Kurz pohybu na sněžnicích nebyl zase tak šílený nápad, jak jsem si zpočátku myslela. Nejenom že podobné, ne-li stejné akce, už má v zimní sezóně 2013 v nabídce nejeden kolega – horský průvodce (a to jste si kluci vloni klepali na čelo hihi – vy víte o kom mluvím) , ale hlavně je o kurzy čím dál tím větší zájem. I letos, po prodlouženém víkendu ve střední části Totes Gebirge, se zástup vyznavačů sněžnic rozroste o několik dalších oveček. To potěší. A snad to nadšení klukům (a slečnám) vydrží minimálně do příští zimy, ať můžeme vyrazit zase.
Někomu se může zdát, že tři dny jsou poměrně dlouhá doba na to, aby se někdo naučil nazout sněžnice a začal v nich chodit. Zejména když chůze na sněžnicích není žádná věda, spíš naopak. Souhlasím. Pokud se chcete na sněžnicích prohánět po Vysočině, tak nemá smysl obětovat víkend výletu do Alp. Pokud ale nechcete celou zimu strávit za pecí a dopřát si výlet na pořádné kopečky i v zimě, aniž byste museli pořizovat drahou skialpovou výbavu, tak jsou sněžnice ideální volbou.
Nácvik chůze je maličkost – po hodince tréningu už ani nepoznáte, že vám na botách vůbec něco vyrostlo. Tím to ale teprve začíná. Pak vám někdo rozdá magickou trojici „sonda- pípák-lopata“ a začne teprv dril, co s tím. Dokud je to jen nácvik, tak je to zábava.
Historický okamžik a historická fotografie: účastníci kurzu to vůbec netušili, ale stali se svědky a přímými účastníky prvního zájezdu v ČR, který vedli pouze horští průvodci s mezinárodní licencí UIMLA. Oba dva. Samozřejmě jak se říká… malý krok pro člověka … pro nás také malé ale milé prvenství.
[nggallery id=46]