Skip to main content

Miluju rytmus nepálských treků. Zatímco přes den nabíráme výškové metry a sčítáme kilometry, večer si zalezeme se stolní hrou ke kamnům. Drtivá většina dní je offline a chodí se brzo spát. Ve spacáku zapínám čtečku a stíhám pročíst opravdu hodně knih.A protože se sezóna „všichni do Nepálu“ blíží, sepsala jsem seznam knih, které doporučuji ke stažení. Pro lepší nasátí atmosféry jsou to právě hlavně publikace, které nějak souvisí s tibetskou nebo hinduistickou kulturou, jsou z Himálají nebo z Nepálu. Nebude to tedy žádná Elena Ferrante (i když tu zvládnete přelouskat celou taky), ale trochu toho duchovna, něco poučného atd. V rámci mých mentálních možností 🙂

Osobně vozívám už roky čtečku značky Pocket Book. Výdrž baterky je cca 30 dní (vydrží mi na 2 treky po sobě), má podsvícený displej (takže neruším okolí rozsvícenou lampičkou) a mám v ní stabilně uloženo několik desítek knih. Nemáte vlastní čtečku?  Než napíšete Ježíškovi, poptejte se po známých,  často lze půjčit čtečku i v knihovně. Rozhodně doporučuji. Čtečka má inkoustový displej, je na oči mnohem šetrnější než mobil.

A co do ní?

  • Klasiky od australského spisovatele Davida Michie. Začněte všemi díly Dalajlámovy kočky, pak si dejte Kouzelníka ze Lhasy. A motivační „Pospěš si a medituj“. Vše odpočinková četba, setkání s tibetským buddhismem, četla jsem jich víc, ale třebas Pes Jejího Veličenstva už mi v Nepálu nešel číst tak lehce.
  • V duchu Dalajlámovy kočky ještě není špatné si rovnou přečíst Mnich, který prodal své ferrari. Přečtete na treku a pak ještě jednou znovu, abyste si v klidu vypsali poznámky (já to tak mám).
  • Knihy z Tibetu od Cyrila Henryho Hoskina (znáte možná pod pseudonymem Lobsang Rampa). Nevím, kolik jich zvládnete přelouskat po sobě, já dala tak dvě a pak jsem si musela vzít něco jiného, než jsem se k nim opět vrátila. Psáno opravdu autenticky, jeden by i věřil, že je to autobiografie, než začnete pátrat po původu autora. Jako e-knihy lze sehnat např. Lékař ze Lhasy, Třetí oko, Tibetská sága a Poustevník. Asi toho bude víc, zatím mám toto.
  • U buddhistického Tibetu ještě zůstaneme, další, co musím zmínit, je Mipam, lama s paterou moudrostí. Napsala Alexandra David-Néel a Láma Yongden. Je to příběh chlapce od dětství po.. nebudu prozrazovat spoiler. Ale doporučuju.
  • A poslední z Himálaje, klasika, která je skoro vaši morální povinností, je Ztracený obzor od Jamese Hiltona. Je to kniha z roku 1933, a právě zde je zmíněn poprvé pojem Šangri-La. Krátký příběh přelouskáte za 2 večery.
  • Něco ještě stále aktuálního, kde nebudete přímo v horách, ale budete mít tvrdý střet s reáliemi z terají: Urmila Čaudharí, Dětská otrokyně. Trochu těžší téma prodeje dívek z jihozápadního Nepálu do otroctví. To se čte jedním dechem, jen je to trochu smutné a depresivní. Tak ať jste na to připraveni.
  • EDIT jaro 2023. přidávám i horolezeckou tematiku, do čtečky se dá koupit i kniha „Tyrkysová hora“ od Diny Štěrbové. Česká horolezkyně, první žena, která stála na vrcholu osmitisícovky Cho Oyu. Napínavé, chytlavé, čtivé, myslím, že by se Dina klidně mohla živit jako spisovatelka, Klobouk dolů, napsáno je to za mě skvěle! Dostanete se do oblasti Solukhumbu, zažijete v knize Kathmandu a Nepál několik desetiletí zpátky.

Je to moc vážné a chybí vám humor

  • Základem vaší četby při cestě do Nepálu by měl být i cestopis Pod hradbou Himálaje aneb Hledání Šangli-la. Je to čtivé, zábavné a poučné. Hodí se i pro ty, kteří jsou poprvé v Kathmandu, já se k ní ráda vracím abych si vždy pár věcí osvěžila.
  • A hlavně Ladislav Zibura: Pěšky mezi buddhisty a komunisty. Bude se hodit zejména pokud se chystáte do Lumbini, na Annapurna okruh. Ladislav Zibura procestoval Nepál svérázným způsobem sobě vlastním, jeho styl psaní fakt můžu, je to oddechové a dost se nasmějete! I na jiných trecích super čtení!

A teď mám rozečteno:

Nimsdai Purja, Za hranicí nemožného. Známé jméno horolezce, který stihl během 6 měsíců vylézt na všechny osmitisícovky.

Článek postupně aktualizuju a doplňuju o další přečtené knihy a dojmy.  Pod článkem otevírám diskuzi a budu ráda za doplnění dalších tipů  o knihy, které lze do čtečky koupit.

Díky!

Připoj se k diskuzi 3 komentářů

Napsat komentář