Skip to main content

Rakouské kuratorium pro alpskou bezpečnost zveřejnilo aktuální čísla nehodovosti za poslední rok. Asi máme teď negativních zpráv (těch z médií, ne lékařských) všichni až moc, tak se budu snažit to shrnout aspoň trochu pozitivně:

Mezi 1. lednem a 31. prosincem zemřelo v rakouských horách 261 lidí (16 % z toho ženy, 84 % muži). Desetiletý průměr činí 290 úmrtí, loňský rok je tak v lepších číslech. V horších je pak databáze úrazů, kde jich bylo zaznamenáno 7 466. Tedy přibližně o 500 více než v roce 2019, nicméně stále méně než je desetiletý průměr (7 525). Celkově evidovali v rakouských Alpách 11 290 nehod (=součet mrtvých, zraněných i nezraněných osob), zde je desetiletý průměr 11 466. Nejcitelněji se pokles nehod projevil v březnu a dubnu, kdy byl zákaz vycházení a čísla se tak ocitla o více než 1200 jednotek pod dlouhodobým průměrem. Třetina všech tísňových volání byla od nezraněných.V posledních několika letech činí podíl nezraněných osob na tísňových linkách cca 32 % (podcenění vlastní kondice, ztráta orientace, neschopnost pohybu v horském terénu..).

Nejvíce plní statistiky turistika a horská turistika!

Ano, nejvíce úmrtí, 98 osob,  má na svědomí nejstarší horská disciplína. V závěsu za turistikou pak nelichotivou stříbrnou medaili drží zimní nehody na sjezdovkách a lyžařských trasách (30 osob) + 21 úmrtí při skialpinismu. Během sledovaného období zaznamenala alpská policie 58 lavinových nehod (11 úmrtí = 8 mužů, 3 ženy). 5 z toho na sněžnicích (neštěstí české skupiny pod Dachsteinem), všechny ostatní na lyžích. Nejčastější příčinou úmrtí bylo kardiovaskulární selhání (60 osob), následováno pádem/zakopnutím/uklouznutím.

Statistiky každoročně zpracovává Rakouské kuratorium pro alpskou bezpečnost (Österreichische Kuratorium für Alpine Sicherheit), ve spolupráci s horskou policií, více info a kompletnější zdroje jsou k dispozici zde:

Námi tak oblíbené ferraty jsou zahrnuty pod lezení (klettern), můžete mrknout i na věkové rozložení, genderovou ne/vyváženost, důraz je kladen i na prevenci. Teď v zimě např. nevyrážet na horské túry bez zimní svaté trojice: pípák-sonda-lopata (a naučit se s tím vším pracovat).

Tento souhrn je velmi zevrubný. Statistiky jsou zpracovávány pro každou zimní i letní disciplínu zvlášť, a to velmi podrobně. Koho by zajímala detailní čísla (a nespokojí se s údaji na oficiálních rakouských stránkách), doporučuji si zakoupit nebo předplatit ročenku, kterou Kuratorium vždy k letními i zimnímu období vydává.

Objednávat můžete zde:

Případně jsem ochotna tu aktuální i starší čísla kdykoli zapůjčit.

Publikace má více než 140 stran, krom obsáhlých statistických údajů v ní nechybí ani kazuistiky (nejen ze zimních outdoorových sportů, ale i z lezení na stěně), zajímavé rozhovory  a na závěr metodické okénko Pita Schuberta.

Tabulky, grafy a obrázky převzaty přímo z ÖKAS: https://www.alpinesicherheit.at/de/Alpinunfaelle-2020/