Skip to main content
S dětmi do přírody

Do Španělska s dětmi

Od 16.5.20181 dubna, 20205 komentářů

Koupili jsme 4 letenky, sbalili vše do 20 kg zavazadla a bylo. Jak prosté. Cestování s dětmi je opravdu jednodušší, než by se mohlo zdát. Plánování rodinné dovolené v letních měsících je u nás doma vzhledem k povaze naší práce vyloučeno, a když se sešly všechny podstatné konstelace do přelomu dubna a května, bylo rozhodnuto. Prozkoumáme, jak moc je Andalusie „baby-friendly“. Kdo nemá energii na další čtení, mrkněte na fotky s popisky ve fotoreportu (ono je toho fakt hodně, co jsem chtěla napsat). Zbytek tipů a rad co a jak pro ty, kteří si tohle čtou u uspávání, kojení dětí, čekání na zubaře nebo v autobuse pokračujte dále:

Doprava:
Letěli jsme s Ryanair. O pouhý týden jsme se dostali do kategorie všech platících rodinných příslušníků a nebylo to vůbec od věci. Mít Medu tři hodiny na klíně by nebyl žádný med. Místo u okýnka pro obě děti prospělo rozhodně všem. Po přistání prohlásila Medunka „to byl ale dlouhý výlet co“ 🙂 . Někdy by jeden těm dětem tu naivitu i záviděl. Sbalit 4 lidi do jednoho podpalubního zavazadla nebylo zas tak obtížné jak jsem čekala, dokonce zbyl prostor pro ferratový set, několik plyšáků, dvě knížky a dva páry bot pro každého. Ujíždím teď na vlně minimalismu a nemusím mít děti každý den v novém čistém tričku. Tím, že měly obě děti regulérní letenku, tak mohly mít i regulérní palubní zavazadlo. Každý si mohl zabalit vlastní batůžek a v něm cokoli co chtěl. Hračku, knížku..  Jak přežít s dětmi takový středně dlouhý let? Nemám univerzální radu – na každé dítko platí něco jiného. Tablet nemáme, hodně jsme četli, hodně jsme jedli (sušenky, jablíčka, pečivo)… nespalo ani jedno. Po Španělsku jsme cestovali pronajatým autem. Foto naší rodinky z letiště by potěšilo nejednoho škodolibáka. Kočár, dvě autosedačky (vlastní z domu, ať neplatíme půjčovné – v letadle se přepravují zdarma), zavazadla a kolem pobíhající dva caparti s dětskými batůžky.

Ubytování:
Tohle byla největší výhra celé akce a vlastně i jeden z hlavních důvodů, proč jsme zamířili na jih Španělska. Jen pár kilometrů od Malagy, ve Fuengirole, bydlí Češka, která nabízí pokoj na týden výměnou za 100 dětských českých knih. Obsazeno má až do roku 2020, pokud ale nechcete čekat na „pokoje za knihy“, lze se u ní ubytovat i za příjemných 220 € za pokoj na týden. K dispozici máte kuchyňku (ale osobně doporučuju využít nabízenou domácí polopenzi, nebudete litovat), koupelnu, kupu hraček pro děti (uvnitř i na terase), případné hlídání a hlavně milou a inspirativní společnost. Která miluje děti. Dokonce i ty vaše, vzteklé, protivné, unavené, ufňukané, ušmudlané. Link a kontakt zde: 

Kam vyrazit?
Okolí Malagy je ohromným eldorádem zábavních parků všeho druhu a zároveň přírodních krás, které by byl hřích nechat bez povšimnutí. Kombinovali jsme placené atrakce pro celou rodinu s výlety do přírody. Kdo by taky čekal, že v květnu tady bude 15 stupňů nad nulou, zatímco v ČR panují třicetistupňová vedra? Děti by si v podstatě vystačily i pár dní jen u moře. Sbíráním kamínků a mušliček. O koupání nemohla být řeč. Navrch jsme končili náš každodenní program na luxusním hřišti ve tvaru pirátské lodi, takže náš pirátomilovník byl dennodenně v extázi. Já z luxusního cappuccina za 1 €, které si vypijete v klidu (!!!!!) u dětského hřiště také.

Děti nadchnul Bioparc přímo ve Fuengirole. V podstatě je to ZOO, ovšem žádné mříže tady nenajdete. Naopak – připravte se na úžasně inspirativní prostředí, ve kterém žijí zvířata v souznění s přírodou. Park není příliš velký, ale strávili jsme zde dobré 4 hodinky. Psychicky se připravte na vyšší vstupné, ovšem kombinovaná vstupenka s místním aquaparkem už tak strašná není. Tudíž na nejteplejší den jsme do programu zařadili i ten aquapark. Perfektně vybavený i pro mrňata, kdy se ani Medunka nebála klouzaček a děti byl problém odtud po 7 hodinách dostat. Na deštivější dny jsme si nechali vodní svět Sea life v nedaleké Benalmadeně.

Pro nás dospělé byl samozřejmě top výletem celé dovolené celodenní pobyt v Rondě. Zajíždí sem i nejeden český poznávací zájezd a kdo zde byl, tak mi dá zapravdu, že to stojí za to. Na celý den. Samotné město má fantastického Genia loci, s dětmi jsme si prošli i část soutěsky pod legendárním mostem  a na střídačku s hlídáním dětí jsme proběhli i dvě zajištěné cesty. V podstatě jsme kvůli nim s sebou ten ferratový set tahali (samostatný článek o obou via ferratách dodám vzápětí).  Pohodvou túru s dětmi překvapivě nabízí i návštěva Gibraltaru. Větší by asi zvládly i pěší výstup na vrchol, my jsme dopřáli našim miláčkům zážitek z jízdy lanovkou. Opičky nezklamaly a byly opravdu tou hlavní atrakcí, sestup dolů vede příjemnou cestou vhodnou i pro kočárky. Kluci procházeli všechny bývalé vojenské bunkry a stavby. Odměnou za energetický výdaj dětem byla pak návštěva místní botanické zahrady (hned u dolní stanice lanovky) s luxusním dětským hřištěm, kde s mohli vydat z posledních sil, které jim zbyly. Bonusem pro rodiče je pak klidná cesta zpět do Fuengiroly, protože děti vytuhnou jak veka.

Pro teplejší dny a letní měsíce si do cestovatelského deníčku napište na seznam kaňon řeky Chillar, severně od Nerjy. Pěkný článek v angličtině si můžete přečíst zde,  kde jsem defacto pro tento výlet i my čerpali inspiraci. Sbalili jsme proviant na piknik, dětem boty do vody a mikiny (teploty opět nestouply nad 18 st) a motivovali je cestou k pirátskému pokladu. Tudíž i Miki ušlapal 8 km bez mrknutí oka. Nemusím asi zmiňovat, že capkání vodou oba velmi bavilo.

Co si necháváme na příště? Andalusie má ještě opravdu hodně co nabídnout. Až děti povyrostou, zajedeme si do Granady, podívat se na Alhambru. Projdeme si Camino del Rey, vyšplháme na Mulhacén, ne seznamu máme i několik treků v NP Sierra Nieves. No a snad se příště i vykoupeme konečně v moři. Nebyli jsme zde určitě naposledy.

VÍCE FOTEK I S POPISKY (říkejme tomu vznešeně fotoreport nebo fotopříběh) ZDE:

Připoj se k diskuzi 5 komentářů

Napsat komentář