Skip to main content

Straší vás okolí, že až budete mít děti, přestanete cestovat? Nebo už malé děti máte a bojíte se s nimi někam dál vydat? Podívejte se, o čem posledních 5 let můj život je. O cestách – a to mám děti dvě. Aktuálně ve věku 4 a 5 let.

Cestování jsem za svobodna milovala. Jakmile jsem otěhotněla, začalo na mě okolí hodně tlačit – s dětmi to nepůjde. Teď musíš být 100% máma. Na cestování zapomeň. Věnuj se pouze dětem. Práce je vedlejší. Koníčky jsou vedlejší. Atd atd.. možná to znáte, možná jste to taky samy zažily (nebo ať jsme genderově vyvážení zažili), možná si to taky myslíte..

Cestování jsem se opravdu fakt vzdát nechtěla – jasně, ještě dlouho (pokud vůbec) to nebude jako dřív, ale i s dětmi cestovat jde. A když máte navíc dítě jen jedno a je malé, tak je to neuvěřitelně jednoduché. Mluví ze mě zkušenost. Cestování s malým dítětem je levnější a jdnodušší než se předškoláky a školáky (o puberťácích nemluvě – tam ještě nejsme). Tady máte 10 důvodů, o kterých jsem sama nevěděla, dokud se mi děti nenarodily. A když si je v hlavně sumarizuju teď, říkám si že jsem s nimi mohla cestovat ještě víc!

  1. Děti jsou přenosné.

Jsou malé a sotva něco váží. Čapnete je do náruče, uložíte do šátku, zamašlíte do libovolného nosítka, popovezete v kočárku. Dokud takhle kdekoli vydrží, můžete toho vidět opravdu hodně, i relativně hodně ujít. Jakmile skončí kočárky, manduky a šátky tak se pár let omezíte na max. 10 km denně (tedy pokud dítě bude od přírody chodec).

2. Děti nemohou utéct.

I když už máte děti, které umí chodit, tak rozhodně neumějí běhat rychleji než vy. Vždycky je doženete!  Nepotřebujete super fyzičku. A drží se tak máminy sukně, že se vám neztratí.

3. Ještě spí

Mé děti si prostě od roka a půl řekly že už přes den nebudou spát. Což mi trochu zkazilo ten toužebně očekávaný okamžik, kdy budou oba přes den v limbu a navíc zkrátilo denní manipulační prostor pro sebe i s nimi. Ale dokud jedno ještě spalo a druhé bylo v břiše, byl denní spánek nejlepší částí dne. Někde hoďku v kočárku klimbal, my si sedli na čaj, s knihou do parku, koukali na hory a popíjeli HORKÉ cappuccino … Měli jsme taky relax … V podstatě můžete na určitou chvíli zapomenout na to, že jste vyčerpaní rodiče. Tedy do té doby, než se dítě znovu vzbudí.

4. Nejsou náročné na jídlo

Buď máte u sebe neustále teplé mlíko (v podstatě nemáte s dítětem žádné výdaje za stravu), nebo stačí lehká a levná jídla (polévky, zelenina..). Stačí vám vzít do batohu pár skleniček zeleninového pyré (teplé vydrží až do oběda v termosce), pitný režim je také nenáročný. Malé děti ještě neškemrají o lízátka, zákusky v kavárnách…. a při přesunu letadlem mají povoleno vzít si na palubu bez problémů tekutiny.
Samostatnou kapitolu bych mohla napsat na téma kukuřičné křupky – nic neváží a dokážou zabavit na hóóódně dlouho.

5. Lidé milují děti

Malé děti symbolicky otevírají dveře, vůbec nikde s nimi nejste na obtíž. V Barmě dostávali na trzích ovoce, v Istanbulu v bazaru cukrovinky. Děti bourají komunikační bariéry a vše bývá snazší, pokud domlouváte vše s dětmi v náručí nebo omotanými kolem nohou. A velmi často se snaží malé děti i zabavit (říkanky, písničky, hry). A i s nimi fotit. Mám dva malé blonďáčky… v Barmě už to bylo přeci jen trochu náročné a Miki prohlásil, že příští život se chce narodit s hnědými vlásky.

6. Malé děti zabavíte čímkoli

Nemusíte balit žádné hračky. Stačí pár kamínků v prázdné pet lahvi, vaše klíče od bytu, klacíky, kamínky. Holubi na náměstí. Nebo v létě kašna. Skvěle skladná hra pro minimalisty je „na schovávanou“.

7. Ušetříte za služby

Malé děti jsou skladné a můžete s nimi spát v jedné posteli. Noclehy za ně neplatíte. Stejně tak cestují zdarma na většině železnic, v autobusech a do dvou let i v letadle. Jakmile mají dva a víc, tak se letenky kamkoli začínají výrazně na rozpočtu akce podílet.

8. Dostanou také zdarma vstup do téměř všech muzeí, galerií, turistických atrakcí.

9. Každý cestovní problém má řešení

Nechcete spát s dítětem v jedné posteli? Téměř v každém hotelu nabízí cestovní postýlku. Skladný kočárek na cesty? Látková skládací židlička k velkému stolu? Osobně jsme téměř žádné vychytávky pro cestování s dětmi nekupovali, prostě to šlo i bez nich. Ale pokud máte obavy jak půjde to či ono, věřte mi, že určitě existuje výrobce, který vaše obavy svými produkty rozptýlí.

10. Děti se probudí brzy, takže toho stihnete hodně

Když se dítě budí před šestou hodinou ranní, tak už v sedm můžete objevovat místa, kam dorazí davy turistů až o několik hodin později. Budete překvapeni, jak může být den dlouhý (no, někdy až nekonečný).

Buďme k sobě upřímní. Často už odpoledne odpočítáváme hodiny do doby, než dáme děti spát a budeme mít klid. Nebo si přejeme mít kouzelnickou hůlku, protože už fakt netušíme, jak zastavit hysterický záchvat v letadle a letuška se tváří, že bez připoutaného dítěte neodletíme. Zmiňovala jsem někdy, jak naši rozkošňáci pozvraceli auto z půjčovny od stropu po podlahu? Těsně před letištěm, kde jsme měli auto vrátit a do hodiny odletět? Taky ty supersavé plínky občas přestaly držet zrovna ve chvíli, kdy jakákoli tekoucí voda je absolutně nedosažitelná.

Je to s nimi teď skvělé, občas lehce náročné, ale zažíváme to nejlepší období, kdy spoustu věcí můžeme, ale přitom nic ještě nemusíme. Cestování s malými dětmi je snadnější než se může zdát. Je neuvěřitelně obohacující a začíná vám psát kapitolu vašich nových životních dobrodružství.

.

Napsat komentář