Skip to main content
S dětmi do přírody

Passo Giau a Cinque Torri (s dětmi)

Od 17.7.20171 dubna, 2020Bez komentářů

Okruh kolem Monte Nuvolau vypadá velmi slibně už když dorazíte autem do Passo Giau. V dopoledním slunci musíte rychle odfotit masiv Marmolady a skupinu Sella, odpoledne to už rozhodně nebude díky slunci na opačné straně ono (příště to hlavně nezapomenu poradit i ostatním a tímto se na nevydařené snímky všem omlouvám).
Passo Giau patří rozhodně k těm nejfotogeničtějším silničním sedlům celých Dolomit. Široká cesta, kterou okruh začíná, navíc vytváří zdánlivou iluzi nenáročného výletu opravdu pro rodiny s dětmi. Nebudu přeci všem říkat, že souběžnému zájezdu „Turistika v Dolomitech“ nalinkuju stejnou túru na další den.  Z širokého chodníku nicméně záhy uhnete přes ohradu doprava a vydáte se na traverz celého masivu. Ačkoli se pěšina nedá nazvat vysloveně „túrou po vrstevnici“, než dokonale unavíte menší děti (3 roky a méně), tak vás žádné velké klesání ani stoupání nečeká.
Pravda, cesta je někdy pro prťata fyzicky náročnější ale u nás to spravila hra na horolezce, opičky a já nevím co všechno ještě.  Jakmile se ale před námi začaly rýsovat vetší cik-cak pěšinky, dali jsme delší pauzu a narvali všechny do nosítek. Polední pauzu jsme tak věnovali výstupu až k chatě Averau.  Jako na povel se u chaty všichni vzbudili. Ideální prostor pro dobrou italskou horkou čokoládu. Jen jsme bohužel minuli Cinque Torri. Vidina ničím nerušeného stoupání se spícím nákladem na zádech byla silnější než objevování dalších stop pohnuté vojenské historie.
Cesta zpět pak byla příjemnou procházkou za nádherného světla. Jakmile děti spatřily v dálce parkoviště, zafungovala tato vizuální motivace lépe než injekce adrenalinu. S energií sobě vlastní předběhly i skupinku odpočívajících Čechů.  Doufám, že to na nich nezanechalo žádné psychické šrámy.  Výhodou takto malých dětí je skutečnost, že jim ještě nemusíte vymýšlet žádné hry, natož ty sofistikované. Zabaví se nošením kamínků na zatížení mapy, sbíráním  klacíků nebo plánováním dalších túr podle mapy. Ty bych nicméně pod jejich taktovkou v praxi realizovat určitě nechtěla.
A slibované odpolední slunce. Krásný zlatý odstín světla a Marmolada v oparu.

Napsat komentář