Skip to main content
Via ferraty

Königsjodler

Od 9.9.201715 prosince, 2018Bez komentářů

Pro jednoho ferratistu splněný sen, pro jiného noční můra. Zástupce obou dvou skupin potkáte na nejznámější zajištěné cestě Rakouska poměrně snadno. Já osobně jsem byla z té první skupiny a konečně po letech jsem si osahala Königsjodler na vlastní kůži. A doufám, že Petra nebude mít v budoucnu po absolvování této ferraty noční můry. Zvládla to na výbornou! Königsjodler je neznámější ferrata na Hochkonigu. Postavena byla v roce 2001 a během pěkných letních víkendů tady potkáte opravdu mraky obdobně smýšlejících nadšenců. Počítejte s nástupem v brzkých ranních hodinách.  Při normálním objemu batohu a průměrné fyzické kondici budete u prvních lan za 2 hodiny.To už je před vámi ve skále řetěz lidských těl.  A brzy pochopíte proč. Ferrata patří k těm nejkrásnějším a nejnáročnějším v celém Rakousku naprosto  právem.  Tvoří ji více než 1 700 (!!!) metrů lana a pokud vás nebudou brzdit okolní  lezci, jen po drátě budete šplhat šest hodin. Někdy si lezení zpestříte jinými formami gymnastiky.
A někdy je lepší, když pomalu nevidíte, co je všechno pod vámi. Nám se kolem poledne začal do cesty drát tento nádherný mrak.
První polovina ferraty vede krásně po hřebeni – ty dvě malé černé tečky nejsou špínou na objektivu, ale další ferrratisti.
Zhruba v polovině cesty je možné zvážit své síly a z cesty případně ustoupit. To se ale připravíte o výživné lezecké pasáže obtížnosti D. (to není smajlík ale písmeno)S postupujícími hodinami nás mraky přikryly zcela a tak jen tušíte, kudy dál cesta povede.
A jako na zavolanou, když dolézáte poslední železné metry, se ty mraky rozfoukají a v dálce se leskne vidina teplé polévky a orosené sklenice s pivem.
Chata Matrashaus praská ve švech denně. Nátura chataře je přímo úměrná obsazenosti chaty, ale ono se není čemu divit. Určitě doporučuji na chatě přespat a zbytečně se nevysilovat stejný den sestupem do údolí. Ráno máte pak výhledy za odměnu. A můžete pěkně zhodnotit trasu vašeho včerejšího výstupu. Pro ty s malou představivostí je na You Tube naprosto ukázkové video:

Napsat komentář