Skip to main content
Via ferraty

Dětské ferraty v regionu Schladming-Dachstein.

Od 11.7.201918 května, 2022Bez komentářů

Téma dětí a ferraty patří k těm, u kterých se strhne vždy mela bezdětných odborníků x aktivních matek x ambiciózních ferratových guru. Patří děti na ferraty nebo ne? Od jakého věku? Jaké výšky? Jak je jistit? Jak dojišťovat? To vše jsem rozebrala v článku „s dětmi na ferraty“. A teď sem hodím tip na ferraty, kam můžete vyrazit s dětmi v podstatě na celovíkendový výlet. Nebo bez problémů na týdenní rodinou dovolenou, kterou si jednodenními ferratkami pro děti zpestříte.

Zajištěné cesty Kali, Kala a Kalo leží v regionu Schladming-Dachstein, na svazích kopce Sattelberg. V podstatě jsou vůbec první svého druhu v Evropě. Primárně jsou určeny pro děti od 7 let. Ale kdo máte děti tak to znáte jistě sami: děti to musí bavit, chtějí to zkusit dobrovolně (a ne proto, že je tam táhnou rodiče), musí si umět sami přecvaknout karabinu….. Vše a mnohem víc splněno?  Tak jdeme na to?

Začněte na ferratě Kali, která je výhradně pro děti a je klasifikována obtížností A/B.

S mládežníky a šikovnějšími jedinci (cca od 9 let) vyzkoušejte i Kala a Kalo, kde budou někdy muset i dospělí trochu zabrat. Ty nejnáročnější úseky jsou klasifikovány obtížností C/D Schallovy stupnice, lze je každopádně obejít lehčími variantami (zpravidla za B, max. B/C).

Na ferratách možná zaregistrujete i atrakci „Flying-Fox“ (= létající liška). Jedná se o lanovku, která ale vyžaduje odborný dohled, určitě se na volné lano nepouštějte sami jen zavěšeni v karabině! V dolní části není při dojezdu žádné tlumení.

Parkování pro cca 10 aut je hned u nástupní stezky k ferratám. Tam se také oddělují chodníky k jednotlivým cestám. Ačkoli by možná z úvodního topo nákresu mohl být někdo zmaten, i v terénu jsou všechny varianty dobře popsány. Nemůže se vám stát, že byste nastoupili do cesty větší obtížnosti, než jste si naplánovali. Nástup pod cesty zabere maximálně 10 minut. Podle toho, kolik potkáte na cestě jiných ferratistů, počítejte s přelezením celé trasy na hodinku, možná i více. Sestup zpět na parkoviště zabere cca 40 minut. Případně můžete nechat někoho, kdo neferratuje, u vozidla a poslat ho aby Sattelberg objel. Z druhé strany kopce je velmi příjemný Gasthof – Sattelberghütte, kde se opravdu v klidu najíte. Děti budou mezitím řádit na dětském hřišti nebo pozorovat zvířátka! Možná nejen děti…

V rozumné době plánuji hrknout na blog obsahově výživnější příspěvek o celém regionu Schladming – Dachstein. Rozhodně je tady co dělat a tyhle krátké ferratky jsou jen pomyslným předkrmem pro hladové. Komu se nechce čekat, vřele doporučuji webové stránky www.schladming-dachstein.at (klikněte rovnou na odkaz a máte je i v češtině). Máte tam opravdu ucelený přehled aktivit, tipů na výlety, možností ubytování atd. Web je opravdu czech-friendly. Zjistěte si, jestli máte v rámci ubytování nárok na Sommercard. S ní se vám tady dovolená může opravdu vyplatit (přibalte kalkulačku abyste si mohli sčítat ty slevy). Největším trhákem je lanovka na dachsteinský ledovec (v rámci karty zdarma), ale super jsou i mýtné (např. k Bodensee, pro túru na Spiegelsee nebo pro výstup na Stoderzinken), které máte taky zdarma. Atd… no sledujte dál blog 🙂