Březen – za kamna vlezem. Duben – ještě tam budem.
Nebo taky ne – jsou to ideální měsíce pro to, vyrazit po zimě do jarní přírody. Přináším 7 tipů na jarní výlety, které si rozhodně naplánujte na první jarní měsíce (březen, duben) – v jiném ročním období je to zde taky fajn, ale trochu se ochudíte o to brzké jarní kouzlo. Užijete si je nejen vy, ale i děti (o malých holčičkách to platí dvojnásob). Jsem z Brna, takže to naštěstí nemáme nikam moc daleko a na jaře si užívám s dětmi:
mandloně – koniklece – medvědí česnek – bledule – šafrány – mikulov – broskvoně
Za rozkvetlými mandloněmi
Sady nad jihomoravskými Hustopečemi jsou nejseverněji umístěné mandloňové sady v Evropě. Každoročně právě v březnu se zahalí do záplavy bělavých kvítků a tuto procházku zvládnou i děti (s trochou fantazie a hrubé síly ji lze absolvovat i s kočárkem nebo týden před porodem – osobně vyzkoušeno. Dohromady.). Vyberte si ale ideálně všední den a raději dopolední hodiny. Zejména o víkendu zde totiž na vlastní kůži můžete pocítit pojem „masová turistika“. Parkovat lze kousek za hřbitovem na konci Hustopečší, s menšími děti si zajděte jen na rozhlednu, s většími si pak můžete vybrat z delších okruhů. Bonusem pak budou koníci v ohradách jízdárny, když se budete po červené značce do Hustopečí k autu vracet.
Omrknout koniklece
Koniklece jsou brněnským jarním fenoménem. Nemusíte za nimi jezdit nikam daleko – stačí brněnská MHD a pak několik libovolně dlouhých túr či okruhů (zastávka Koniklecová nebo Myslivna). Vhodné i pro kočárky nebo velmi malé děti. Pro maminky je samozřejmě nejlepší sem vyrazit ve všední dny dopoledne, kdy je zde nejmenší pohyb osob, naopak nejhorší jsou slunečné víkendy. Pro plánování tras použijte mapy.cz, pokud sem pojedete autem, zaparkujte nahoře u Myslivny.
V lehčím provedení (ne stovky a tisíce konikleců, ale pouze desítky) lze fotit i v okolí Brna. Např. Drásovský kopeček a Malhostovické pecky jsou lokalitou ideální pro menší děti – procházka je krátká a parkujete nedaleko. Větším dětem můžete potom naordinovat např. i výšlap k nedaleké rozhledně nad Čebínem.
Za medvědím česnekem
Tady lokalitu samozřejmě prozrazovat nebudu. Ale poptejte se známých, nebo i na sociálních sítích. Medvědí česnek patří mezi tzv. jarní efemery. Tzn. rostliny rostoucí brzy na jaře, v listnatých lesích (roste brzy právě proto, že stromy nejsou olistěné a neberou jim světlo). Já sběrem medvědího česneku motivuju děti k jarnímu výletu – nasbíraný česnek jim pak naložím do skleničky, zasypu solí, zaliju olivovým olejem a děti jej prodávají (záměrně píšu skleničky a ne skleniček, moc toho samozřejmě nenatrhají, ale nám ta jedna sklenička stačí). Za jednu skleničku si Miki řekl o 50 Kč. Šetří si na lego. A při té příležitosti taky nějakých pěkných 7 km našlapeme.
Koberce bledulí
Na tutovku vyrazte k jedné z těchto lokalit: buď směrem k Nedvědici (Svratecko), do údolí Chlébského potoka. Často se mu říká přímo „Údolí bledulí“. Rostou jich zde tisíce. Nenechte se ze začátku odradit, odměna čeká na konci. Na mapy.cz se zaměřte na zelenou turistickou značku. Druhou možností je Brnu lehce bližší Rakovecké údolí, kde by neměl být problém i s kočárkem. Na obě dvě místa je nejlepší dojet autem, Jako všude jinde, i zde platí rada: všední dny a dopoledne.
Louky plné šafránu
Tady si budete muset od Brna popojet kousek dále – ale bude to stát za to! Divoce rostoucí šafrán objevuje jen na osmnácti místech v České republice. Louky v okolí Lačnova mezi Vsetínem a Zlínem jsou vůbec největší lokalitou, letos však nebyly veřejnosti vůbec zpřístupněny. Šafrán zpravidla kvete koncem března, letos kvůli teplému počasí vykvetl o dva týdny dřív. Takže si naplánujte výlet na březen příštího roku. Nebo možná ještě začátkem dubna stihnete vidět kvést šafrán karpatský.
Zajímavost: šafrán pochází původně z Alp, na Valašsko se dostal v době napoleonských válek s krmivem pro koně.
Pálava
Jedním z fenoménů Pálavy jsou každoročně kvetoucí kosatce nízké a o něco později kvetoucí vzácné kosatce písečné. Kosatce nízké kvetou zpravidla v polovině dubna, letos váhám jestli na Pálavu zajet nebo ne, ale nechte si to minimálně jako tip pro další jaro. Takže ani netuším, jestli je ještě stihnete. Nicméně doporučuji mrknout na webové stránky Správy CHKo Pálava, kde se dozvíte kdy a kde přesně nejen kosatce, ale i další zástupci zdejší unikátní flóry kvetou: http://palava.ochranaprirody.cz/co-nyni-kvete/
Sady broskvoní
A malý bonus na závěr. Oproti výše zmiňovaným kvetou broskvoně později, v polovině dubna je ještě bez problémů stihnete. Brněnské sady v Bohunicích se otevíraly každoročně (bohužel netuším jak to bude letos s koronavirem) a nabízely tak příjemné procházky v dosahu MHD a hlavně mezi nádherně rozkvetlými stromy. Včetně aktivit pro děti (i když asi není nad nejlepší outdoorovou hračku všech dob – klacík), nebo možností focení profesionálními fotografy. I bez focení je to pro dospělé nebo i děti pastva pro oči, zvládli jsme i s kočárkem v dobách, kdy jsme s ním jezdili.
A protože je mi jasné, že zajímavých míst na jižní Moravě je rozhodně více než tento stručný výcuc, podělte se klidně svými vlastními tipy v komentářích, díky za ně!
Ahoj Maruško, posílám typ pro dobrodružství s dětmi. Zima je dlouhá a nemůžeme s Jituš jezdit na kole, tak jsme začaly objevovat jeskyně za humny v blízkosti Ochoze. Objevily jsme jeskyni Kůlničku – kousek od jeskyně Pekárna, jeskyně pod Lysou horou a dnes jeskyně Adlerovu, jeskyni beze jména a Křížovu – naproti Pekárny. Je to tam všude úžasný, dobrodružný terén. Před jeskyní beze jména ještě doutnal oheň v ohništi. Na Lysé hoře je to ráj květin s výhledy. Ve žlíbku od obecního úřadu v Ochoze k Ochozské jeskyni (po modré) jsou stráně na jaře bílé – pokryté sněženkami.
Měj se hezky Majka
Ahoj Majko, díky moc za tipy! Ráda všechny co nejdřív osobně prověřím!!! Maruška