostra medvěda a na závěr jim spadne bradička, když vidí film kde mamut zabil pračlověka a zbytek tlupy potom umordoval mamuta. Na okruhu strávíte cca 75 minut (když si koupíte kratší okruh – na koupi delšího jsem sama s dvěma dětmi fakt neměla morál) a byli jsme spokojení. Děti už mrskají názvy krápníků jak středoškoláci.
Když skončí okruh, je to pro dospěláky cca 6-7 minut pěšky na parkoviště (parkování je zdarma), s dětmi jsme se táhli tak půl hodinku, ale bylo to prima. U budovy s prodejem vstupenek funguje i skromný bufet s klasickou nabídkou hranolky-zmrzlina-hotdog-hamburger. Kávu ale nemají špatnou.
5. Punkevní jeskyně
Jasně, že tohle měl být top celého jeskynního projektu. Bohužel prohlídky bývají tak často vyprodané, že jsme se sem dostali až 16. prosince. Krásná zimní neděle a kupodivu nikdo skoro ani noha. Jednoznačné pozitivum. Jeskyně jsme pojali jako rodinný nedělní výlet a tak jsme před Vánoci děti rozmazlili i turistickým vláčkem, který nás k jeskyni přiblížil. Vláček jezdí 3x za hodinu a během 10 minut se díky němu dostanete z parkoviště až ke vstupu (cena 180 Kč za zpáteční jízdné dvou dospělých, děti zdarma). V nově postavené vstupní budově najdete malou expozici, kde se děti tak na 5 minut i zabaví, naproti ní pak otevřený venkovní bufet. Samotná prohlídka není pro kočárky vhodná, děti v nosítku nejsou problém. Oba dva ji celou ušli pěšky, ačkoli schodů nahoru bylo mnohem více než 100. Samotná trasa v jeskynním komplexu měří 750 metrů. Pak se tunelem vynoříte na dně propasti. Miki má rád příběhy a tak pověst o Macoše na něj udělala dojem. Naopak lodičky pro obě děti zas takový zážitek, jak jsme čekali, nebyl. Pluje se dalších 450 metrů, čili cca 15 minut a celkově strávíte na celém okruhu přesně hodinku. Kdo jste ještě v Punkevních nikdy nebyli, tak si myslím, že nebudete zklamáni. Pěkné to je. I my s manželem jsme zkonstatovali, že to byl obecně příjemný výlet. Jen trochu provětrá vaši peněženku. Parkovné Skalní mlýn 50 Kč, vstupné 380 Kč (2 dospělí, děti byly zdarma), vláček.
Teď asi na pár měsíců děti dalších jeskyní ušetřím. Snažila jsem se být pro všechny čtenáře maximálně věcná, přesto kdybyste měli jakékoli otázky, tak mi napište komentář nebo email, ráda pomůžu nebo poradím, případně doplním text sem.
PS: fotky přímo z jeskyní nemám. Jednak bych toho s dvěma dětma stejně moc nenafotila. Pak se mi nechtělo dávat 40 Kč za povolení k focení. A ve výsledku by to bez stativu stejně nebylo ono. Aspoň se můžete jít přesvědčit na vlastní oči.