Snad každý horal – Moravák, a troufám si říci i horal – Čech, zná malé pohoří nedaleko Vídně, které už má slibné „Alpe v názvu. Z Innsbrucku se k nám na východ můžou dívat skrz prsty, pro nás má ale Raxalpe punc prvních výběžků Alp. A to v plné kráse. Vysoko zdvižená náhorní plošina, kterou tvoří převážně vápenec, je u nás velmi oblíbená a taky má k tomu mnoho důvodů.
„Stoh“ – jak se v překladu nazývá nejvyšší vrchol Heukuppe, překračuje o celých sedm metrů magickou hranici 2 000. Nenechejme se ale nadmořskou výškou (přeci jen si od Alp slibujeme více) odradit – možnosti turistického, sportovního či adrenalinového vyžití (aneb jak se dnes s oblibou říkává „aktivní trávení volného času“) jsou větší než by se jednomu mohlo zdát:
1) Turistika
Malý přírodní ráj na náhorní plošině je snadno dosažitelný lanovkou (za pouhých 8 minut překoná převýšení 1017 m a ušetří tak několikahodinový nástup do hor). Raxplateau se rozkládá na zhruba 34 km2 a zaplesá zde každý milovník panoramatických výhledů, alpských květin a nenáročných túr. Krásný název má zdejší značená turistická stezka – „Tut-Gut“ (volně přeloženo „To ti prospěje“).
2) Pojďme na ferraty
Pokud je nějaká zajištěná cesta od Vídně opravdu vyhlášená, tak je to právě ta nacházející se v Raxalpe: Hans von Haid Steig. Vzdušná, technicky příjemně obtížná, dlouhá a s tím správným bonusem na závěr – vrcholovým křížem na Preiner Wand. V letošním roce (2013) slaví sté narozeniny, a proto jako krásný dárek k takovému jubileu se jí dostalo pozornosti v podobně kompletního přejištění.
V severní části se pak můžete projít po ferratkách Ernst – Graf – Hoyos Steig, Rudolfsteig, Gaislochsteig, Alpenvereinsteig, Weichtalklammsteig.
Na výhodě pohoří jsou vytyčeny Camillo Kronich-Steig a Törlwet, a jihu vévodí Hans von Haid steig. Není ale jediná, vyzkoušet můžete také Preinerwandsteig, Malersteig, Königschusswand Steig, Göbl-Kün-steig,, Holzknechtsteig, Bismarcksteig, Karl Kantner steig, Raxenmäuer-steig, Gretchensteig, Reißtalersteig, Fuchslosteig, Gamsecksteig. Nebo přímo pod Heukuppe Wildfährte.
3) Lezení
Kdo byl jednou lozit v Rakousku, zažívá rozporuplné pocity (dle nátury) od příjemného překvapení po rozčarování. Stejně jako další vyhlášené oblasti, jsou i Raxalpe ukázkově odjištěny a tak českým lezcům většinou nestačí expresky. Vídeňské domácí hory (Wiener Hausberge) jsou oblíbené nejen mezi Vídeňáky a Rakušáky obecně, němčina je tady téměř v menšině a mnohem častěji zní maďarština, slovenština či čeština. Čistě pro úplnost – jsme na vápenci.
4) Skialpy či sněžnice
Kde jinde se dají naprosto dokonale využít všechny přednosti sněžnic než právě na náhorních plošinách (mrněte na můj příspěvek ze zimních Raxalpe nebo na tuto akci). Až do konce března je tady téměř 100% jistota sněhové pokrývky a o setkání s kamzíky rozhodně nebude nouze. Dosti komická setkávání nastávají na konci května, kdy na úpatí Raxalpe fotíte kvetoucí čemeřice a kolem vás kráčí turisté ve skeletech, se skialpy na zádech. Využívají poslední hromádky sněhu a v tričku s krátkým rukávem také už příjemně jarních, ne-li přímo letních teplot.
5) Ledovec pod Vídní
A posledních hromádek sněhu se dá v dubnu i květnu krásně využít také pro ledovcové kurzy tak, jak to dělá Český alpský klub nebo Rakouský Alpenverein (a nejspíše v příštím roce okopíruje spousta dalších organizací). Pro oba spolky jako instruktorka pracuju a tak jsem se letos už dvakrát pokoušela naučit desítky Rakušanů, jak se z trhliny vytáhnout. S lehkou fantasií jsou vysoké sněhové převěje opravdovější než ledovcové trhliny, je zde mnohem tepleji, pokud se chcete blýsknout, máte zde stáda kamzíků, kteří vás zvědavě okukují a nelze nezmínit také otázku bezpečnosti, protože reálný, tedy nesimulovaný pád do trhliny, vám tady rozhodně nehrozí.
Takže závěr je jasný: navštívit Raxalpe je téměř povinnost! Jsou krásné v každé roční době – a v každé roční době si přijdete na své. Je mi jasné, že nejste žádní peciválové, protože jinak byste se až sem nedočetli.
Bonus (nejen) pro horské průvodce – pár info, kterými můžete kořenit zájezdy:
– sněhová lavina, která si zde v roce 1986 vyžádala tři oběti, inspirovala horolezce z Vídně k založení první horské záchranné služby v Rakousku
– Ottohaus se stal rodištěm psychoanalýzy za častých pobytů Sigmunda Freuda
– lanovka, která vede k Otthausu, byla také rovněž první visutou lanovou dráhou v celém Rakousku
Liebe Marie,
Ich hab mich über dieses tolle Wochenende sehr gefreut!
Danke für die super Durchführung und die positiven Eindrücke, jetzt weiß ich, dass ich meinen Träumen (auf den hohen Bergen zu stehen) einen Schritt näher gekommen bin und es genau DAS ist, was ich schon immer machen wollt!!
Liebe Grüße
Sonja
Liebe Marie
Bedanke mich im Besonderen bei deiner lieben Art und deiner fachlichen Qualität. Hat mir gefallen, dass du das Bergwesen vor Markenausrüstung stellst.
Auf ein Wiedersehen hoffend, danke ich dir herzlich und danke für die schönen Fotos.