Svou první cestu do Ekvádoru jsem nazývala expedicí. Prodírali jsme se pralesem, na těžko a na divoko se toulali národními parky, spali v divočině tam, kam jsme prostě došli a drápali se na pětitisícové vulkány (a šestitisícové Chimborazo). Bez pořádných map, ale se značnou dávkou pokory, odvahy a touhy. Z původní akce / dovolené s kamarády se podařilo kosmetickými úpravami udělat zájezd pro téměř širokou veřejnost, kde si každý najde to své. Horští chrti výstupy na významné pětitisícové vrcholy, ostřílení cestovatelé bahnící po poznání nových kultur vše, po čem jejich duše prahne a ti, kteří nikdy nebyli za hranicemi Starého kontinentu zjištění, jak málo ke štěstí a životu stačí.
Stane se to snad každému, kdo se někam vrací. Lítost nad tím, že se místa, která začne navštěvovat opakovaně, mění. A velmi často slýchávám na besedách i přednáškách otázku, která se samozřejmě nabízí: „A není to škoda, že ta původní kultura mizí?“ Je a není. Nemůžeme přeci po nikom chtít, aby stále žil bez elektřiny nebo tekoucí vody jen proto, že si ho chceme vyfotit nejnovějším IPhonem a za pár minut sdílet s vlastní fotku s kamarády na sociálních sítích.
Proto jsou země, jejichž objevování si nechávám na důchod. A země, které musíte navštívit co nejdříve a být připraven na to, že už stejná místa nikdy neuvidíte. Ačkoli se na ta stejná budete vracet. A mezi ně patří i Ekvádor. Pokud můžete, jeďte raději dříve než později. Podívejte proč:
Fotogalerie Ekvádor 2013