Skip to main content
Pro zajímavost

Nelegální průvodci

Od 16.2.20164 května, 2017Bez komentářů

Víte, že každá outdoorová cestovní kancelář by na zájezdy horského typu měla dle zákona posílat pouze průvodce s platnou licencí „průvodcovská činnost horská“? Že se to tak v praxi neděje, je dávno veřejným tajemstvím. Řada tzv. průvodců si kurz dělat nechce (ztráta času, finance, malá motivace), řada tzv. průvodců o této povinnosti ani netuší. A cestovní kanceláře někdy taky ne, nebo se tváří že jich se to netýká.

V souvislosti s tragickou lavinovou nehodou v Rakousku, u Lizumer Hütte, vydalo velvyslanectví České republiky ve Vídni upozornění právě pro klienty cestovních kanceláří, které zprostředkovávají tzv. outdoorovou dovolenou na území Rakouska. V podstatě lze ale toto doporučení vztáhnout na všechny horské oblasti světa.

Text zprávy:

Upozornění pro klienty cestovních kanceláří, které zprostředkovávají tzv. outdoorovou turistiku na území Rakouska

10.02.2016 / 16:39

Upozorňujeme klienty cestovních kanceláří, které organizují nebo provozují v Rakousku outdoorové aktivity, aby pečlivě a samostatně zvážili a vyhodnotili rizika spojená s těmito aktivitami.

Jedná se především o vysokohorskou turistiku, horolezectví, ski paragliding, heliskiing a další typy extrémního lyžování a snowboardingu, lyžování ve volném terénu, lyžařský speedriding, lavinové a lezecké kurzy, rafting a aktivity na divoké vodě.

Pozornost je potřebné věnovat tomu, zda cestovní kancelář organizující tyto zájezdy zajišťuje k těmto aktivitám osoby s odpovídající odborností a kvalifikací a také si ověřit, zda oprávnění instruktorů pro jednotlivé druhy sportů či činností vydané v České republice platí i v Rakousku.

Ve smlouvách a marketingových materiálech se vyskytují případy, kdy je klientům podsouván pocit, že jsou v rukou profesionálů. Smlouvy ale mohou obsahovat a v některých případech obsahují pochybná prohlášení o účasti na vlastní nebezpečí, přičemž snaha zbavit se odpovědnosti předem by měla být vždy prvním signálem k tomu, že je naprosto nezbytné zvážit přínosy a rizika spojená se svěřením se do péče zajišťovatele či organizátora takové akce.

Ing. Jan Sechter v.r., velvyslanec ČR

Originál znění si můžete prohlédnout zde: 

Jak poznat, jestli osoba, kterou si na zájezdu platíte jako průvodce CK, má platnou licenci? V ideálním případě je členem profesní asociace Český spolek horských průvodců (www.cziml.org), má tedy českou nebo mezinárodní licenci a členský průkaz. Ne všichni průvodci s odpovídající kvalifikací ale jsou samozřejmě členy, pokud ne, musejí mít absolvován rekvalifikační kurz „průvodcovská činnost horská“, což by měli také patřičným dokumentem doložit.

 

Napsat komentář