fbpx Skip to main content
Pro zajímavost

Nelegální průvodci

Od 16.2.20164 května, 2017Bez komentářů

Víte, že každá outdoorová cestovní kancelář by na zájezdy horského typu měla dle zákona posílat pouze průvodce s platnou licencí “průvodcovská činnost horská”? Že se to tak v praxi neděje, je dávno veřejným tajemstvím. Řada tzv. průvodců si kurz dělat nechce (ztráta času, finance, malá motivace), řada tzv. průvodců o této povinnosti ani netuší. A cestovní kanceláře někdy taky ne, nebo se tváří že jich se to netýká.

V souvislosti s tragickou lavinovou nehodou v Rakousku, u Lizumer Hütte, vydalo velvyslanectví České republiky ve Vídni upozornění právě pro klienty cestovních kanceláří, které zprostředkovávají tzv. outdoorovou dovolenou na území Rakouska. V podstatě lze ale toto doporučení vztáhnout na všechny horské oblasti světa.

Text zprávy:

Upozornění pro klienty cestovních kanceláří, které zprostředkovávají tzv. outdoorovou turistiku na území Rakouska

10.02.2016 / 16:39

Upozorňujeme klienty cestovních kanceláří, které organizují nebo provozují v Rakousku outdoorové aktivity, aby pečlivě a samostatně zvážili a vyhodnotili rizika spojená s těmito aktivitami.

Jedná se především o vysokohorskou turistiku, horolezectví, ski paragliding, heliskiing a další typy extrémního lyžování a snowboardingu, lyžování ve volném terénu, lyžařský speedriding, lavinové a lezecké kurzy, rafting a aktivity na divoké vodě.

Pozornost je potřebné věnovat tomu, zda cestovní kancelář organizující tyto zájezdy zajišťuje k těmto aktivitám osoby s odpovídající odborností a kvalifikací a také si ověřit, zda oprávnění instruktorů pro jednotlivé druhy sportů či činností vydané v České republice platí i v Rakousku.

Ve smlouvách a marketingových materiálech se vyskytují případy, kdy je klientům podsouván pocit, že jsou v rukou profesionálů. Smlouvy ale mohou obsahovat a v některých případech obsahují pochybná prohlášení o účasti na vlastní nebezpečí, přičemž snaha zbavit se odpovědnosti předem by měla být vždy prvním signálem k tomu, že je naprosto nezbytné zvážit přínosy a rizika spojená se svěřením se do péče zajišťovatele či organizátora takové akce.

Ing. Jan Sechter v.r., velvyslanec ČR

Originál znění si můžete prohlédnout zde: 

Jak poznat, jestli osoba, kterou si na zájezdu platíte jako průvodce CK, má platnou licenci? V ideálním případě je členem profesní asociace Český spolek horských průvodců (www.cziml.org), má tedy českou nebo mezinárodní licenci a členský průkaz. Ne všichni průvodci s odpovídající kvalifikací ale jsou samozřejmě členy, pokud ne, musejí mít absolvován rekvalifikační kurz “průvodcovská činnost horská”, což by měli také patřičným dokumentem doložit.

 

Napsat komentář