Zatímco náročnější Grossglockner nebo Ortler už na svém vrcholku přijímali návštěvníky několik desetiletí, vrchol Wildspitze zůstával téměř neviditelný. Není divu – v polovině 19. století ještě nedržel žádné významné privilegium, a druhým nejvyšším štítem Rakouska se stal až poté, co bylo Tyrolsko rozděleno mezi dva státy. Výstup normálkou k jeho kříži se řadí k těm technicky méně náročným a přitom pestrým. Alpské louky, kamenná pole, ledovec, ferrata, ledovec a na závěr opět kámen. Takový horský sendvič.
Výstup z Ventu jsem načrtla v aplikaci Outdooractive, takže se obejde téměř beze slov (máte tam mapu, gpx nebo klm soubory ke stažení, výškový profil… prostě vše. Pokud máte verzi PRO+, můžete si otevřít i 3D náhled. Pokud nemáte, s kódem MARIE10F si ji můžete pořídit se slevou 10 euro).
Výstup lze absolvovat v náročnější variantě přímo z Ventu, osobně určitě doporučuji si dopřát nocleh na Breslauerhütte, před výstupem. A pokud nespěcháte domů, tak klidně i po něm. Na třetí den si pak udělejte lehkou zacházku do Rofenu. Kousek od něj, na turistické trase, se vám ještě naposledy ukáže vrchol Wildspitze. A to z místa, kde se můžete vyfotit u původního vrcholového kříže.
A teď k tomu kříži: původní kříž byl na vrchol Wildspitze vynesen v roce 1933, tedy 85 let po prvovýstupu. Jeho vztyčení byla společná práce horských vůdců a hostinských z ötztalského údolí. Impozantnost tohoto činu si uvědomíte, když u původního kříže stojíte. V roce 2010 jej nahradil nový a ten původní umístili v údolí, jižně od Ventu v údolí Rofenache. Stojí na místě, odkud můžete zahlédnout pouhou špičku Wildspitze, zaklíněnou mezi travnaté kopce pod ním.
Což je takový můj osobní tip. I když po výstupu na Wildspitze nejspíše spěcháte už do údolí na pivo, přezout pohorky nebo se vrátit domů, obětujte půlhodinku zacházce právě k tomu to kříži. Ideálně sestupujte z Breslauerhütte neznačenou cestou přímo pod nákladní lanovkou. Pokocháte se tak nejen typickou tyrolskou kapličkou, ale můžete si prohlédnout právě i ten původní vrcholový kříž. Je neskutečné, jak jej zvládli vynést až na vrchol, před téměř 90 lety, bez jakýchkoli technických pomůcek.