Skip to main content

Jak minimalistický je váš outdoorový šatník? Já v podstatě točím už roky jednu merino mikinu Ortovox, tři merino trika z výprodejů a goretex bundu značky Mammut, kterou jsem dostala v projektu 150 Peaks. Až do října 2017 jsem měla k tomu jedny outdoroové kalhoty. Montura Vertigo. Top hadřík mojí skromné horské garderoby. Kupovala jsem je v roce 2008 za tenkrát pro mě šílené peníze (padla na ně více než třetina mého měsíčního platu). Táhly to se mnou poctivých deset sezón. Celoročně (pravda, v létě jsem je natahovala jen do velehor, jinak se v nich nohy skoro upekly). Už jsou nesehnatelné a asi nepřekonatelné. Dalo se v nich chodit na záchod, aniž bych je musela stahovat. I v zimě dámy – luxus nejvyššího kalibru. Po deseti letech intenzivního nošení byly neopravitelné.

Nastal čas dosadit na piedestal nějaký nový model. V podstatě by si jeden řekl, že jdu teď s pomyslným křížkem po funuse, ale poctivě jsem si na to vyčlenila opravdu rok, abych mohla napsat s klidným svědomím, že ty kalhoty za to stojí. Cascade Lady od firmy Direct Alpine. Jasně – aktuálně jsou to asi nejprodávanější outdoorové kalhoty. A já vám teď shrnu proč:

Dobře vypadají!
Tohle mi říkali kluci a já jim věřím. Kalhoty jsou neuvěřitelnou kombinací materiálů. A sestříhané tak, že mi to hlava nebere. Softshell, kevlar, cordura, lycra atd… – a bud‘ jim dáte vyniknout v barvě, nebo si kupte celočerné klasiky.

Nešetří na detailech!
Nesmrtelná hláška z filmu „a přitom je to taková blbost“ tady nabyla nových rozměrů. Třebas háček na spodním lemu nohavic. Jednoduše zaháknete za tkaničky bot a odpadlo mi dilema, jestli všude vozit preventivně návleky. Kapsy, které se zapínají směrem dolů. Konečně něco, co funguje i se sedákem nebo bederákem a netlačí. Reflexní paspulky. Paráda.

 Jsou luxusně univerzální!
Otestováno:

  • na výletech s dětmi (zima, jaro, podzim) – tolik prostocviků, které uděláte na výletech s dětmi, nemáte běžně na horách šanci udělat. A nikde se stále nepářou, netrhají, netlačí… i kolena vypadají stále jako nová! A skvěle, opravdu skvěle sedí. Netlačí, nedřou, neškrtí.
  • na klasických víkendovkách v Alpách celoročně – při minusových teplotách pod ně beru podvlíkačky, pro mě jsou to zkrátka letní kalhoty (ale jsem dost zimomřivá), chválím ale opět jejich univerzálnost.
  • na treku v Himáláji (Manaslu Circuit – byly to jediné kalhoty, které jsem s sebou měla, přežila jsem bez úhony i 13 pod nulou při stoupání na pětitisícové sedlo, kdy to byla na nohou jediná vrstva)
  • na ledech (cca 6x na jednodélkových a dvoudélkových ledech v Tatrách) – zase vyzdvihuju přizpůsobivost jakémukoli pohybu. Drobná vlhkost jim nevadí. Pravda – když to dost teče, tak promoknou. Goráče to prostě nejsou, to dá rozum.

Jsou ušity v ČR
Bonus navíc. Nešijí je děti v čínských továrnách nebo v Bangladéši. Ale je to česká značka, česká firma, česká výroba. Výbornou zkušenost s Direct Alpine mám ze zimy, kdy jsem si protrhla jejich outdoroovou zatepleno sukni. Do dvou týdnů jsem ji měla opravenou zpět a vyměněný celý roztržený díl. To je pecka, co?

Abych nebyla přehnaně pozitivní – co bych jim tak vytkla? Opravdu drobnosti – opasek v pase je pro mě osobně zbytečný. Možná časem se změnou tělesných proporcí ho ocením. Zatím spíše zdržuje. Reflexní nápisy nad koleny vydržely stěží pár týdnů, na druhou stranu dolní nohavice září dostatečně. A že je to DirectAlpine jde poznat už na první pohled.

Kalhoty jsem nafasovala od Českého spolku horských průvodců v rámci partnerské spolupráce, kterou spolu ČSHP a DA mají. Po 14 měsících poměrně intenzivního nošení vypadají stále jako nové (pominu-li sedřený reflexní nápis). Pokud je ještě nemáte ve skříni, tak jděte do nich! Zamilujete se… nebo se někdo zamiluje do vás, až vás v nich uvidí.