Skip to main content
S dětmi do přírody

Rychlebské hory s dětmi

Od 30.8.20171 dubna, 2020Bez komentářů

Aby moje malé geny nevyšly ze cviku, dalšími horami, kam jsem je v létě vzala na zkušenou, byly moje oblíbené hory Rychlebské. Srdeční záležitost již od dob dětských letních táborů, navíc z Opavy jsme to sem měli vždycky kousek. Na pozvání Kló s Bárou jsem tady byla už vloni, nicméně letos už obě děti chodí samy a rozšířili jsme akční radius asi o kilometr a půl. Základnu (= rozuměj místo, kde se spí a 2x denně jí) máme v Uhelné a tak sem hodím pár tipů, kam s dětmi a vždy také kočárkem v Rychlebkách vyrazit. Dopředu avizuju, že cestuji sama s dvěma malými dětmi, jedno už sice chodí, ale čerstvě, druhé má téměř na den tři roky. Kočárek je nutností, pro případ nošení staršího. I když to starší se snažím poponášet co nejméně. Další předsunutou základnou (= rozuměj místo, kam vede většina výletů)  je Tančírna.
Za propršených dní se dá tady lehce strávit několik příjemných hodin – pokud vaše děti budou respektovat to, že si chcete v klidu vychutnat kávu a zákusek. My se k tomu snad taky za pár let dopracujeme. Každopádně procházka z Uhelné neznačenou stezkou na Tančírnu a zpět je každoročně stejně povinná, jako letní prázdniny. Trasa měří 3 km, takže tříleté děti to zvládnou ujít pěšky tam i zpět. Navíc posbíráte cestou spoustu ostružin (motivační úkol na cestu zpátky, nezapomeňte si vzít na ně nádobu) a máte vyřešenou odpolední svačinu. Pro maminky je nejlepší bonus tohoto dne káva a cca 10 minut klidu, kdy děti zkoumají vydlabané kmeny stromů hned vedle Tančírny.
Všechny další túry předpokládají vaši mobilitu autem

Nýznerovské vodopády jsou taková „Rychlebská klasika“. Autem se dá přiblížit až k poslední ceduli oznamující zákaz vjezdu (parkování vpravo ve směru jízdy – dřívější parkoviště vlevo ignorujte), odtud je to pěšky 800 metrů. Cesta tam vede do kopce, čili zpátky ty unavené děti už nějak dovlečete. Kdo na to má nervy, může přihodit na kočárek plastovou motorku. Do kopce ji potlačíte, z kopce ponesete (jinak to celkem dítěti frčí což není vždy žádoucí). Přímo u samotných vodopádů sedí vodník, s postupujícím věkem je bohužel ve stále větším stadiu rozkladu a působí spíše odstrašujícím než strašidelným dojmem. Bonusem pro maminky na závěr je návštěva pstruží farmy – děti se zabaví na pískovišti, trampolíně a krmením rybiček a dospělí vybíráním kostí ze skvělého pstruha! Parkování je přímo u bufetu.

Túra z Javorníku přes Tančírnu
Pokud počet dospělých bude adekvátní počtu dětí, tak tohle je krásná celodenní záležitost. Start je u zámku v Javorníku (mimochodem, dělají tady skvělé dětské prohlídky!) a pak už pokračujete po červené na Čertovy kazatelny a zříceninu hradu Rychleby. Až k zřícenině je to kočárkově sjízdné (i když si místy lehce pocucháte nervy) a pro děti kvalitně uspávací. Z hradu dolů už je potřeba silnějšího muže, který kočárky a dětské vozíky snese, zatímco vy držíte v prudkém svahu nadšené děti, které ještě nepochopily drtivé následky gravitace. Skončíte opět na Tančírně s kávou a zákuskem.
Túra z Vilémovic přes Tančírnu
Aneb jak si zamilovat Rychlebské hory. Dojeďte do Nových Vilémovic a vyražte opět po červené značce, směr Červený důl. Děti mají po ránu dost energie dát vám pokoj a tak si budete vychutnávat příjemná panoramata tohoto odlehlého kraje. Na důchod se sem asi přestěhuju a budu chodit do Tančírny na taneční večery pro starší a pokročilé. V obci Červený důl už dětem síly pomalu začnou docházet (přitom jdete stále z kopce), ještě stále se držte červené značky a snažte se je nějak dostat až Kaštanovou alej. Tam se napojuje modrá turistická značka a taky začíná asfaltová silnice. Kdo je takový magor jako já, tak ocení plastovou motorku, kterou do té doby se skřípějícími zuby táhl na kočárku. Nyní se o ni strhne bitka a další 3 kilometry z kopce budete sprintovat za ujíždějícími dětmi. Konec je opět v Tančírně (jak jinak), my si to prodloužili na závěr dne pěšky až do Uhelné.

Jeseník
Tip pro parné letní dny. Nechybí kilometry, výborná kavárna a koupání v ledové vodě. Začátek túry je u železniční zastávky Lipová – jeskyně. Tady se rovnou napojte na naučnou stezku Schrotz-Priessnitz a ta vás společně se žlutou turistickou značkou dovede až do lázní. Lázně jsou lázně – několik možností stravování, koupě zmrzliny atd… Za mě je top Vinckovo Kafe . Ideálně když děti spí, ale budete se tam cítit dobře i když budou vzhůru. To si jen sedněte na terasu a vypusťte je na zahradu. Jakmile vykoupíte všechny zákusky (no bylo nás tam hodně matek no), tak popojděte v lázních ještě dále do kopce, nad Balneopark. Tam vyráchejte děti ve vodě a můžete směle zpátky. Spánek o délce minimálně dvou hodin zaručen (kojenců samozřejmě).

Židle
Tip na krátké odpolední povyražení, když potřebujete děcka maximálně utahat. Zaparkujte autem zde: a vydejte se po široké cestě na Lánský vrch. Nazvat terén kočárek-friendy by bylo poněkud matoucí, ale ano, vytlačíte ho tam a dětský vozík taky. Cesta zabere v závislosti na věku omladiny 5-50 minut. Nahoře si můžete dát s dětmi piknik – je tam krásný výhled a židle je budou bavit opravdu dlouho.

Napsat komentář